Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon
Results 1 to 10 of 22

Çözülemeyen pc kapanma sorunu

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda Çözülemeyen pc kapanma sorunu başlıklı konu tartışılıyor; Merhaba arkadaşlar, Problemime geçmeden önce, benzer konfigürasyonda benzer problem yaşayanlar olması ihtimali açısından kısaca bilgisayarımın özelliklerini vereyim. Anakart: Asus M2N-X ...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    18.04.2009
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Exclamation Çözülemeyen pc kapanma sorunu

Merhaba arkadaşlar,

Problemime geçmeden önce, benzer konfigürasyonda benzer problem yaşayanlar olması ihtimali açısından kısaca bilgisayarımın özelliklerini vereyim.

Anakart: Asus M2N-X Plus (nvidia chipset)
    İşlemci: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4400+
    Ekran kartı: GeForce 8800 GT
    RAM: 2 x 1GB DDR2 (kingston)
    Sabit disk: Seagate Barracuda SATA 3.0Gb/s 250-GB
    İşletim sistemi: Win-Xp Pro 32-bit

Güç kaynağı: Tagan 450w

Bu bilgisayarı yaklaşık 14 ay önce toplama olarak aldım. Daha ikinci haftada bilgisayar kendiliğinden kapanmaya başladı. Oyun oynarken birden ekran kararıyordu, monitör açma/kapama düğmesinin ışığı sanki pc kapalıymış gibi yanıp sönüyor, kasadan normal çalışma esnasındaki gibi fan sesi geliyor fakat görüntü gelmiyordu. Kasadaki reset tuşuna basıncaya kadar böyle kalıyor, reset tuşuna basınca sıfırdan açılıyordu. İlk birkaç gün umursamadım çünkü belki voltajda dalgalanma olmuştur diye düşünmüştüm. Süreklilik kazanmaya başlayınca da hemen servise götürdüm. Birşey bulamadılar, öyle hiçbirşey yapmadan tekrar geri verdiler. Yine sorun devam edince tekrar götürdüm. Yine birşey bulamadılar ama benim ısrarım üzerine (ram'lerde sorun olabileceğini söyleyen bir arkadaşıma inanarak) ram'lerin değiştirilmesini istedim ve değiştirdiler. Bir süre sorunsuz devam etti fakat yine başladı. Askere gidiş tarihim yaklaştığından, problemle yaşamayı tercih ettim. 2 ay önce askerden döndüm, geldiğimden beri deli oluyorum, araştırmadığım site-forum kalmadı ama hiçbir çözüm yok. Bu problemin kaynağı ne olabilir?

"Garanti etiketi" yapıştırdıkları için kasayı açamıyorum, tozdan-kirden desem değil, daha aldıktan 10 gün sonra başladı yapmaya. Bu arada hardwaremania blackbox istatistiklerine göre ekran kartı sıcaklığı 59-60 derece arasında gidip geliyor, bu sıcaklık bu ekran kartı için normal midir? Yine blackbox'a göre kasa sıcaklığı 30 derece. Tekrar servise götürmeyi düşünüyorum çünkü yaklaşık 1 yıl daha garantisi var, ama o kadar beceriksizler ki... Hiçbirşey bilmiyorlar izlenimi uyandırıyorlar. Ne olur bir yardım

Not: Son günlerde bilgisayar ilk açıldıktan sonra 3-5 dk içinde bir iki kez yapıyor bu kapanma olayını. Reset atılana kadar da öyle kapkara ekranla bekliyor. Ayrıca sadece oyunlarda değil, rasgele vakitlerde oluyor.

Cool Member arges Avatar
    Katılım tarihi
    20.01.2009
    Nereden
    ANKARA
    Like
    0 defa

Ynt: Çözülemeyen pc kapanma sorunu

işlemci fanı işlemci uzerine tam basmıyorsa ısınınca kapanıyor olabilir....
    psu da sorun olabilir.....
    eger aldıgın yer sorunu bulamıyor sa cok basit her parcayı sokup calıstıgından emin olunan bir parcayla degiştireceksin sorunun olmadıgı sistemden cıkan parcayı servise gondereceksin

bunu da mı yapamıyorlar yoksa yapmak mı istemiyorlar...

haa bide toplama bilgisayarda parca garantisi vardır zaten bant takmak ne ayak ne iş ???

Rookie Member
    Katılım tarihi
    18.04.2009
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Bence de parça parça ilerleyerek soruna ulaşmaları gerekiyor ama ya çok bilgisizler, ya da uğraşmak işlerine gelmiyor.

Garanti etiketi yüzünden kasayı açmak istemiyorum çünkü bu sefer o problemin faturasını bana çıkarmalarını istemiyorum. Bu arada ısınmayla ilgili bir problem olduğunu zannetmiyorum çünkü ne zaman kontrol etsem (cpu-z / asus pc probe II ve şimdi de hwm blackbox), tüm sıcaklık değerleri hep normal seyirlerde görünüyor.

Gold Member BenCesur Avatar
    Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa

Teknik serviste bu tür sorunlarla sık karşılaşırız..

Bu güne kadar aynı sorunla karşılaştığımda hata %40 anakart %40 bellek %10 ekran kartı ve %10 güç kaynağı olarak çıkıyor...

Sen belleği değiştirmişsin ama belki yine aynı model bir bellek takıldıysa ve anakrt bu bellekle uyumlu çalışmıyorsa böyle bişey olabilir..

Rookie Member
    Katılım tarihi
    18.10.2008
    Nereden
    denizli
    Like
    0 defa

Ben CPU ile işe başlamanı tavsiye ederim. Toplama Almışsın cpu Takarken pinlerden birkaçı eğilmiş olabilir ve sana Söylememişlerdir. bir süre sonra bu şekilde Arıza meydana getirebilir. (Varsayım değil Bizzat Başıma geldi.) Tabi CPUda sorun yoksa artık diğer arkadaşlarında söylediği gibi iyi bi serviste Adım adım Gidilerek sorun Çözülür. Uyumsuz olan bi donanım veya arızalı bi donanım bütün sistemi etkileyebilir. kolay gelsin.

Rookie Member
    Katılım tarihi
    18.04.2009
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Öneriler için teşekkürler arkadaşlar. Bir sorum daha olacak, bu akşam özellikle HWM BlackBox ile sürekli kontrol ediyorum, ekran kartı ısısı oyun oynarken (world of warcraft) ortalama 68-69 derecede seyrediyor. Donanımdan çok iyi anlamadığımdan bu sıcaklığın ortalama olup olmadığını bilemiyorum. Bu değerler normal midir? Yoksa bir aşırı ısınma diyebilir miyiz bu sıcaklıklara?

V.I.Member Pusu Avatar
    Katılım tarihi
    03.11.2004
    Nereden
    Antakya
    Like
    0 defa

Biraz fazla bu ısı.
    Sizdeki kapanmanın sorumlusu bence sıcaklık sorunudur. Kasa fanları dışarı doğru mu üflüyor havayı? Psu nuz yetmiyor olabilir çünkü 8800gt için 500 hatta 600 wattlık psu öneriliyor.
    Kasa içinde hava sürkilasyonu ve soğutma iyi değil gibi gözüküyor anlattığınız kadarıyla.
    Ben olsaydım önce ısınma sorununu hallederdim. Sonra daha kaliteli psu.

Rookie Member
    Katılım tarihi
    18.04.2009
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Saol pusu. yaklaşık yarım saat kadar önce kasa fanının çalışmadığını farkettim, 0 RPM görünüyordu. Az önce yine kapattı kendini ben oyundayken, resetledikten sonra tekrar kontrol ettim, şimdi yaklaşık 2300 rpm civarlarında seyrediyor. Gözümü kararttım sabah ilk iş o saçma garanti etiketini yırtıp kasanın içini açacağım ve temizlik yapacağım, baktım fanlar sorunlu görünüyor, fanları değiştirip deneyeceğim. Eğer yine sorun devam ederse artık üçüncü (ve umarım sonuncu) kez servise vereceğim tekrar.

Cool Member
    Katılım tarihi
    28.06.2008
    Nereden
    İStanbul
    Like
    0 defa

önce bi format at durum dewam ederse donanımsal düşün

Rookie Member
    Katılım tarihi
    18.04.2009
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

@emobaba, sorunun formatla çözülemeyeceğini anlayacak kadar çok format attım pc'ye Hatta format atmaktan hard diskin bünyeyi yormuş bile olabilirim. Bu arada gaza gelip 2 saat önce garanti etiketini yırttım ve kasayı açtım, elektrikli süpürgeyle nesi var nesi yok temizledim. En son işlemci fanını da çıkarıp temizlemeye karar verdim ama saolsunlar servistekiler, işlemciyi fanın altındaki metal ızgaralı soğutma zımbırtısına macunla yapıştırmışlar, çıkardıktan sonra farkettim. Tabi hayatında ilk kez bir işlemciyi yuvasına oturtacak olan ben, beceremeyerek birkaç pini yamulttum. Cımbızla düzelttim çoğunu ama bir türlü pc açılmadı, tam düzeltemediğim pin vardır umuduyla mıncıklayıp durdum pinleri veee... maalesef 1 pin sizlere ömür. Ve ben şuan hepsiburada.com 'da işlemci fiyatlarına bakıyorum

Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon