Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 11

ekran kartı ayarları, performans arttırma

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Ekran Kartları forumunda ekran kartı ayarları, performans arttırma başlıklı konu tartışılıyor; ekran kartı ayarları o/c vs. nasıl yapılır?? -------------------------------------------------------------------------------- arkadaşlar ben donanım konusunda fazla bilgili değilim geforce4 mx440 vardı bende değiştirdim ...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    26.08.2004
    Nereden
    endless
    Like
    0 defa

ekran kartı ayarları, performans arttırma

ekran kartı ayarları o/c vs. nasıl yapılır??

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar ben donanım konusunda fazla bilgili değilim geforce4 mx440 vardı bende değiştirdim 128 mb winfast geforce fx5500 aldım yeni...
    belki çok iyi performans sağlayan bir kart değil ama

1.sorum: bu kartla oynayamayacağım oyun varmı?

2.sorum: bu oyunlarda karttan iyi performans almak için ne gibi ayarlar yapmak lazım bu bahsedilen high,medium,low detail ne demek nasıl oluyor? çözünürlük falan oyunda nasıl değiştiriliyor? fps falan nedir? o/c nedir nasıl yapılır? yani kısacası ekran kartı ile ilgili tam detaylı yapılacaklar ve terimler hakkında hiç bir şey bilmediğimiz için bilgi verirseniz yani belki sabit bir başlık açılsa aslında iyi olur gibime geliyor... ilginiz için şimdiden teşekkürler.....

(arkadaşlar lütfen hiç bir şey bilmeyenlerin anlayabileceği şekilde anlatabilirseniz sevinirim..)
    -----------------
    sistemim:
    amd xp 2000, msı kt4 mainboard, 256 mb ddr ram, 40 gb harddisk, nividia 128 a340 td pro fx5500 vga, 17"monitör...56k modem..win xp pro...

Cool Moderator PROTON Avatar
    Katılım tarihi
    15.05.2001
    Nereden
    İzmir
    Like
    3 defa
    Blog Mesajları
    12
    Yapacağın fazla bir ayar yok oyunların options menüsünde çözünürlüğü 800*600 16bit e alır , grafik detayları low a getirir ve fsaa yı kapalı tutarsan
    üç aşşağı beş yukarı tüm oyunları "şu an için" oynayabilirsin...

Moderator gurkan Avatar
    Katılım tarihi
    21.02.2004
    Nereden
    Cybertron
    Like
    2 defa
    Alıntı knightmare tarafından iletildi.
    ekran kartı ayarları o/c vs. nasıl yapılır??

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar ben donanım konusunda fazla bilgili değilim geforce4 mx440 vardı bende değiştirdim 128 mb winfast geforce fx5500 aldım yeni...
    belki çok iyi performans sağlayan bir kart değil ama

1.sorum: bu kartla oynayamayacağım oyun varmı?

2.sorum: bu oyunlarda karttan iyi performans almak için ne gibi ayarlar yapmak lazım bu bahsedilen high,medium,low detail ne demek nasıl oluyor? çözünürlük falan oyunda nasıl değiştiriliyor? fps falan nedir? o/c nedir nasıl yapılır? yani kısacası ekran kartı ile ilgili tam detaylı yapılacaklar ve terimler hakkında hiç bir şey bilmediğimiz için bilgi verirseniz yani belki sabit bir başlık açılsa aslında iyi olur gibime geliyor... ilginiz için şimdiden teşekkürler.....

(arkadaşlar lütfen hiç bir şey bilmeyenlerin anlayabileceği şekilde anlatabilirseniz sevinirim..)
    -----------------
    sistemim:
    amd xp 2000, msı kt4 mainboard, 256 mb ddr ram, 40 gb harddisk, nividia 128 a340 td pro fx5500 vga, 17"monitör...56k modem..win xp pro...

1. Aslına bakarsan şu an için ekran kartının çalıştırmayacağı oyun yok ama sen tatmin olumusun olmaz mısın bu tamamen sana kalmış bazıları bu konuda doyumsuz olurken bazı insanlar bu bana yeterli diyebilir ama çalışır korkma.
    2. Oyunlardaki high medium low...
    Bu ibareler farklı grafik özellikleri için kullanılabilir bazı oyunlar mesela high details için bir dizi komut belirler çözünürlük 1024-768 detay yüksek anti alising(merdiven efektini kapatma) 2x,4x gibi.
    Yada mesela gölgeler high medium low gibi. Tamamen göze hitap eden ayarlar olur. Burda ekran kartının özelliklerine ve göz sevgine göre bir orta yol bulacaksın uygun ayarda çalıştıracaksın oyunu. Medium şu an için sana uygun gibi. 800-600 çözünürlükte.
    Fps nedir?
    Fps frame per second demektir saniyede ekrana gelen kare sayısını ifade eder.25-30 dan aşağı değerler göz sağlığını tehdit eder ve baş ağrısı yapar. 30 dan yukarısı makuldür çok yüksek olmasıda fazla bişey ifade etmez aslında fakat ekran kartlarını karşılaştırma açısından kullanılırlar.

o/c nedir?
    Overclock adından da anlaşılacağı üzere normal üretici firmanın belirlediği saat hızlarının üzerine çıkmaktır. Çoğu gpu ve ram bu potansiyele bir noktaya kadar sahiptir fakat zorlandıkça ısı dönüşümü artar buna bağlı olarakta sıcaklığı yükselir. Elektronik parçalar belşirli sıcaklığın üstünde stabil çalışamazlar bazı bozulmalar oluşabilir. Powerstrip adlı programla işlemci ve ram hızını yükseltebilirsin. Yawaş yawaş ve deneyerek....

Ekran kartı terimleri ile ilgili bir yazı bende düşünüyorum ama inan o kadar basit değil o kadar çok şey var ki.

Moderator gOkO Avatar
    Katılım tarihi
    10.04.2004
    Nereden
    on hm multi cpu
    Like
    28 defa
    Blog Mesajları
    3
    gürkan aslında herşleyi yazmış...ancak kartın driverlarındanda bazı ayarlamalar yapılabilir.o/c için öncelikle normal menude olmayan nvidianın kendi o/c programını aktif hale bgetirmelisin.bunun için başlat/çalıştır/regedit yaz entera bas.gelen menüde software/nvidia/tweak settings in içinde sağ tıkla.yeni dword değerini seç.adını "coolbits" yap.sonra yaptığın değerin(coolbits) üzerine tıklayıp "0" yazan yere "3" rakamını gir.böylelikle orjinalde aktif olmayan o/c menüsünü açmış olursun.ancak o/c yaparken ufak adımlarla ve deneyerek yap.eğer görüntüde bozulmalar oluşuyorsa değerleri eski haline getir.

Banned user
    Katılım tarihi
    15.08.2004
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa
    Ekran kartın 128 bit we şu anki uygulamalar/oyunlar için gayet yeterli bir kart.Rahat oynarsın oyunları.Bu kadar karamsar olmayın.High detail de oynayabilirsin.Tabi iyi bir işlemcin war ise.O/c yaparsan performansın artacaktır ayrıca omega sürücülerini tavsiye ederim.

Power Member kakman Avatar
    Katılım tarihi
    04.07.2004
    Nereden
    i m from istanbul
    Like
    0 defa
    bak aynı kart bende de war domm3 medium we farcry high da rahat oynuyo.. ama bzen farcry biraz kasıyo... neyse sonuçta fiyatına göre ii bikart oyun yok oynayamıyacağın low da mediumda oynarsın kardeş... takma kafanı...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    26.08.2004
    Nereden
    endless
    Like
    0 defa
    arkadaşlar thanks....

New Member
    Katılım tarihi
    11.09.2008
    Like
    0 defa

Ynt: ekran kartı ayarları, performans arttırma

ark lar bende
    UniChrome Pro IGP 64 mb ekran kartı var bu nasıl ve nasıl oyunları kaldırabilir bir yardımcı olurmusunuz

3dGameMan
    Ziyaretçi

gta vice city oynar galiba

Cool Member
    Katılım tarihi
    27.06.2008
    Like
    0 defa
    Blog Mesajları
    2

Bu Kartın Px Shader 3,0 Desteği Yok.. dolayısıyla 3,4 ay sonra hiç işe yaramıyacak...
    yeni nesile geçeli çok oldu çünkü..

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon

Reklam