AMD'nin ikinci nesil yeni EPYC Rome işlemcileri için Hardwareluxx sitesi bazı incelemelerde bulunmuş. İşlemcinin 9 kalıplı tasarımı ve çip modülü için tasarım 'die' görüntüsüne de yer verilmiş.

Sitede yer alan habere göre 7nm fabrikasyon sürecinde hazırlanan işlemcide toplamda 39.54 milyar transistör yer alacak. Bunun ne kadar inanılmaz olduğunu NVIDIA Titan RTX'de yer alan 18.6 milyar transistör ile karşılaştırdığımızda daha net anlayabiliyoruz. İşlemcide toplamda sekiz CCD, Hesaplama Çekirdeği ve tek IOD (Giriş / Çıkış kalıbı) yer alıyor. Her CCD, kendi L2 önbellekleri ile paylaşılan bir L3 önbelleğe sahip ve dört Zen 2 çekirdeğini içeren iki CCX'ten (Hesaplamalı Çekirdek kompleksi) oluşuyor.

Elbette tüm bu gelişmeler AMD için bir başlangıç niteliğinde. Zen3 ve Zen 4 çekirdek mimarisini kullanacak olan EPYC Milan ve EPYC Genoa kodlu yeni nesil sunucu işlemcilerinde daha gelişmiş paketleme ve yonga tasarımları kullanılması bekleniyor. Eğer önümüzdeki yıllarda AMD bu çıkışını sürdürürse tekrar CPU pazarının tüm sektörlerine hükmettiğini görebiliriz. 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Yeni Videolar

Tüm görüntülere bakın

Online Kullanıcılar

    Henüz görüntülenecek bir üye yok.
Tümünü Görüntüle (0)