Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 14

akım koruma prizi yardım

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda akım koruma prizi yardım başlıklı konu tartışılıyor; arkadaşlar benim sizlere sormak istediğim akım koruma prizleriyle ilgili. bilirsiniz teknoloji marketlerde 20-25 lira civarlarında akım koruma prizleri satılmakta ve ...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    07.06.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

akım koruma prizi yardım

arkadaşlar benim sizlere sormak istediğim akım koruma prizleriyle ilgili.
    bilirsiniz teknoloji marketlerde 20-25 lira civarlarında akım koruma prizleri satılmakta ve üzerlerinde yüksek akım ve yıldırımlardan koruduğu yazıyor. sizce bunlar ne kadar gerçekçi?
    üzerlerinde 10 amper sigorta var bu sigorta yüksek akım geldiğinde atıyormuş sanırım.
    bu cihazlar tek kullanımlıkmıdır yani bir kere yüksek voltaj sorunu sebebiyle sigorta devresi atarsa tekrar çalışırmı?
    bu prizler kullanılmalımı gerçekten koruyorlarmı?
    elektrik kesintisi fazla önemli olmadığından ups almak istemiyorum.

forumdaki bu işlerden anlıyan bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Gold Member BenCesur Avatar
    Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa

Ynt: akım koruma prizi yardım

Bu prizler yeteri kadar koruma sağlamıyor. Eğer bilgisayarı önemsiyorsanız ya kaliteli bir güç kaynağı (psu) yada kesintisiz bir güç kaynağı (ups) alacaksınız.
    Kaliteli akım korumalı kısa devre korumalı güç kaynakları nerden baksan 100 tl den aşağı alamazsın.. kesintisiz güç kaynakları da aşağı yukarı aynı fiyatlarda.

Rookie Member
    Katılım tarihi
    07.06.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

peki bu prizler azda olsa koruma sağlamıyormu. normal prizlerden farkları yokmu. normal kablolu bir prize 10 lira vermek yerine bu prizlere 20-25 lira vermeye değermi.

bencesur: sen tavsiye etmiyormusun

Rookie Member
    Katılım tarihi
    07.06.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

güncel

V.I.Member Tuti Avatar
    Katılım tarihi
    16.09.2009
    Nereden
    Istanbul, Turkey
    Like
    41 defa

Alıntı viger tarafından iletildi. Mesajı göster
    güncel
    BenCesur arkadaşımız size verilebilecek en doğru ve güzel cevabı vermiş...Piyasada örneğin Migrosta 14-15 TLye veya başka yerlerde benzerlerinin 25-35 TL gibi satılan akım korumalı prizlerin işlevi normal,konvansiyonel priz çoklandırıcılarınkinden fazla değildir ve bunlara fazla bel bağlamak da hiç doğru değildir...(Özellikle bazı markalarda hasar durumında ödeneceği iddia edilen 25.000 ya da 50.000 EUR lık ibareler reklama yönelik ve abartılı savlardır)
    Gerçekten bu tarz kaliteli bir şey istiyorsan git-bak-fiyatını araştır; APC marka akım koruyucu prizlerinin fiyatını öğren...farkı o zaman daha iyi fark edersin. Öte yandan her UPS te bir sorun durumunda seni kolayına korumayabilir.Piyasada ucuz fiyata neredeyse işportada satılan UPS ler ancak elektrik kesintilerinde senin sistemini bir süre çalıştırır o kadar..Onların da akım ya da şu-bu korumalı olanların fiyatları da diğerlerine kıyasla hayli fazla...

Bu bakımdan viger arkadaşım... moderatör arkadaşımız BenCesur'un önerilerine kulak ver derim ve daha fazla da bir şey diyemem.
    En son Tuti tarafından düzenlendi: 09-06-2010 saat 18:11

Rookie Member
    Katılım tarihi
    07.06.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Alıntı Tuti tarafından iletildi. Mesajı göster
    BenCesur arkadaşımız size verilebilecek en doğru ve güzel cevabı vermiş...Piyasada örneğin Migrosta 14-15 TLye veya başka yerlerde benzerlerinin 25-35 TL gibi satılan akım korumalı prizlerin işlevi normal,konvansiyonel priz çoklandırıcılarınkinden fazla değildir ve bunlara fazla bel bağlamak da hiç doğru değildir...(Özellikle bazı markalarda hasar durumında ödeneceği iddia edilen 25.000 ya da 50.000 EUR lık ibareler reklama yönelik ve abartılı savlardır)
    Gerçekten bu tarz kaliteli bir şey istiyorsan git-bak-fiyatını araştır; APC marka akım koruyucu prizlerinin fiyatını öğren...farkı o zaman daha iyi fark edersin. Öte yandan her UPS te bir sorun durumunda seni kolayına korumayabilir.Piyasada ucuz fiyata neredeyse işportada satılan UPS ler ancak elektrik kesintilerinde senin sistemini bir süre çalıştırır o kadar..Onların da akım ya da şu-bu korumalı olanların fiyatları da diğerlerine kıyasla hayli fazla...

Bu bakımdan viger arkadaşım... moderatör arkadaşımız BenCesur'un önerilerine kulak ver derim ve daha fazla da bir şey diyemem.
    sizin dediğinize göre bu prizler işe yaramıyor. bildiğim kadarıyla ups cihazlar sadece kesintilerde sistemi belirli bir süre çalıştırıyor. herhangi bir korumaları yok.

ilginiz için teşekkürler

Gold Member BenCesur Avatar
    Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa

Alıntı viger tarafından iletildi. Mesajı göster
    sizin dediğinize göre bu prizler işe yaramıyor. bildiğim kadarıyla ups cihazlar sadece kesintilerde sistemi belirli bir süre çalıştırıyor. herhangi bir korumaları yok.

ilginiz için teşekkürler
    Hayır. Aslında UPS denilen kesintisiz güç kaynaklarının asıl amacı elektrik gittiği zaman bilgisayarı güvenle kapatabilmek için size zaman kazandırır. Ama bu cihazlarda artık öyle geliştirildi ki akım koruması kısa devre koruması derken oldukça işlevsel özellikler eklendi. Bu özelliklerden de öncelikli olarak bu cihazlar akü yada adaptör oldukları için elektriği belli bir voltajda veriyorlar..

Ama işte önemli olan bu özelliklerin olduğu güç kaynağını alabilmek.. Biz tüketici olarak alışmışız hangisi daha ucuz demeye.

Aslında bazı önemli noktalarda paradan daha çok özelliğe ve kaliteye önem vermeliyiz. Yoksa ucuz etin suyu neden kara oldu deriz..

İşte bu noktada son kullanıcıların çoğunun adını hatta bilgisayarlarında varlığını dahi bilmedikleri PSU dahili güç kaynağına para yatırmayı önemsemiyorlar..

Arızalanıp servise gelen çoğu bilgisayarlara seçenekleri gösteriyorum.
    Seçenekler : 25/35 liraya satılan piyasa malı standart adi psu lar ve 100 liranın üstündeki kaliteli koruma özellikli psu lar.. 1 yıl önce dükkana koyduğum 130 tl değerindeki kaliteli bir psu yu hala satamadım.. Kimse istemiyor.. O güç kaynağının üstüne belki 50 adet 25 tllik güç kaynağı satmışımdır

İşte işin özü bu..
    En son BenCesur tarafından düzenlendi: 09-06-2010 saat 23:43

Senior Member progamer Avatar
    Katılım tarihi
    03.11.2009
    Nereden
    Dünya dışı :D
    Like
    0 defa

Alıntı BenCesur tarafından iletildi. Mesajı göster
    Hayır. Aslında UPS denilen kesintisiz güç kaynaklarının asıl amacı elektrik gittiği zaman bilgisayarı güvenle kapatabilmek için size zaman kazandırır. Ama bu cihazlarda artık öyle geliştirildi ki akım koruması kısa devre koruması derken oldukça işlevsel özellikler eklendi. Bu özelliklerden de öncelikli olarak bu cihazlar akü yada adaptör oldukları için elektriği belli bir voltajda veriyorlar..

Ama işte önemli olan bu özelliklerin olduğu güç kaynağını alabilmek.. Biz tüketici olarak alışmışız hangisi daha ucuz demeye.

Aslında bazı önemli noktalarda paradan daha çok özelliğe ve kaliteye önem vermeliyiz. Yoksa ucuz etin suyu neden kara oldu deriz..

İşte bu noktada son kullanıcıların çoğunun adını hatta bilgisayarlarında varlığını dahi bilmedikleri PSU dahili güç kaynağına para yatırmayı önemsemiyorlar..

Arızalanıp servise gelen çoğu bilgisayarlara seçenekleri gösteriyorum.
    Seçenekler : 25/35 liraya satılan piyasa malı standart adi psu lar ve 100 liranın üstündeki kaliteli koruma özellikli psu lar.. 1 yıl önce dükkana koyduğum 130 tl değerindeki kaliteli bir psu yu hala satamadım.. Kimse istemiyor.. O güç kaynağının üstüne belki 50 adet 25 tllik güç kaynağı satmışımdır

İşte işin özü bu..
    Bence de .. Geçen ben 650W power supply ı yakınca gidip 850W ını almıştım, babam da atlamıştı hemen: "Oğlum ona o kadar para verilir mi daha ucuzları varken alsan bir tane idareten" Eğer sözünü dinleyip alsaydım ucuzundan şimdi komple makinayı çöpe atmıştım Sanırım bunu yapan belirli bir yaş grubu Elektronikte birazcık kesenin ağzını açmak gerekiyor bence.. Almışken en iyisi olsun

Rookie Member
    Katılım tarihi
    07.06.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Alıntı progamer tarafından iletildi. Mesajı göster
    Bence de .. Geçen ben 650W power supply ı yakınca gidip 850W ını almıştım, babam da atlamıştı hemen: "Oğlum ona o kadar para verilir mi daha ucuzları varken alsan bir tane idareten" Eğer sözünü dinleyip alsaydım ucuzundan şimdi komple makinayı çöpe atmıştım Sanırım bunu yapan belirli bir yaş grubu Elektronikte birazcık kesenin ağzını açmak gerekiyor bence.. Almışken en iyisi olsun
    power gücü yüksek olursa yüksek koruma olmazki. hangi nedenle 850 wat power aldınızki

Cool Moderator DonQuichotte Avatar
    Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16

akım korumalı prizler, aslında sadece bir sigorta eklenmiş normal priz. 10 amperlik sigorta bağlı bir prize 11 amper akım gelince sigorta atıyor. Olayın özü bu. Ancak zaten şebekede çeşitli noktalarda sigortalar var, ana şalter, konut içi şalterler, cihazların içinde gibi görünen, ancak aslında cihazdan bağımsız sigortalar vs vs. çoğu psuda 4-5 amperlik sigortalar mevcut ve 10 amperlik sigorta barındıran akım koruyucu prizin psudaki sigortaya koruma sağlaması da zaten mümkün değil. 9 amperlik bir akım, priz için normal sayılacak ancak psu için yüksek olacaktır, prizin sağlamadığı korumayı, psunun sigortası sağlayacaktır.

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon