Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 12

Uydu Alıcı Tavsiyesi

Bu sayfada Audio/Video/Grafik Tasarım kategorisindeki Home Cinema forumunda Uydu Alıcı Tavsiyesi başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar bi halt yedim, televizyon izlemekle en ufak alakası olmayan bir adam olarak, gaza gelip, Samsung 40C653 TV aldım. Harici ...

Gold Member Indra Avatar
    Katılım tarihi
    29.03.2004
    Nereden
    Somewhere In The Middle Earth
    Like
    33 defa

Uydu Alıcı Tavsiyesi

Arkadaşlar bi halt yedim, televizyon izlemekle en ufak alakası olmayan bir adam olarak, gaza gelip, Samsung 40C653 TV aldım.

Harici HDD'yi bağlayıp film, dizi izlerim diye aldım ama hep film hep dizi nereye kadar. Arada hanımda televizyon baksın ki bende oyun oynıyım, internete takılayım demi Bu durumda babadan kalma antenle televizyon izlemekte bu televizyona hakaret olur.

Bize uydu alıcısı lazım ve bunun içinde tavsiye lazım. Kablo TV vardı eski evde mis gibi takıp kabloyu izliyorduk. Daha önce hiç bu işlerle uğraşmadım yani. Genel olarak ne alınması gerek biliyorum ama hangi marka iyidir, hangi özellik olsa iyi olur, hangi özellik olmazsa kötü olur bunları bi danışayım dedim.

Öncelikle bütçe 200-300 lira civarı. 300'e çok yaklaşmasa iyi olur ama illa gerekliyse aşadabilir(Gördüğünüz gibi çok kararsızım :P) Kriterlere gelince;

1- Digiturk vs. ile işim olmaz. Kendi receiverimi ve çanağımı kendim alacam yani.
    2- Receiver olarak aşağıda yazdıklarıma göre uygun bir tavsiye bekliyorum.
    3- Türk kanallarda olsun yabancı kanallarda olsun, bu durumda 2 çanak lazım sanırım. Motorlu olanlardan alınca yerine göre kendisi dönüyor sanırım değil mi?
    4- Şifreli yayınlar falan varmış, izlemek için kart falan gerekiyormuş, nedir bu şifreli yayınlar? Bize uygun birşey değilse hiç gerek yok karta falan.
    5- LNB konusuna gelince; çift çıkışlı, 4 çıkışlı, 8 çıkışlı vs olanlar var. LNB birden fazla televizyona bağlanacağı zaman mı gerekli? Yoksa birden fazla çanak bağlanacaksa mı gerekli? Şu an tek televizyonda kullanacaz, ama ileride 2 televizyona da bağlayabiliriz. LNB'nin bununla bir ilgisi var mı? Varsa ileriye dönük bir tavsiye olsun.
    6- Televizyon balkona yakın bir yerde konumlanacak, 5-6 metrelik bir kablo yeterli. Bu kadar mesafe için çok kaliteli bir kabloya gerek yok herhalde?

Başka gerekli olan birşey, verdiğim eksik bir bilgi var mı? Tavsiyeleriniz benim için çok değerli, şimdiden teşekkürler.
    En son Indra tarafından düzenlendi: 01-08-2010 saat 15:49

