Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 19

ÇALINTI BİLGİSAYAR KAYDI OLUYORMU

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda ÇALINTI BİLGİSAYAR KAYDI OLUYORMU başlıklı konu tartışılıyor; selam arkadaşlar konunun yeri burasımı bilmiyorum ben buraya yazayım da ilgili arkadaşlar ilgili yere taşırlar neyse gelelim konuya arkadaşlar 2. ...

Silver Member
    Katılım tarihi
    26.02.2005
    Nereden
    İSTANBUL
    Like
    1 defa

Question ÇALINTI BİLGİSAYAR KAYDI OLUYORMU

selam arkadaşlar konunun yeri burasımı bilmiyorum ben buraya yazayım da ilgili arkadaşlar ilgili yere taşırlar neyse gelelim konuya

arkadaşlar 2. el bilgisayar almak istiyorum ama yanlız ülkemizde hırsızlık olayı çok olduğu için güvenemiyorum bu çalıntı bilgisayarlar kayıt altına alınabiliniyor mu ?

örnek: mesela benim bilgisayarım çalınmış olsun bende bunun ne bileyim kod şifre ip artık ne olabilirse bunu belirtebileceğim bir yer hani başkası bu bilgisayarı satın alıp kullanmaya başladığında birde internet bağladığı zaman bunun çalıntı olduğu anlaşılan ve haber verilen ne bileyim işte anlamışsınızdır sanırım

böyle bir site, telefon numarası, yada başka bi yer varmı ??

alacağım bilgisayarın çalıntı olup olmadığını kontrol etmek için

Silver Member
    Katılım tarihi
    26.02.2005
    Nereden
    İSTANBUL
    Like
    1 defa
    eee hadi arkadaşlar bunu bilen bana bilgi verecek olan kimse yokmu

Power Member STRONG Avatar
    Katılım tarihi
    26.02.2005
    Nereden
    TÜRKİYE
    Like
    0 defa
    PC de çalıntı bulma işi biraz zor bilhassa toplama ise.

Silver Member
    Katılım tarihi
    26.02.2005
    Nereden
    İSTANBUL
    Like
    1 defa
    iyide toplama olsun sonuçta bunların işlemci yada anakartlarının kodları yokmu var bunlarla olmaz mı

Rookie Member zeRK Avatar
    Katılım tarihi
    28.09.2004
    Like
    0 defa
    Çok ince düşünüyorsun kimse böyle bir şeyi kontrol etmez bence piyasadaki çoğu ürünün internet üzerinde kontrol edilebilecek bi kodu bile yoktur bence marka bilgisayarlarda service tagler var ama bu kodlarda servis hizmetleri için kullanılıyor sonuçta satılan makinelerin parçalarının seri numaraları faturalara felan geçmiyor sadece ethernet kartlarındaki mac adresleri benzersiz oluyor die biliyorum bide notebook larda böyle bisistem olduğundan haberim var kotrolsu milyonlarca oem parça varken piyasada böyle bişeyi düşünmen hafif paranoya

Co.Moderator Blick Avatar
    Katılım tarihi
    21.09.2004
    Nereden
    Güneşli
    Like
    40 defa
    ben de mac adresleri tek die biliom ama kim nerden bulabilir ki?
    ilk once calinti olmasindan cok saglamligina, temiz olmasina filan bak bence
    gerci inceledikten sonra bunu sormusundur

Cool Member tın Avatar
    Katılım tarihi
    02.08.2004
    Nereden
    Bursa
    Like
    0 defa
    arkadaslar bunu yapan firmalar var polis tutanagının aslı gibidir fotokopisi ve ürün seri no ile bildirdikten sonra bulunan oluyor.
    gecen sene infronic yaklasık 15 tane calıntı dell ve acer notebook yakaladı.olmaz diye bişey yok yani

hARDWAREMANIAC Bishop Avatar
    Katılım tarihi
    28.12.2003
    Nereden
    İzmit
    Like
    2 defa
    Blog Mesajları
    1
    notebook tamamen farklı bir durum.. üzerindeki her bileşen farklı marka model ki tutanak tuttuğunuzda her parçayı tek tek yazmanız lazım ki polis peşine düştüğünde her parçayı söküp bakması lazım.. bence notebook u bulmak daha kolay desktop pc ye nazaran..

V.I.Member Simplicity Avatar
    Katılım tarihi
    26.03.2005
    Like
    2 defa
    iyide toplama olsun sonuçta bunların işlemci yada anakartlarının kodları yokmu var bunlarla olmaz mı
    çalınan bütün parçaların seri numaralarını filan yetkili servise bildirirsin. bu parçalar arıza yaparda servise giderse ancak bulunur.

ben de mac adresleri tek die biliom ama kim nerden bulabilir ki?
    DHCP serverler a bildirirsin. o MAC adresi girdiğinde IP vermez admin e haber verir ve nereden bağlandığını filan bulursun. ama mac adresi 3party yazılımlar ile değiştirilebiliyor (yada en azından bir çok cihazda )

Silver Member
    Katılım tarihi
    26.02.2005
    Nereden
    İSTANBUL
    Like
    1 defa
    mac adresi derken bildiğimiz macintoş mudur nedir ondan mı bahsediyorsunuz onların bulunuyor mu

@Blick - evet pc yi inceledim güzel makine ancak dediğim gibi çalıntı olduğuna dağir şüphelerim var ama sadece şüphe adam da 2 / 3 tane bilgisayar ve mac g4 var aslında mac g4 almak istiyorum grafik için ama oyun falan onun içinde pc istiyorum da işte hiçbirine güvenemiyorum ne yapmalıyım mac g4 mü ? pc mi ?

peki mac larda anlayabiliyormuyuz çalıntı olayını kayıt altına alınıyormu ?

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon

Reklam

<