Playstation 4 Pro ve İzlenimler

Sony ve Microsoft‘un yeni nesil konsollarını oyuncular ile buluşturmasının üzerinden henüz birkaç sene geçmişken konsolların yeterince güçlü olmadıklarını konuşmaya başlamıştık. Elbette bunda PC oyunculuğu ve donanımlarının çok hızlı bir şekilde ilerlemesinin etkisi büyük olmuştu. 4K TV’lerin hayatımıza girmesi, 4K çekim yapan kameralar, akıllı telefonlar derken konsolların 4K’ya kayması da gecikmedi. Bu gelişmeler ile birlikte gerek Sony gerek Microsoft cephesinden mevcut konsolların revize edilmiş ve daha güçlü donanım özellikleri ile 4K destekli olarak geleceği haberleri bizleri şaşırtmadı. Geçmiş nesilden dersini fazlasıyla alan, PS4 ile yaptığı hamlenin bir benzerini PS4 Pro ile piyasaya erken giriş yaparak yenileyen Sony, 4K savaşında oyuncuları yeni bir ikilemin içerisine sokmayı da başarmış oldu.

Peki ama hali hazırda Playstation 4 satışları çok iyi giderken ve oyuncular halinden (en azından bir kısmı) memnunken PS4 Pro gerekli miydi? Burada kişisel fikrimi söyleyecek olursam ‘elbette gerekliydi’ yorumunu yapabilirim. Nitekim PC cephesinde güçlü ekran kartlarının piyasaya sunulması, geliştiriciler üzerindeki ‘Konsollar PC oyunculuğunu kısıtlıyor.’ baskısı, henüz birkaç yılını doldurmamış konsollarda yaşanan performans sorunları da süreci tetiklemiş oldu. Gel gelelim jenerasyonun ilk 4K konsolu olan Playstation 4 Pro’ya da kavuşmuş olduk.

Playstation 4 Pro’nun tasarımı PS4’e kıyasla daha büyükçe ve katmanlı yapısı ile dikkat çekiyor. Her ne kadar PS4’e kıyasla geometrik yapısı korunsa da gözümüzün alışması biraz zaman alıyor. Konsolun kozmetik değişiminin yanı sıra teknik özelliklerinde de yenilemeler var. Örneğin Bluetooth sürümü 2.1’den v4.0‘a yükseltilmiş. Yine USB 3.0 giriş sayısı da bir adet arkada olmak üzere 3’e çıkıyor. İleride teknik kısımda değineceğim üzere HDMI 1.4 sürümü de HDMI 2.0a‘ya terfi ediyor. Blu-Ray desteği hala mevcut fakat 4K desteği gelmişken 4K Blu-Ray sürücüsünün yer almaması Sony’nin stratejik hamlelerinden biri olsa gerek diye düşündürüyor. Konsolun yanı sıra oyun kumandasında da kozmetik değişiklikler görülüyor. Dualshock 4’ün arkasında yer alan light bar aydınlatması hemen dokunmatik yüzeyin üzerinden ince bir çizgi olarak yer ediniyor. Bu sayede oyunlarda görebileceğimiz ışıksal tepkileri çok daha rahat görme fırsatı yakalıyoruz.

Kurulum ve Veri Aktarma

Playstation 4 Pro’ya yükseltme yaptığınızda verilerinizi kolayca eski PS4’ünüzden yükleyebiliyorsunuz. Aynı ağa bağlı olmak şartıyla konsolları ethernet kablosuyla bağladığınızda veri transferinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Her iki konsol birbirini görecektir. Bir diğer seçenek ise yedekleme işlemini kullanarak harici disk üzerinden verilerinizi aktarma seçeneği. Hangisi kolayınıza giderse tercih size kalıyor.

Orjinal PS4 Özellikleri
CPU: 8 Jaguar Cores @ 1.6GHz GPU: AMD GCN, 18 CUs at 800MHz (Radeon HD 7850 ayarında) Memory: 8 GB GDDR5, 176 GB/s

PS4 Pro Özellikleri
CPU: 8 Jaguar Cores @ 2.1GHz GPU: 4.20 TFLOPs Polaris GPU Memory: 8 GB GDDR5, 218 GB/s

Playstation 4 Pro, PS4’e göre güçlendirilmiş teknik özellikleri ile dikkat çekiyor. En büyük yenilik ise grafik birimi üzerinde yapılıyor ve teorik olarak iki katı bir performans artışı oyunculara vaat ediliyor. AMD’nin yeni nesil (Çıktığı sırada Vega mimarisi henüz duyurulmamıştı.) RX kartlarında kullandığı Polaris mimarisine sahip grafik birimi 4K çözünürlük ile baş edebilecek güce sahip. Fakat bu performans günümüz ve ilerisi için ne kadar etkili o da ayrı bir tartışma konusunu açıyor. Grafik biriminin yanı sıra bellek ve işlemci performansında da iyileştirmeler yapılıyor. İşlemci hızı 1.6 GHz’den 2.1 GHz‘e yükseltiliyor. Yine 8 GB GDDR5 belleklerde bant genişliği 176 GB/s’den 218 GB/s çıkıyor. Sony arka planda çalışan uygulamalar ve geliştiriciler için performans artırıcı olduğunu düşünerek ilave 1 GB Ram daha eklemiş durumda. Tabii bu bellek dediğimiz gibi asıl belleği daha efektif bir şekilde kullanılması için tercih edilmiş. Özet olarak kağıt üzerinde PS4’e göre çok daha güçlü bir konsol bizleri bekliyor.

Konsolun teknik özelliklerine değinmişken 4K jenerasyonunun en büyük silahı olan HDR ise Playstation 4 ve Pro’nun nimetleri arasında yer alıyor. HDR bildiğiniz üzere TV üreticilerinin çok daha canlı renkler ve gerçekçi görüntüleri tüketicilere sunmak için eklediği yeni bir teknoloji. Nimetlerinden faydalanmak için de HDR destekli bir 4K TV’ye ihtiyacınız var. Hem PS4 hem de Pro, HDR desteğine sahip oyunları TV’nizde görüntüleme yetisine sahip. İş burada tabii biraz çirkinleşiyor. Sebebi ise bu teknolojiyi görüntüleyebilmeniz için 2016 model bir TV’ye ihtiyacınız var demek oluyor. Her ne kadar bazı üreticiler panelleri destekleyen 2014-2015 üretimi bazı TV’ler için yazılım güncellemesi ile HDR desteği sunuyor olsa da çok kısıtlı bir yalpazeden söz ettiğimizi belirtmek isterim. Örneğin 2014 model 4K bir TV’niz var. HDR desteğine de sahip değil. HDMI portu da muhtemelen 1.4b ile geliyor. Bu da PS4 ve Pro’nuz HDR içeriği standart görüntüde size sunacak demek. HDR içeriği görüntüleyebilmeniz için TV’nizin HDR desteklemesinin yanı sıra HDMI sürümünün de 2.0’ı destekliyor olması gerekiyor. Bu arada HDMI 2.0 kablosu Pro ile birlikte geliyor ama önemli olan TV’mizin bunu destekliyor olması. Zaten eski model bir 4K TV’de 1.4b girişten PS4 Pro’yu bağladığınızda HDR içeriklerin düzgün bir şekilde sunulmayacağı uyarısı ile karşılaşıyorsunuz. Konsolun asıl hedefi olan 4K çözünürlük için ise 4K destekli bir TV’den başka ek gereksinime ihtiyacınız olmuyor. 4K destekli girişe konsolunuzu bağladığınızda TV’niz doğal 4K çözünürlüğü (2160p) PS4 Pro ile ekranınıza taşıyor.

Gelelim ilk parti 4K doğal çözünürlük ile HDR desteğine sahip oyunların nasıl gözüktüğü ve performans değerlendirmelerine. Sony ilk etapta doğal 4K çözünürlüğe sahip bir dizi oyunu konsolun çıkışı ile birlikte oyuncuların beğenisine sundu. Bu oyunlardan bazıları aldıkları güncelleme ile 4K ve HDR desteğine kavuştular. Yapımcılar hali hazırda birçok oyununa da 4K desteği sunmaya devam ediyor. Gelecek oyunların sayısı da bir hayli fazla. Tabii bu oyunlarda 4K doğal çözünürlük desteğine sahip oyunların çoğunluğu Sony bünyesinde geliştirlen 1. parti oyunlar oluyor. Bunun yanı sıra doğal 4K çözünürlüğün dışında her oyun 2160p-4K çözünürlüğe dinamik olarak yükseltiliyor. Oyuncuların PS4 Pro’da çözünürlük seçeneklerinden 4K’yı seçmeleri dinamik olarak oyunlarının 4K görüntülenmesi için yeterli. Doğal 4K destekli oyunlar zaten direkt olarak 4K çözünürlükte açılıyor ve [email protected] fps performansında çalışıyor. Bazı ufak oyunlar ve bağımsız yapımlar ise [email protected] fps verebiliyor. Fakat AAA kalitesinde bir oyunun 4K’da 60 fps vermesinin şu aşamada oldukça zor olduğunu belirtmekte fayda var. Zira birçok oyunun stabil bir [email protected] fps deneyimi sunması için bir dizi güncelleme çıktı bile. Oyunların 4K’da oldukça temiz ve güzel gözüktüğünü de belirteyim.

4K doğal çözünürlüğe sahip oyunlar;

– Assassin’s Creed: The Ezio Collection (Native [email protected])
– Battleborn (Native [email protected])
– Bound (Native [email protected] + MSAA x2)
– Bulletstorm: Full Clip Edition (Native 4K)
– Darksiders: Warmastered Edition (Native [email protected])
– Farming Simulator 17 (Native 4K)
– FIFA 17 (Native [email protected] )
– forma.8 (Native [email protected] + 8xMSAA )
– Futuridium EP Deluxe (Native [email protected])
– Hatsune Miku – Project DIVA – X HD (Native 4K)
– Hustle Kings (Native 4K)
– Locoroco (Native 4K + HDR)
– Let It Die (Native [email protected])
– Mantis Burn Racing (Native [email protected] / Native [email protected] 4 kişi ekranı bölüp oynarken / + HDR)
– Middle-earth: Shadow of Mordor (Native [email protected])
– NBA 2K17 (Native [email protected] + HDR)
– Neon Chrome (Native [email protected])
– Ni-Oh (Native [email protected])
– Parappa The Rapper (Native 4K + HDR)
– Patapon (Native 4K + HDR)
– Pro Evolution Soccer 2017 (Native [email protected])
– Rez Infinite (Native [email protected])
– Smite (Native [email protected])
– The Elder Scrolls Online (Native [email protected] + HDR)
– The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Edition (Native [email protected])
– The Last Of Us Remastered (Native [email protected] daha iyi gölgeleme + HDR)
– The Witness (Native [email protected] + 2xMSAA + HDR)
– Thumper (Native [email protected])
– Viking Squad (Native [email protected] + 2xMSAA)
– Wheels of Aurelia (Native [email protected])

4K Destekleyen Uygulamalar:

– Hulu
– Netflix
– Youtube

PS4 Pro’yu kullanabilmek için elbette 4K destekli bir TV zorunluluğunuz yok. Sony bu konuda 1080p çözünürlükte TV’lere sahip oyuncular için fazladan performans vaat ediyor. Tabii bu kesinlikle PS4 Pro alır almaz her oyunda fazladan bir performans artısı göreceğiniz anlamını çıkarmamalı. Tıpkı 4K desteğine sahip oyunlar gibi PS4 Pro’nun desteklediği oyunlarda bu performans artısını görebileceksiniz. Oyun geliştiriclerine bu konuda oldukça iş düşüyor. Eğer firma bu konuda kararlıysa güncellemeler ile çok daha kararlı ve güzel gözüken oyunları çalıştırabileceğiz demektir. Elbette her yeni teknoloji gibi bu konuda da geliştiricilerin zamana ihtiyacı olacaktır.

Çözünürlük konusunda son bir ekleme daha yapabilirim. Örneğin 4K bir TV’ye konsolunuzu bağladığınızda ve çözünürlüğü 4K olarak seçtiğinizde oyun opsiyonlarında 1080p seçme gibi bir seçeneğiniz yer almıyor. Bunu neden söylüyorum; çünkü bazı oyunlar 4K çözünürlükte sundukları performansa kıyasla 1080p’de çok daha iyi sonuç veriyor. 4K olarak kullandığınızda ise yine bazı oyunlarda detay seçme gibi seçenekler size sunuluyor. Bunun da konsol fıtratına oldulkça ters olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bir konsol alıp kim daha düşük detayda görsel ile oyununu oynamak ister? Hele ki daha iyi gözüken bir seçeneğin varlığından haberdarken!

Playstation 4 sahibiyim, Pro almalı mıyım?

Gelelim can alıcı sorulara. Eğer hali hazırda bir PS4’ünüz var ve 4K bir TV’ye de sahip değilseniz çok aceleci olmanızı gerektirecek bir neden yok. Elbette performans benim için önemli 1080p dahi olsa daha iyi performans almak isterim diyorsanız da bu bir etken olabilir. Ama hala geniş bir oyun yelpazesinden bahsedecek durumda değiliz.

4K TV’ye sahibim PS4 Pro’ya geçmeli miyim?

Yine bir PS4’ünüz var ve elinizdeki 4K TV’nin nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız elbette geçmelisiniz. Tabii eldeki PS4’ü de elden çıkarmakta fayda var. Malum PS4 Pro ülkemizde 1700 Lira’dan satışta.

HDR destekli 4K TV şart mı?

Hayır şart değil. En azından bu tamamıyle sizin zevk kriterlerinize kalmış. Opsiyonlarda HDR açıp/kapatma seçeneği yer alıyor. Daha canlı, kontrastı bol vivid görüntüler sizi çekiyorsa HDR sizin için bir kriter olabilir. Ama daha doğal renklerden hoşlanıyorsanız hali hazırda 4K TV’niz işinizi fazlasıyla görecektir. Şu aşamada HDR içeriğin de oyunlar için oldukça kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz.

Elinde Playstation 4’ü olan kullanıcılar için ilk etapta benim kafama takılan soruları yanıtlamaya çalıştım. Peki ilk defa PS4 almak isteyen bir oyuncu Pro mu yoksa Slim konsol mu tercih etmeli derseniz de kesinlikle PS4 Pro almalısınız derim.

Playstation 4 Pro hakkında söyleyeceklerimi ufaktan toparlamaya başlayayım. Sony, Playstation 4 Pro ile tam zamanında bir giriş yaptı diyebilirim. PS VR ile oldukça geniş bir kitleyi hedefledikleri düşünülünce hem VR deneyimi hem de 4K için sorunları en aza indirecek bir platform çıkışının oldukça yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncuların 4K açlığı da bir nevi yatıştırılmış oldu. Zaten 4K çözünürlük için en ucuz oyun deneyimini yine PS4 Pro sunuyor. Bu çözünürlüğü destekleyen iyi bir ekran kartının tek başına fiyatı neredeyse PS4 Pro kadar. Sony’nin en büyük kozu olan özel oyunları gelmeye devam ettikçe de bu silahı oldukça yerinde kullanacağından hiç şüphemiz yok. Her ne kadar Sony hiçbir PS4 oyuncusu geride bırakılmayacak demiş olsa da ileride sadece PS4 Pro’ya özel oyunlar görmeyeceğiz anlamı çıkmamalı. Nasıl ki PS3/PS4 ortak oyunlarında olduğu gibi 720p-1080p tercihini gördüysek benzer bir stratejinin her iki konsol arasında olacağını da kestirmek zor olmayacaktır. Şimdiden grafiksel olarak bu seçenek oyuncuları sunulmuş durumda. İleride çıkacak oyunların kullanıcıları nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek. Microsoft cephesinde ise PS4 Pro’dan teknik anlamda daha güçlü bir konsolun (Scorpio) bu yıl içerisinde raflarda olacağını aklımızın bir köşesine not etmekte fayda var. Son olarak 4K’da en ucuz oyun deneyimini PS4 Pro’nun bizlere sunduğunu hatırlatarak yeni bir konsol alacak oyunculara doğru adreste olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Mefisto

  Bence, sıfırdan PS4 alınacaksa pro tercih edilmeli. Hali hazırda PS4 varsa ve 4K tv yoksa gereksiz görüyorum. :)

 • Alp ÖZDEMİR

  Ben de aynı kanatteyim. Türkiye’de PS4 Pro satın almak isteyenlerin her zaman ulaşamadığın duydum. Temin sıkıntısı var mı?

 • Blow-II

  Şu an stok sıkıntısı var. PS4 ilk çıktığında olduğu gibi. Spotta 2000 lira üzeri satan uyanıklar kol geziyor. Birkaç aya düzelir diye düşünüyorum.

 • Alp ÖZDEMİR

  Aklıma takılanlar oldu okuyunca. 4K destekleyince 1080p ye oranla 4 katlık bir gelişme var çözünürlükte(çözünürlük en ve boy olarak tam iki katına çıkıyor yani grafik işlemsici tam 4 adet 1920×1080 alan ile baş etmek zorunda) ama grafik performansı 2 kat arttırılmış.

  Ayrıca günümüzde Nvidia GTX1080 gibi PS4 Pro dan çok çok daha güçlü grafik performansı olan grafik kartları bile halen 4K çözünürlük ile baş edemezken, PS4 Pro bunu nasıl beceriyor?

 • Blow-II

  Doğal çözünürlük veren 4K oyunlar 30 fps vaat ediyor ama Dijital Foundry’nin yaptığı testlerde örneğin Last Guardian’da fps düşmeleri oluyor. Geliştiriciler 1440p oyunlardan bahsetmeye başladılar. Bazıları ise 4K diye reklam yapıyor fakat türlü grafiksel hilelere gidiyorlar. Dinamik olarak yükseltiyoruz veya 3072 x 1728 gibi değerler veriliyor. Ek olarak 4K hala çok yüksek bir çözünürlük bana göre. 1. parti ve çok usta geliştiricler hariç çok baş edilebilecek bir durum değil. Ama PS4 Pro’yu da takdir etmek lazım :)

 • Alp ÖZDEMİR

  Taktir edelim ona birşey dediğimiz yok ama 4K, 4K diye tuturmak bana da anlamsız geliyor henüz. Belki birkaç yıl sonra mantıklı bir çözünürlük olacak. 1440p PC oyunu için standart olmaya başladı bile.

 • Blow-II

  Kesinlikle katılıyorum. Ama 4K diye tutturanlar oyuncular oldu. PC’de bile 4K’da oyun oynayabilmek için en az 3000 doları gözden çıkarmamız gerekiyor.

 • Konsol dünyasında ilk defa böyle bir gelişme yaşanıyor ve bundan dolayı Playstation 5 ve sonrası için durumun eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum. Sonraki nesil konsollarda upgrade özelliğine açık sahip sistemler gelebilir.