Moderator Cole Avatar
    Katılım tarihi
    05.04.2008
    Nereden
    ANTALYA
    Like
    38 defa
    Merhaba.Öncelikle Yeni TV'iniz hayırlı uğurlu olsun.Son zamanlarda HD yayınlar yaygınlaşmaya başladı.D-Smart bazı kanalları HD olarak yayınlasada halen bir çok kanal SD olarak sunuluyor.2 Çanak konusuna gelirsek tavsiyem 1'i illaki Türksat olacak diğeri de Thor uydusu olmalı.Eskiden Hotbird yaygındı ama bir çok kanalın Hotmail'den ayrılması neticesinde Thor uydusu baya popüler oldu.Thor uydusunda da HD yayın yapmaya başlayan kanallar var.Size 1 adet 90cm Türksat için 1 adette 120cm Thor uydusu için çanak almanızı öneririm.Motorlu olanlara gerek yok.İzlenilebilinecek bir Astra uydusu var 120cm çanak bile bazen sıkıntı çıkartıyor.O yüzden motorlu almanıza gerek yok.Şifreli kanalları için kart gerekiyor ancak bazı firmalar şifreli yayınları çeşitli yöntemlerle kullanıcıya sunuyorlar.Kimisi uydudan güncelleme ile şifreleri cihaza yüklerken kimi firma elle manual olarak şifreleri sunuyor.Tabi ki bu durum illegal.Uydu cihazı olarak kesinlikle Seoul marka öneririm.Kimdir bu Seoul dersen aslında bir türk firması Merih Video.Çok güzel cihazları var.En son modelleri Hiremco X3 Turbo.Hiremco X3 kullanıyorum.Aynı zamanda 2 model öncesi olan GS-1180'de var.Hiremco X3 HDMI çıkışına sahip.720p görüntü verebiliyor yayın destekliyorsa.HIREMCO X3 Turbo HD ise Full HD bir ürün.Hiremco X3 ve X3 Turbo HD aynı zamanda harici disk veya USB belleğe kayıt yapabilme özelliğine de sahip.ALI marka chipset kullanıyorlar.Kullanılan komponentler kaliteli.Uydu üzerinden sürekli versiyon güncellemesi yapıyorlar.Bu şekilde şifreli kanallar izlenebildiği gibi cihaz sürekli güncellenerek yazılımsal olarak daha iyi hale geliyor.Fiyat olarak Hiremco X3 Turbo HD 230TL ile 260TL aralığında değişiyor.Bulunduğun ilde mutlaka bir Seoul bayisi vardır.Hatta birden fazla olabilir.Aynı zamanda Hepsiburada.com aracılığıyla da satın alabilirsin.Birden fazla çıkışa sahip LNB muhabbeti ise evinizde birden fazla TV varsa çift çıkışlı bir LNB ile 2 farklı Uydu alıcısına bağlayıp 2 TV birbirinden bağımsız istediği kanalı izleyebilir.2 Adet çanak kullanacağınız için size birde Diseq lazım.Diseq'ler genelde 2-4 çıkışlı olur.birden fazla uydu Diseq denilen parçaya bağlanarak tek kablo üzerinde uydu alıcısına birden fazla uydu sinyali gönderilebilinir.Kafanıza takılan herhangi birşey olursa yardımcı olurum...

Cool Moderator DonQuichotte Avatar
    Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    3-Türk kanalları genellikle Türksatta. Yabancı kanallar için eğer uydu tercih edilecekse, bunun üç yolu mevcut: ilki motorlu çanak. Çanağın ayağında bir motor var ve audu alıcıda hangi kanal seçilirse, çanak o kanalın olduğu uyduya doğru dönüyor. Şahsen ben pek sevmiyorum, farklı uydudaki kanala geçince, gelmesi 5-6 saniye sürüyor, zapping zevki bırakmıyor. İkinci yol, birden fazla çanak kullanmak. en mantıklı olanı bu.
    üçüncü yol ise her durumda geçerli değil, bir çanak, baktığı tarafta, kendisini gören her türlü uydu sinyalini yansıtır, yani aslında bir çanakta pek çok uydu sinyali gelir ama LNBnin takılı olduğu nokta, hangi sinyalin yansıma odağındaysa o sinyali alır. çanağın farklı yerlerine LNB takıldığında, bir çanak, birden fazla uydu sinyalini alabilir. Tabii uyduların birbirine yakın açılarda olması gerekir. Bu tip bir çanağın ayarını da herkes yapamaz, satın aldığın yerde LNBler takılı halde gelmeli.

4-Şifreli kanalların iki çeşidi var, bazı cihazların yazılımla çözdükleri kanallar, ki bunlar ekseriyetle XXX kanalları oluyor. Bir de kart paylaşımı yoluyla çözülenler; kart paylaşımında, yasal yollardan bir şifreli kanala/paketine abone olan kişi, cihazını, internete bağlıyor ve bir sunucu oluşturuyor, bu sunucuya erişen herkes, aynı abonelikten faydalanıyor. Bunun için, internet bağlantı yeteneğine sahip bir uydu alıcı edinmen ve bu tip sunuculardan birine üye olman lazım. (sunucu ücretleri cüzi bir rakam, ancak yasal birşey değil)

5-LNB cihazları, o anda sinyali alınan kanalın, yatay veya dikey polarizasyonda olmasına bağlı olarak, 1,3 veya 1,8 volt ile çalışıyor. Bu nedenle her LNB cihazı, sadece bir uydu alıcıdan gelen komutlara cevap verebilir, birden fazla uydu alıcı bağlanırsa, tüm uydu alıcılar aynı polarizasyondaki kanalları seçmiş iseler sorun yok, farklı polarizasyon seçilmişse, iki farklı voltaj iletilir ve en iyimser ihtimalle LNB yanar, Uydu alıcı ve TVnin yandığı vakalar da mevcut. Bu nedenle, bir çanaktan, birden fazla uydu alıcıya bağlantı yapabilmek için, 2li, 4lü, 8li LNBler üretilmiştir. Bunlar aslında çok çıkışlı değil, yanyana bağlanmış birden fazla sayıda LNBdir, sadece yatay-dikey olayından etkilenmeyen komponentleri ortaktır.
    İleride bir başka TV de bağlanacaksa, bu bir başka uydu alıcı bağlamak anlamında sanırım, ya çift çıkışlı LNByi şimdiden alacaksın, ya da ikinci uydu alıcıyı, birinci uydu alıcının uydu sinyali çıkışına bağlayacaksın. bu ikinci yolda da, birinci uydu, hangi polarizasyondaki kanalları seyrediyorsa, LNB sadece o sinyalleri alabileceği ve göndereceği, birinci uydu alıcı da bu sinyali aynen çıkışa vereceği için, ikinci uydu alıcı da sadece bu polarizasyondaki kanalları izleyebilir. Kısaca birinci uydu alıcı, polarizasyon seçme ve LNB voltajını ayarlama hakkına sahipken, ikinci uydu alıcının bu hakkı yoktur.

6-Kaliteli kablo, anten kısmen ayardan düştüğünde de bunu bir miktar tolere eder. zaten 5-6 metrede fiyat farkı çok olmaz.

Apartmanda oturuyorsan, hangi cephede oturduğun önemli. Çanak anten koyabileceğin yerler, uyduları görebilmeli. Mesela benim eski evimde hiç bir şekilde çanak koyamıyordum, 120lik çanakla sadece uzakdoğu kanalları geliyordu, Avrupa uyduları, apartmanın arkasında kalıyordu. Şimdiki evimde de sadece Türksat var, Hotbird için komşunun balkonunu kullanıyorum, o da kablosu koptu, 1,5 yıldır kopuk duruyor, fırsat bulursam düzelteceğim.

çok fazla TV ile aranız yoksa, ucuz markalardan birini al geç. 3 yıldır Seoul GS-1180 kullanıyorum, çift çanak+uydu alıcı 150 liraya almıştım. şifre falan da çözüyor, servisi de çok iyi, uydudan otomatik yazılım güncelleme de var.

Kart paylaşım olayına gireceğim dersen, dreamboxın bazı modellerinin 2.kalite sahteleri, uygun fiyatlı şu sıra.

bi de şifrelerini çalmışken, HD kanallar da olsun dersen, o zaman HD özellikli bişey alman gerekir. Dreamboxın modelleri biaz pahalı, Atlanta markalı bir HD model uygun olabilir.

ancak ne olursa olsun uydu alıcı ile TV arasındaki bağlantı kablosu, çok kaliteli olsun.

4-

Gold Member Indra Avatar
    Katılım tarihi
    29.03.2004
    Nereden
    Like
    33 defa
    Kayıt etme özelliği çokta önemli değil benim için. Şifreli kanallarda önemli değil. Bu durumda GS-1180 mi alacaz yani? Aratınca garip garip siteler çıkıyor, güvenilir bir yer var mı bildiğiniz? LNB olarak marka önermemişsiniz. O da mı Seoul marka olsun? Çanak+LNB+Receiver set olan yer varsa oradan mı alayım yada?
    En son Indra tarafından düzenlendi: 01-08-2010 saat 23:12

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16

Tavsiyelerim;
    Soru-1 Tüplü televizyonum var, kart veya modül kullanmayacağım, yakın zamanda lcd tv'de almayacağım, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Televizyonunuzda scart girişi varsa Hiremco F2 veya Hiremco X1 tercih edebilirsiniz. Eğer televizyonunuz sadece eski RF girişe sahipse Hiremco F2 modellerine bakınız.

Soru-2 Tüplü televizyonum var, kart kullanacağım, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco X2 tercih edebilirsiniz. Yakın zamanda lcd veya plazma tv alacaksanız Hiremco X3 veya Hiremco X3 Turbo HD tercih ediniz.

Soru-3 Tüplü televizyonum var, modül kullanacağım, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco X3 tercih edebilirsiniz.

Soru-4 LCD veya Plazma tv'im var, kart veya modül kullanacağım/kullanmayacağım, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco X3 tek tercihiniz olsun. HD kanal izleyecekseniz Hiremco X3 Turbo HD'ye bakınız.

Soru-5 Tüplü televizyonum var, en iyi görüntü kalitesi için, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco X1 veya kartlı sistem gerekiyorsa X2, modül ihtiyacı varsa Hiremco X3 tercih edebilirsiniz. Bu cihazlarda Scart RGB888 desteği vardır.

Soru-6 LCD veya Plazma tv'im var, en iyi görüntü kalitesi için, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco X3 ve Hiremco X3 Turbo HD modellerinde HDMI digital çıkış ile en iyi görüntüyü alabilirsiniz.

Soru-7 Bütçem çok kısıtlı, şifreli kanallarla işim olmaz, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco F1 tercih edebilirsiniz.

Soru-8 Tek derdim kanal geçişlerinin çok hızlı olması, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Hiremco F2 modelini tercih edebilirsiniz.

Soru-9 Tek derdim Turksat üzerindeki normal yayınlar+yabancı liglerde/Avrupa kupası/Dünya kupası vb maçlarda şifreye geçen kanalları izlemek, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Tüplü tv'ler için Hiremco F2 veya Hiremco X1 veya Hiremco X2 modelini tercih edebilirsiniz. LCD veya Plazmalar için Hiremco X3 veya X3 Turbo HD daha uygun olacaktır.

Soru-10 Tek derdim kanalların düzgün çekmesi, hangi modeli önerirsiniz?
    Cevap: Anten ayarlarınız ve tesisatınız çok kötü değilse Hiremco X1, Hiremco X2 ve Hiremco X3 modelinde kullanılan Sharp 0502 tuner zayıf, sorunlu sinyallere bile diğer modellere göre çok iyi kitlenir. Ayrıca Hiremco X3 Turbo HD cihazın tuneri çok iyidir. Özellikle merkezi sistem kullanan kullanıcılara tavsiye ederim.

Soru-11 HD kanalları hangi cihazla izleyebilirim?
    Cevap: Hiremco X3 Turbo HD (HDMI çıkışlıdır)

Soru-12 Kart paylaşımı yapmak istiyorum. Hangi modeli almam lazım?
    Cevap: Hiremco X3 Turbo HD ile internet üzerinden newcamd server'lara abone olarak izleyebilirsiniz.
    Almanı tavsiye edebileceğim en iyi cihaz bu, bu fiyatı gerçekten mükemmel. Uydu alıcılarda aklına gelebilecek ya da hayal edebileceğin her türlü fantastik özellik mevcut. fiyatı şaşırtmasın, malzeme kalitesi, bir atlanta kadar iyi değil, daha kısa ömürlü ancak ona yakın performans sunuyor. fiyatı üçte bir ama. bu cihazın kutu içeriğinde hdmi kablo çıkıyor mu bilmem, ama çıkmıyorsa kablo benim hediyem olsun, ben yollarım.
    HIREMCO X3 Turbo HD

bu da 54 liralık, ucuz ve fiyatına oranla iyi bir ürün. ancak şifre çözme için, bilgisayardan, seri kablo yardımıyla yazılım atman lazım. dışarıdaki dükkanlarda daha da ucuza bulunabilir. internetten alırsan, bana yolla, yazılım atıp göndereyim.

Seoul Hiremco F1 FTA Radyolu Dijital Uydu Alıcısı

bunlar dışında bir de çanak ve LNB ile kablo alman lazım. eğer çift çanak alacaksan Diseqc switch alman lazım Cole'ün dediği gibi. aslında komşuda çanak falan varsa, çok çıkışlı LNB alıp, onun çanağına falan takabilirsin. çanak maliyetinden kurtulur, çanağa ayar çektirme derdi de kalmaz.
    En son DonQuichotte tarafından düzenlendi: 01-08-2010 saat 23:32

Gold Member Indra Avatar
    Katılım tarihi
    29.03.2004
    Nereden
    Like
    33 defa
    Şifre çözmek için yazılımı bir sefer atınca bir daha gerekmiyor mu? Ayrıca 2 çanak olayından vazgeçtim. Türk kanallar olsun yeter. Kendi çanağımı alırım :P
    En son Indra tarafından düzenlendi: 02-08-2010 saat 00:20

Gold Member Indra Avatar
    Katılım tarihi
    29.03.2004
    Nereden
    Like
    33 defa
    Şifreli yayınları çözen aletler buradaki Türksat Uyduları Kanal Listesi bütün kanalları gösteriyor mu? Yarısını bile gösteriyorsa, dediğim gibi 2.çanağa gerek yok. 80cmlik bir çanak, 2'li LNB, kaliteli kablo ve Seoul Hiremco X3 işimi fazlasıyla görecektir. 250 liraya falan geliyor herhalde hepsi. İlla X3 turbo olsun diyor musunuz? :P

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Alıntı Indra tarafından iletildi. Mesajı göster
    Şifreli yayınları çözen aletler buradaki Türksat Uyduları Kanal Listesi bütün kanalları gösteriyor mu? Yarısını bile gösteriyorsa, dediğim gibi 2.çanağa gerek yok. 80cmlik bir çanak, 2'li LNB, kaliteli kablo ve Seoul Hiremco X3 işimi fazlasıyla görecektir. 250 liraya falan geliyor herhalde hepsi. İlla X3 turbo olsun diyor musunuz? :P
    onların yarısı zaten şifresiz ve üyelik gerektirmeyen kanallar. en ucuz cihaz bile gösterir.

dediğin uydu alıcı, onların hepsini gösterebilme kabiliyetine sahip. ancak detaylarını araştırıp, msn veya özel mesajla konuşmamız gerekir.

Moderator Cole Avatar
    Katılım tarihi
    05.04.2008
    Nereden
    ANTALYA
    Like
    38 defa
    Alıntı Indra tarafından iletildi. Mesajı göster
    Şifreler sürekli yayıncısı tarafından değiştirilir.Firmalar/çeşitli siteler bu şifreleri(key olarak geçer) illegal olarak dağıtmakta.Türksat'taki şifreli yayınları bu cihazlar çözemiyor diye biliyorum.Hiremco X3 güzel bir tercih olur çok memnunum...

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Alıntı Cole tarafından iletildi. Mesajı göster
    Şifreler sürekli yayıncısı tarafından değiştirilir.Firmalar/çeşitli siteler bu şifreleri(key olarak geçer) illegal olarak dağıtmakta.Türksat'taki şifreli yayınları bu cihazlar çözemiyor diye biliyorum.
    Kart paylaşımı yoluyla çözüyor. Yasal bir abonenin üyelik bilgileri, bir sunucuya yükleniyor, diğer uydu alıcılar da internet üzerinden, bu sunucuya bağlanıp, abonelik bilgilerini anlık olarak alıp, çanaktan aldıkları abonelik gerektiren kanalları çözmekte kullanıyorlar.

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon