Sayfa 1, toplam 4 1234 SonSon
Results 1 to 10 of 32

EL YAPIMI PROJEKSİYON

Bu sayfada Audio/Video/Grafik Tasarım kategorisindeki Home Cinema forumunda EL YAPIMI PROJEKSİYON başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar geçenlerde teasdüf eseri bir siteye girdim ve burda adamlar bir projeksiyon cihazını piyasadan toplayacağımız parçalarla 500-600 milyona yapabileceğimizi ve ...

V.I.Member RigelKent Avatar
    Katılım tarihi
    11.04.2005
    Nereden
    Beykoz, İstanbul, Turkey
    Like
    2 defa

EL YAPIMI PROJEKSİYON

Arkadaşlar geçenlerde teasdüf eseri bir siteye girdim ve burda adamlar bir projeksiyon cihazını piyasadan toplayacağımız parçalarla 500-600 milyona yapabileceğimizi ve çok ucuza home theatre sistemleri kurabileceğimizi + bunun hiç bir elektronik bilgi alt yapısına ihtiyaç duyulmadan yapılabileceğini iddia ediyor.Ben şimdi ilgili linki ve sitenin tanıtım yazısının bir bölümünü kopyalıyorum, siz de bir bakıp fikirlerinizi söyleyin istedim..

http://www.elyapimiprojeksiyon.com

Ticari bir projeksiyon cihazı yerine; kendiniz yüksek kalitede bir projeksiyon yapabilirsiniz. Elyapımı projeksiyon yapım rehberimiz olan forumumuz, kendi çabalarınızla yapacağınız cihazı gerçekleştirirken size her konuda yardımcı olacaktır. Neredeyse ticari bir projeksiyon cihazının lamba fiyatına kendinize bir el yapımı projeksiyon yapabilirsiniz. Ticari projeksiyonların lamba fiyatları 250$-600$ arasında olabiliyor. Burada verilen örnek fotoğraflara bakınız. Bu resimler tamamiyle el yapımı cihazlardan alınmış görüntülerdir. Forumumuz sayesinde sizde kendi elyapımı projeksiyon cihazınızı yapabilirsiniz. Bir elyapımı projeksiyon cihazı, yüksek çözünürlükte olabileceği gibi (1024x768 LCD panel), düşük çözünürlükte (320x234 LCD panel) de olabilir. LCD haricinde ihtiyacınız olan diğer malzemeler; 150-400 watt metal halide lamba, iki yüksek kalitede frensel lens, triplet objektif, soğutma için fanlar ve uygun bir kasa... Bu malzemelerle yaptığımız projeksiyon cihazı,gerçek bir projeksiyon cihazıyla hemen hemen aynıdır . Tek bir fark dışında: Kendiniz yaptığınızda çok büyük bir miktar parayı geri kazanabilirsiniz! (Save your money!!!)

İsterseniz forumumuzdaki hazır kitlerden edinebilir veya planları hazır projelerden birisini gerçekleştirebilirsiniz. Aslında projeksiyonunuzu yaparken, optik sistemi ve genel çalışma prensibi ile ilgili bir çok şeyi de öğrenmiş oluyorsunuz. Bu öğrendiklerinizle kendi özgün dizaynınızı da tasarlıyabilir ve yapabilirsiniz.

Eğer siz ve arkadaşlarınız ticari bir projeksiyon cihazı almayı düşünüyorsanız durun ve bir alternatifleri düşünün. Bizim yapmaya çalıştığımız projeksiyon cihazları çok daha uygun bir maliyetle bunun yerini alıyor.

Ayrıca:
    • Bu projeksiyon projesi çok eğlenceli ve basittir.
    • Bu proje, parçaları elde etikten sonra bir kaç günde biter.
    • HDTV kalitesinde bir görüntü için yüksek kalitede bir LCD monitör edinmeniz yeterlidir.
    • Kendi dizaynınızı yaratabilirsiniz ya da kit satın alabilirsiniz.

DİKKAT :Bir çok internet sitesi, basit-ucuz fresnel lensler kullanarak televizyonunuzu duvara dev görüntü veren bir projeksiyon cihazına dönüştürebileceğinizi ve evde sinema keyfi yaşayabileceğinizi iddia ediyor, bu basit lensleri yüksek fiyatla satıyorlar. Sakın inanmayın. Resim kalitesi ve parlaklığı tamamiyle kötü oluyor. Böyle bir projeksiyonu yapabilmeniz için gerçek optikler,gerçek yöntemler ve gerçek parlak lambaya(metal halide) ya ihtiyacınız var.

Katılım tarihi
    11.04.2005
    Nereden
    Beykoz, İstanbul, Turkey
    Like
    2 defa
    beyler bi yorum yapın ya harbi merak ediyorum..

Power Member king007 Avatar
    Katılım tarihi
    30.09.2004
    Nereden
    Porto
    Like
    0 defa
    Yapılabilir ama vakit ayırmak lazım...

V.I.Member Simplicity Avatar
    Katılım tarihi
    26.03.2005
    Like
    2 defa
    her ne kadar mantıklı görünse de. aynı ses sistemi gibi. hazır alırsan kazıklanırsın, kendin toplarsan sesin derinliğini yakalayamazsın....
    peki bu cihazların contrast ve parlaklık seviyelerini yazabiliyorlar mı ??? hep gece yada karartılmış ortamlarda çekilen resimler var. biz kursta philips projeksiyonu gündüz kullanıyorduk....

Member
    Katılım tarihi
    04.08.2005
    Nereden
    ankara
    Like
    0 defa
    ben gördüm testlerini beşpara etmez gerçek projeksiyon gibisi yok arkadaşlar gözlerimi bozmaya hiç niyetim yok benim

Katılım tarihi
    11.04.2005
    Nereden
    Beykoz, İstanbul, Turkey
    Like
    2 defa
    her ne kadar mantıklı görünse de. aynı ses sistemi gibi. hazır alırsan kazıklanırsın, kendin toplarsan sesin derinliğini yakalayamazsın....
    peki bu cihazların contrast ve parlaklık seviyelerini yazabiliyorlar mı ??? hep gece yada karartılmış ortamlarda çekilen resimler var. biz kursta philips projeksiyonu gündüz kullanıyorduk....

dediklerine göre bu konudaki kıstas kullanılan lambanın kalitesiymiş??

Member
    Katılım tarihi
    04.08.2005
    Nereden
    ankara
    Like
    0 defa
    dedimya arkadaşım gerçek bir görüntü degil.yani gerçek makinalarda 2500 w lamba gücü varken niye 150 w olsun ısık yeterli olamaz yani.ben gördüm hiç iyi sonuç vermedi bende kendime gerçek projiksyon aldım hergün 2 saat filim için açıyorum bana lamba 5 yıl gidiyor anlayacagın gerçek makinadan iyisi yok

Katılım tarihi
    11.04.2005
    Nereden
    Beykoz, İstanbul, Turkey
    Like
    2 defa
    evet haklısın sanırım en iyisi bi sony filan almak boş bu işler uğraşmaya değmez ..

V.I.Member Simplicity Avatar
    Katılım tarihi
    26.03.2005
    Like
    2 defa
    dediklerine göre bu konudaki kıstas kullanılan lambanın kalitesiymiş??
    haklısın ayrıca çözünürlük te önemli...

yani gerçek makinalarda 2500 w lamba gücü varken niye 150 w olsun ısık yeterli olamaz yani
    dediğim gibi bütün testleri filan gece yada eş değeri ortamlarda yapılmış. gündüz yada loş ortamlarda performans nasıl olur ??? altını çizerek söylüyorum. kursta projeksiyonu gündüz vakti, gayet iyi bir performansta kullanıyorduk...

¯`°²¤Platinum Member¤²°`¯ volcano2K Avatar
    Katılım tarihi
    04.07.2002
    Nereden
    Ataşehir/İstanbul
    Like
    1 defa
    http://www.tomshardware.com/cgi-bin/downloads.m?id=13

burayı açıp bilgileri yazın sallasanızda olur..Videoyu indirin..Adamlar yapmıştı dediğiniz olayı çok önceden.

Sayfa 1, toplam 4 1234 SonSon