Windows 10 ile Yeni Komut Satırının Kullanımı

Win 10 Blow-II

Windows işletim sistemlerinde komut satırı aracını çok kullanıyorsanız Windows 10 ile gelen yenilikler çok işinize yarayacaktır.

Yeni komut satırı artık çok daha kullanışlı ve rahat yönetilebiliyor. Windows 8.1 de olduğu gibi başlat tuşuna sağ tıklayarak hızlıca erişmek mümkün.

win10cmd1

Yeni gelen özellikleri kullanabilmek için öncelikle komut satırı özelliklerine girmeniz gerekmekte.

win10cmd2

İlk sekme olan “options” da hemen alt bölümde “edit options” ile yeni bir bölüm eklendiğini görmekteyiz. Varsayılan olarak sadece Insert mode açık olarak gelmekte. Birçok özellik en altta yer alan “Use legacy console” kutucuğunu boşalttığımızda açılacaktır.

win10cmd3

Bu özelliği aktif hale getirince komut satırını yeniden açmamız gerekiyor. “Edit Options” bölümündeki birçok özellik bu yöntem ile açılacaktır.

win10cmd4

Enable CTLR key shorcuts : Artık komut satırımız herhangi bir yerden kopyaladığımız satırları CTRL + V kısa yolu ile komut satırına aktarmamızı sağlıyor.

Filter clipboard contens on paste: Yazıları yapıştırırken filtreleme uygulanmasını sağlıyor.

Enable line wraping selection: Komut satırı içerisindeki yazıları daha rahatça Mouse ile seçmemizi sağlıyor. Örneğin tek bir satırı hızlıca işaretleyebiliyoruz.

Bunlarla birlikte komut satırının çerçeve büyüklüğünü köşelerinden Mouse ile tutup rahatlıkla ayarlayabiliyoruz ve çok daha esnek bir kullanım imkanı sağlıyor.

 • gokhanvai

  Alıntı : “Yeni gelen özellikleri kullanabilmek için öncelikle komut satırı özelliklerine girmeniz gerekmekte” – Yani sağ tuş ile açılan özelliklere girmek için mi komut satırı özelliklerine girmeliyiz. Bende zaten çalışıyor hiçbir şey yapmadım.Sağ tuş ile hepsini kullanabiliyorum. Ben mi anlayamadım acaba? :D

  Ellerine sağlık.

 • Bahadır Yaramış

  Yeni gelen özellikleri kullanabilmek için yazıda bahsedilen ayarların yapılması gerekiyor :)

 • gokhanvai

  Yeni gelen özellikler ne ki?

 • gokhanvai

  Heeeee anladım. :D

 • Bahadır Yaramış

  Özelliklerde ‘Düzenleme Seçenekleri’ bölümü yeni özellikleri içeriyor. :) Örneğin daha önce direkt olarak CTRL+V ile komut k/y olmuyordu. Mouse ile sağ tıklayıp yapıştır diyordun.

 • gokhanvai

  İkinci defa detaylı okuyunca anladım. Yaa başka birşey ile ilgileniyorum da ilk başta anlayamadım :D