Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 16

elektronikle ilgili birkaç soru(seri bağlantı felan)

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda elektronikle ilgili birkaç soru(seri bağlantı felan) başlıklı konu tartışılıyor; Ben forumlardan öğrendiğim bir siteden fan controller devre şemasını buldum.ama bu devreye yeni birkaç özellik katacağım.. fan controller ımda her ...

Power Member static Avatar
    Katılım tarihi
    04.09.2003
    Nereden
    avcılar
    Like
    0 defa

Lightbulb elektronikle ilgili birkaç soru(seri bağlantı felan)

Ben forumlardan öğrendiğim bir siteden fan controller devre şemasını buldum.ama bu devreye yeni birkaç özellik katacağım.. fan controller ımda her controllerda bulunduğu gibi 4 fan ayarı olacak. yine forum ve incelemelere göre doğal olarak fanların hızları gerçek hızlarından %10 düşüyor.Bunu önlemek için 2 tane güç çıkışı kablosu(güçkaynağından çıkan en bol kablolardan ,4 pinli) takıp amperi arttıracağım. Bunu sadece ikisini(2 tane 4 pinli soketi) paralel bağlamakla yapabilir miyim?
    soru2: Bu 4 pinli soket kabloları bildiğim kadarıyla +12,ground,+5,ground şeklindeler. Bunları seri bağlayıp +17 volt elde edebilir miyim? veya 2 tane 4 pinliyi seri bağlayabilir miyim?(17 volt olmak üzere, birinden 5 diğerinden 12) Bu olabiliyorsa ayrıntılı şekilde açıklayabilir misiniz?
    hayalimdeki controller dehşet özelliklere sahip. içeri girip çıkabilen bir otomatik kapak, size sorduğum sorular, mavi veya neon lamba....
    şimdiden ilginize teşekkürler

V.I.Member onoff Avatar
    Katılım tarihi
    23.08.2001
    Nereden
    Kebap City
    Like
    0 defa
    Devre şemasını bi göster bakalım. Ayrıca 17V istiyorsan (-5 ile +12) yada (-12 ile +5) bağlantılarını kullanmalısın. Yine de denemeden önce şemaları görelim.

Katılım tarihi
    04.09.2003
    Nereden
    avcılar
    Like
    0 defa
    devre bu. fakat bana atrıntılı olarak bu 17volt u açıklayabilir misiniz? bu arada 2 tane 4 pinliden de elde edebilirim 17 volt u . kısadevre olmazmı bu seri bağlantı. bir keresinde fan bağlarken denemiştim. pat diye elektrik kesildi. bilgisayar kapandı. Allah dedim gitti makine ama çok şükür ki bişiy olmamış. yardımcı olursanız dehşet bir fan controller yapçam. :p

V.I.Member onoff Avatar
    Katılım tarihi
    23.08.2001
    Nereden
    Kebap City
    Like
    0 defa
    1.Öncelikle 12V ile çalışan fanlara 17V vermek ufak bir ihtimal de olsa soruna yol açabilir.
    2. 17V için: Devredeki sarı renkli +12V tamam. Siyah renk ise -5V olmalı. Fakat bahsettiğin(güçkaynağından çıkan en bol kablolardan ,4 pinli) kısımdan -5V elde edemeyiz. Bunu ancak Kasadan Anakarta giren 20 pinli ATX güç kablosundan sağlayabiliriz.
    http://www.duxcw.com/faq/ps/ps1.htm
    yukardaki adresteki şekilden 18 nolu uç.
    Anakarta giren 20li konnektörden 18 nolu ucun kablosunu sıyırıp -5v oradan alabilirsin.

********yine forum ve incelemelere göre doğal olarak fanların hızları gerçek hızlarından %10 düşüyor.Bunu önlemek için 2 tane güç çıkışı kablosu(güçkaynağından çıkan en bol kablolardan ,4 pinli) takıp amperi arttıracağım. Bunu sadece ikisini(2 tane 4 pinli soketi) paralel bağlamakla yapabilir miyim? ********

MALESEF Hayır. Büyük ihtimalle kasanın güç kaynağında hergüç soketi ayrı akıma sahip değildir. (Sadece bazı kaliteli güç kaynaklarında akım ayırıyorlar. )
    Bence birleştirmeyi deneme.
    En son onoff tarafından düzenlendi: 04-10-2003 saat 07:13

Katılım tarihi
    04.09.2003
    Nereden
    avcılar
    Like
    0 defa
    yardımınız için çok teşekkür ederim.
    görüşmek üzere

Power Member
    Katılım tarihi
    30.05.2002
    Nereden
    Ankara,Izmir
    Like
    0 defa
    Bence 17V verecegim diye ugrasma.Cunku board'a giden -5v baglantisinin MAX.akimi 1A civarindadir.Bu durumda -5V zorlanabilir.Ayrica sonucta butun kablolar tek bir guc kaynagindan geldigi icin kisa devre ihtimali var.

Katılım tarihi
    04.09.2003
    Nereden
    avcılar
    Like
    0 defa
    haklısın daha önce böyle bişey denemiştim kısadevre olmuştu yukarıda anlattığım gibi. neyse bu ekstra amper ve volt işindenn vazgeçtim. ee fan controller ımın diğerlerinden hiçbir farkı kalmadı. neyse hiç yoktan iyidir.
    teşekkürler

iBR
    iBR çevrim dışı
    Senior Member iBR Avatar
    Katılım tarihi
    25.07.2002
    Nereden
    izmir/Manisa/türkiye
    Like
    0 defa
    yaw bu fanlar icin ayrı adaptör kullansak nasıl olur

Katılım tarihi
    04.09.2003
    Nereden
    avcılar
    Like
    0 defa
    olmaz yaw. kablo pri derdi. ayrıca bi 4 amperlik adaptör kullanacak olsan güç kaynağı kadar bişiy. hatta daha büyük . yer derdi var. kablo felan uğraşılmaz yani.ne dersin

V.I.Member onoff Avatar
    Katılım tarihi
    23.08.2001
    Nereden
    Kebap City
    Like
    0 defa
    Okadar büyük yer tutmaz. Kasanın tabanına 4 delik açar vidalarsın.Priz olay için de paralel prizler var. Kasanın arkasında fazladan bir kablo olur.
    Bence güzel de olur.

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon

Reklam