Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 14

Harici HardDisk bilgisayarda gözükmüyor

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda Harici HardDisk bilgisayarda gözükmüyor başlıklı konu tartışılıyor; 3.5 inçlik Harici(external) harddisk hiç bir darbe almadığı, son kullanımda gayet düzgün kapatıldığı halde 20-25 dakika sonra pc'yi ve harddiski ...

New Member
    Katılım tarihi
    20.02.2009
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa

Harici HardDisk bilgisayarda gözükmüyor

3.5 inçlik Harici(external) harddisk hiç bir darbe almadığı, son kullanımda gayet düzgün kapatıldığı halde 20-25 dakika sonra pc'yi ve harddiski tekrar açtığımda gözükmemeye başladı. Güç geldiğine dair ışık yanıyor. Çalıştığına dair ses geliyor, uzun süre açık beklerse ısınıyor falan filan yani sanki her şey normalde usb kablosunu bilgisayara takmayı unutmuşum gibi bir durumla karşı karşıyayım. Başka bilgisayarlarda da denedim sonuç aynı (yani sorunun benim laptoptan ya da işletim sistemimden kaynaklanmadığına emin oldum). Yetkili firmaya götürüp ordaki bilgisayar ve usb kablosuyla da denedik (demek ki sorun kablo da değil)

Yetkili firma tamir falan yapmıyor sorunun ne olduğuna bakmadan direk değiştirmek istiyor. Kaybetmek istemediğim ve telafisi olmayan olmayan veriler olduğundan elimdekini alıp sıfırını vermeleri beni mutlu etmeyecek.

ŞİMDİ SİZLERE OLAN SORUMA GELEYİM: Sorunun sebebi sizce ne? Bildiğim kadarıyla harici harddisklerde biri verilerin depolandığı önemli kısım diğeri ise bunu usb çıkışına verip bilgisayarımıza yönlendiren kontrol kartı denen kısım olmak üzere 2 ana kısım var. Verilerin olduğu kısım sağlamsa boşuna sıfırıyla değiştirmek istemiyorum. Ama içini açarsam veya bi tamirciye açtırırsam ve sorun basit bir şey değilse yani verilerin depolandığı kısım hasar gördüyse değiştirme hakkımı da kaybedeceğim . EN BAŞTA YAZDIĞIM BELİRTİLERİ GÖZÖNÜNE ALIP PROBLEMİN NE OLDUĞUNU? KUTUSUNU AÇIP MASAÜSTÜ BİLGİSAYARIN ANAKARTINA BAĞLARSAM VERİLER GÖZÜKÜR MÜ? sorularına cevap arıyorum.
    benzer sorun yaşamışlar veya benzer soruna tanık olmuş arkadaşlar görüşlerini paylaşsın lütfen. çözüm önerilerinizi bekliyorum. verilerim gerçekten çok önemli ve telafisi olmayan şeyler

Silver Member drnoname Avatar
    Katılım tarihi
    03.04.2004
    Nereden
    Al eline TÜRKİYE haritasını bak
    Like
    0 defa

Ynt: Harici HardDisk bilgisayarda gözükmüyor

Eğer disk bozulmamışsa masaüstü bilgisayara bağladığında içerisindeki verileri görebilirsin. Tabiki herhangi bir şifreleme programıyla şifrelememişsen.

Silver Member the_kcs Avatar
    Katılım tarihi
    26.08.2004
    Nereden
    Kocaeli
    Like
    31 defa
    Blog Mesajları
    1

Azizim bu problemi ben çok kez yaşadım. Nedenini teknik olarak tam açıklayamamakla birlikte çözümünü kısa yoldan anlatmaya çalışayım.

Ben bu çözümü Windows XP üzerinde uyguluyordum. Eğer sisteminde Vista kuruluysa XP olan bir bilgisayarda çalışmanı tavsiye ederim.

Bu sorun sürücü harfinin herhangi bir sebepten silinmesinden kaynaklanıyor. Çözüm için "Partition Magic" programını kurmak gerekiyor. Kurulum bittikten sonra sistemi kapatıp açın. Harici harddiskinizi bağladıktan sonra Partition Magic'i çalıştırın. Eğer harddiskinizde ciddi bir sorun yoksa Partition Magic harddiskinizi görecektir. Programda harici harddiskin üzerine sağ tıklayıp Assign Drive Letter (sürücü harfi ata) seçeneğini seçin ve açılan pencerede istediginiz bir sürücü harfini seçip Tamam deyin. Son olarak Sol altta göreceğiniz Apply(Uygula) düğmesine basmak kalıyor.

İşinize yarayacağını ümit ediyorum. Lütfen sonucu bildiriniz de hepimiz tecrübenizden istifade edelim.

Silver Member drnoname Avatar
    Katılım tarihi
    03.04.2004
    Nereden
    Al eline TÜRKİYE haritasını bak
    Like
    0 defa

Alıntı the_kcs tarafından iletildi. Mesajı göster
    Azizim bu problemi ben çok kez yaşadım. Nedenini teknik olarak tam açıklayamamakla birlikte çözümünü kısa yoldan anlatmaya çalışayım.

Ben bu çözümü Windows XP üzerinde uyguluyordum. Eğer sisteminde Vista kuruluysa XP olan bir bilgisayarda çalışmanı tavsiye ederim.

Bu sorun sürücü harfinin herhangi bir sebepten silinmesinden kaynaklanıyor. Çözüm için "Partition Magic" programını kurmak gerekiyor. Kurulum bittikten sonra sistemi kapatıp açın. Harici harddiskinizi bağladıktan sonra Partition Magic'i çalıştırın. Eğer harddiskinizde ciddi bir sorun yoksa Partition Magic harddiskinizi görecektir. Programda harici harddiskin üzerine sağ tıklayıp Assign Drive Letter (sürücü harfi ata) seçeneğini seçin ve açılan pencerede istediginiz bir sürücü harfini seçip Tamam deyin. Son olarak Sol altta göreceğiniz Apply(Uygula) düğmesine basmak kalıyor.

İşinize yarayacağını ümit ediyorum. Lütfen sonucu bildiriniz de hepimiz tecrübenizden istifade edelim.
    Azizim dikkat edersen arkadaş birkaç farklı bilgisayarda denediğini yazmış. Yani sorun bilgisayarla ilgili değil.

Katılım tarihi
    26.08.2004
    Nereden
    Kocaeli
    Like
    31 defa
    Blog Mesajları
    1

Partition Magicle harddiske müdahale ediyoruz zaten sistemle alakalı bir mevzu değil. Sürücü harfi silindiği için işletim sistem aygıtı görse dahi adresleyip kullanıcıya ulaştıramıyor.

New Member
    Katılım tarihi
    20.02.2009
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa

Alıntı the_kcs tarafından iletildi. Mesajı göster

öncelikle yorum ve çözüm önerisi yazdığınız için çok teşekkür ederim.
    Ancak zaten HDD'yi yetkili firmaya götürdüğümde orada onların bilgisayarına, oradaki USB kablosu ve oradaki adaptörle takıp dediğiniz gibi Partition Magic programıyla denedik sonuç aynı oldu.

Katılım tarihi
    26.08.2004
    Nereden
    Kocaeli
    Like
    31 defa
    Blog Mesajları
    1

Eyvallah pyro. çözümü dort gözle bekliyorum. Ben de meraklandım neler olup bitiyor diye

New Member
    Katılım tarihi
    20.02.2009
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa

Alıntı drnoname tarafından iletildi. Mesajı göster
    Eğer disk bozulmamışsa masaüstü bilgisayara bağladığında içerisindeki verileri görebilirsin. Tabiki herhangi bir şifreleme programıyla şifrelememişsen.
    Üstad yanıt için teşekkür ederim. Şifre yok. Dediğiniz gibi sorun diskte değilse sorunum epey kolayca hallolur beni geren şey ise: Biliyorsunuz ki içini açarsam değiştirme hakkım kaybolacak. Bu huzursuzluğumun da sebebi bu. Sorun diskte değilse boşuna açmış olacağım. Sorunun diskten mi yoksa kontrol kartı denen masaüstü pc'nin anakartına bağladığımızda ihtiyaç duymadığımız parçada mı olduğunu gösteren emareler nedir? Siz veya bu konuda bilgisi olan diğer arkadaşlarımızın görüşlerini bekliyorum.

Özetle: ARKADAŞLAR SİZCE SORUN HANGİ PARÇADA? DİSKİM SAĞLAM MIDIR?

Disk darbe almadıysa sağlamdır diye bir şey duymuştum önceleri bu yorum doğru mu sizce?

New Member
    Katılım tarihi
    20.02.2009
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa

bir kaç gündür bir şey yazmıyordum. Sanırım içini açmadan sorun verilerin saklandığı bölümde mi yoksa veriler sağlam da sorun kontrol kartından mı anlaşılıyor bilemeyeceğiz. İçini açmadan sorunun ne olduğu konusunda tahmin yürütecek varsa hala görüşlerini beklerim.

New Member
    Katılım tarihi
    20.02.2009
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa

Belki veriler hala sağlamdır diye kutuyu açıp taşınabilir harddiski masaüstü PCnin anakartına bağlatmayı düşünüyorum ancak şu an elimde masaüstü PC yok. Bu işi yapabilecek hem fiyatı makul hem de güvenilir teknik servis - tamirci tavsiye edecek var mı? Nerde kime yaptırılır bilmiyorum

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon