Windows 10 Disk Yönetim Aracı

Win-10-Blow-II-630x306

Windows 10 ile artık yeni bir disk yönetim aracımız var. Bu araç sayesinde bilgisayarımıza takılı olan disklerin kullanılan ve boş miktarlarını kolayca öğrenebilir, gereksiz bulduğumuz alanları kolaylıkla silebilir ve müzikler, resimler, videolar ya da dökümanlar gibi dizinlerin varsayılan yerlerini kolaylıkla değiştirebiliriz.

Yeni disk yönetim aracına arama bölümüne depolama ya da storage yazarak ulaşabilirsiniz.

win10storage1

İlk ekranda bilgisayarınıza takılı olan diskler ve kullanım miktarları gösterilmekte. Diskleri seçerek ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

win10storage2

Ayrıntılı bölümde seçmiş olduğunuz disk içerisinde kullanıcı profiline ait uygulamalar, dökümanlar, resimler, e-postalar masa üstü gibi birçok yer ile ilgili depolama bilgisi gelmekte.

win10storage3

win10storage4

Buradan uygulamaları seçerek verilerinize erişebilirsiniz. Örneğin resimler bölümünü seçerseniz Windows 10 makinenizde varsayılan olarak resimlerinizin tutulduğu klasör açılacaktır. Gene aynı şekilde elektronik postalarınız için eğer yüklü ise Outlook yazılımı açılacaktır.

Verilerinize eriştiğiniz gibi geçici dosyaları da buradan silmek oldukça kolay. “Temporary Files” seçeneğini seçerseniz eğer bilgisayarınızda geçici olarak tutulan dosyaların bilgisi gelecektir. Bunlar geçici dosyalar, daha önce indirdiğiniz dosyalar, geri dönüşüm kutusu ya da eski işletim sistemine ait dosyalar olabilir.

Silmek için “delete temporary files” seçeneğini seçmelisiniz.

win10storage5

Yaptığımız seçimden emin isek silme işlemi başlayacaktır.

win10storage6

win10storage7

Görüldüğü üzere Windows 10’da kullanılmayan ya da gereksiz dosyaların temizliği oldukça kolay hale getirilmiş.

Disk uygulamasının ana menüsünde müzikler, dökümanlar, videolar ve resimler gibi kullanıcıya özel profil dizinlerini kolaylıkla değiştirebileceğimiz bir bölüm de yer almakta.  Buradan farklı kişisel dosyalarımızın farklı dizinlerde tutulmasını kolaylıkla sağlayabiliriz.

win10storage8

  • Bahadır Yaramış

    Gerçekten oldukça faydalı sırf eski windows sürümleri bile sisteme bir hayli yer kazandırıyor. Varsayılan dizinleri de değiştirebilmemiz oldukça kullanışlı olmuş.

  • Ortaç DEMİREL

    Evet çok kullanışlı olmuş bu araç…

  • gokhanvai

    Hemen deniyorum ben de.