Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 12

Optik çıkışı 3,5 jacka dönüştürme ve vga çıkışından lcd panele görüntü verme?

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda Optik çıkışı 3,5 jacka dönüştürme ve vga çıkışından lcd panele görüntü verme? başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar bu aradıklarımı daha önce görmüştüm ama o zaman lazım değildi. Şimdi aradığım konu şu. Televizyonda optik ses çıkışı var ...

Gold Member BenCesur Avatar
    Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa

Optik çıkışı 3,5 jacka dönüştürme ve vga çıkışından lcd panele görüntü verme?

Arkadaşlar bu aradıklarımı daha önce görmüştüm ama o zaman lazım değildi.

Şimdi aradığım konu şu. Televizyonda optik ses çıkışı var ama 5+1 hoparlör setinde ise optik giriş yok. Bunun için optik çıkışı 3,5 girişe dönüştüren bir aparat lazım. Bilen, gören , duyan var mı?

İkincisi bilgisayarın dvi yada hdmi çıkışından dizüstü lcd paneline görüntü vermek istiyorum. Bunun pinout şeması lazım. Dediğim gibi. Daha önce bunları görmüştüm ama o zaman lazım değildi.

Evet beyler?

Cool Moderator DonQuichotte Avatar
    Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Böyle bir aparat yok, teknik olarak mümkün değil. Dijital sinyalleri çözümleyerek analoga çeviren bir cihaz, yani dekoder lazım.

DTS ac3 5.1 Gear Sound Decoder Home Theater Audio Decoder RCA | eBay

5.1 AC3 DTS Audio Gear Digital Sound Decoder SPDIF PS3 | eBay

ikisi de aynı, sadece çıkış konnektörlerinin biçimleri farklı.

en ucuz ve kesin yer ise şurda, kargo da bedava. 75 euro gümrük limitinin de altında, 100 TL.

COAXIAL DTS/AC3 5.1 Digital Audio Gear Decoder - Free Shipping - DealExtreme

Optik kablo da kutu içeriğinde geliyor ancak adaptörün fişi, Amerika standardında, bu senin için pek sorun olmamalı. bir başka fişin ucuyla halledebilirsin.

En son DonQuichotte tarafından düzenlendi: 14-12-2011 saat 20:52

Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa
    Alıntı DonQuichotte tarafından iletildi. Mesajı göster
    Böyle bir aparat yok, teknik olarak mümkün değil. Dijital sinyalleri çözümleyerek analoga çeviren bir cihaz, yani dekoder lazım.

Optik kablo da kutu içeriğinde geliyor ancak adaptörün fişi, Amerika standardında, bu senin için pek sorun olmamalı. bir başka fişin ucuyla halledebilirsin.
    Yok o sorun değil. dönüştürücü. Yeterki tek sorun elektrik fişi olsun. Ama sorun şu. Yurt dışından getirtmek pek mantıklı değil. Neyse olmazsa mecburen kulaklık çıkışını kullanacağız.

Şöyle bir aparat işimi görür. Bir ucunu kulaklık çıkışına diğer 3 ucu da hoparlöre bağlarım. olur biter.

Şimdi bir de diğer vga çıkışına lcd panel bağlama sorununu çözmem lazım.

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Alıntı BenCesur tarafından iletildi. Mesajı göster
    Şöyle bir aparat işimi görür. Bir ucunu kulaklık çıkışına diğer 3 ucu da hoparlöre bağlarım. olur biter.

http://i51.tinypic.com/2lly5iv.jpg
    bununla da 5+1 olmaz, 3 sürücüye sahip stereo hoparlör çifti olur. Hatta o da olmaz, 3 sürücülü bir hoparlör yanında 2 sürücülü ve bir bas sürücülü bir hoparlör olur ki ses rezil çıkar.

Benim TVde optik veya koaksiyel çıkış yok, o aslında büyük bir nimet. Yok diye şimdi PC, DVD ve DVB cihazlarının üçünden logitech z5400 üzerine kablo çektim. Olsaydı, sadece TVden tek kablo ile işi kotarırdım.

Yukarıda bahsettiğim cihazı almanı ısrarla tavsiye ederim. DTS veya DD sesli filmler için.

Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa
    Alıntı DonQuichotte tarafından iletildi. Mesajı göster
    bununla da 5+1 olmaz, 3 sürücüye sahip stereo hoparlör çifti olur. Hatta o da olmaz, 3 sürücülü bir hoparlör yanında 2 sürücülü ve bir bas sürücülü bir hoparlör olur ki ses rezil çıkar.

Benim TVde optik veya koaksiyel çıkış yok, o aslında büyük bir nimet. Yok diye şimdi PC, DVD ve DVB cihazlarının üçünden logitech z5400 üzerine kablo çektim. Olsaydı, sadece TVden tek kablo ile işi kotarırdım.

Yukarıda bahsettiğim cihazı almanı ısrarla tavsiye ederim. DTS veya DD sesli filmler için.
    5+1 olmuyor zaten. Sadece 6 hoparlörden aynı anda ses çıksın diye. Ayrıca bende z5400 yok olsaydı eyi olurdu. Sesin nasıl çıktığını zaten tahmin ediyorsun. Bende sesi düzeltmek için bası tamamen kapattım. ses biraz düzeldi.

Zaten bu bahsettiğim sistem bana ait değil. bir arkadaşın. benim fikrimse şahsen televizyonun kendi hoparlörünü kullanmak.

Co.Moderator Mr.D34DLY Avatar
    Katılım tarihi
    12.07.2004
    Nereden
    Cair Paravel
    Like
    63 defa
    Blog Mesajları
    14
    Türkiye'de 5.1 destekli çeviricilerin fiyatı 200 TL 'nin üstünde...

Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa
    Alıntı Mr.D34DLY tarafından iletildi. Mesajı göster
    Adam gider o fiyata yeni 5+1 alır baaaa

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Alıntı Mr.D34DLY tarafından iletildi. Mesajı göster
    Onlar da ikinci el. Audio Decoder olarak şu anda Türkiye'de satılan ürün bildiğim kadarıyla yok, Audio/Video decoderler var ama fiyatları oldukça tuzlu.

Adam gider o fiyata yeni 5+1 alır baaaa
    Sonra yine decoder aranmaya başlar o paraya dekoderli 5.1 set yok. Bir ara Everest, Frisby falan vardı ama onlar da bitti. Z5500, Z906 gibi setler de 700-800 aralığında.

Cool Member
    Katılım tarihi
    04.12.2009
    Nereden
    Bursa
    Like
    5 defa
    ...

İkincisi bilgisayarın dvi yada hdmi çıkışından dizüstü lcd paneline görüntü vermek istiyorum. Bunun pinout şeması lazım. Dediğim gibi. Daha önce bunları görmüştüm ama o zaman lazım değildi.

Evet beyler?

Buradaki kısmı ben mi yanlış okudum: Bir bilgisayarın DVI/HDMI çıkışından bir Laptop'un display'ine görüntü aktarmak isteniyor. Bunun gibi birşeyi uzun zaman önce ben de merak edip bir yerlere sormuştum fakat mümkün olmadığı söylenmişti.

Laptop'ların çoğunda bulunan VGA çıkışı bu açıdan hiçbir işe yaramaz, sadece çıkıştır o giriş değil. Laptop'ların Apple ve diğer bazı modeller hariç hemen hiçbirinde DVI çıkışı zaten yok. Pinout şeması ile birşeyler yapmak mümkün olabilir fakat uğraştıracağı kesin ve sonuçta tam istenen sonucu alabilmek te kolay olmayabilir. Çözüm üzerine çalışalım yine de çünkü bir Laptop'un ekranını Harici Display yapabilmek kullanışlı olur.

Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa
    Alıntı aurora72 tarafından iletildi. Mesajı göster
    Buradaki kısmı ben mi yanlış okudum: Bir bilgisayarın DVI/HDMI çıkışından bir Laptop'un display'ine görüntü aktarmak isteniyor. Bunun gibi birşeyi uzun zaman önce ben de merak edip bir yerlere sormuştum fakat mümkün olmadığı söylenmişti.

Laptop'ların çoğunda bulunan VGA çıkışı bu açıdan hiçbir işe yaramaz, sadece çıkıştır o giriş değil. Laptop'ların Apple ve diğer bazı modeller hariç hemen hiçbirinde DVI çıkışı zaten yok. Pinout şeması ile birşeyler yapmak mümkün olabilir fakat uğraştıracağı kesin ve sonuçta tam istenen sonucu alabilmek te kolay olmayabilir. Çözüm üzerine çalışalım yine de çünkü bir Laptop'un ekranını Harici Display yapabilmek kullanışlı olur.
    Galiba yanlış anladın. Yada ben öyle sanıyorum.

Şimdi benim sıkıntım şu: Elimdeki 15.6 dizüstü ekranını yan, altta resmi bulunan parçayı masaüstü bilgisayar monitörü olarak kullanmak istiyorum. İşte bunun için uğraşıyorum.

Adam burada aynı şeyi yapıyor zaten! Ben inverter çıkışını merak ettim.

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon