Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 11

WEb Cam Nasıl Çalışır????

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Genel forumunda WEb Cam Nasıl Çalışır???? başlıklı konu tartışılıyor; Merabalar arkadaşlar. Öncelikle sorum biraz garip gelebilir ama gerçekten merak ettim. Yardımcı olabilecek biri vardır umarım. Ders yaptığımız sınıfta aynı ...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    19.07.2006
    Like
    0 defa

WEb Cam Nasıl Çalışır????

Merabalar arkadaşlar. Öncelikle sorum biraz garip gelebilir ama gerçekten merak ettim. Yardımcı olabilecek biri vardır umarım.

Ders yaptığımız sınıfta aynı renk üç tane perde var. İkisi sık dokunmuş birisi daha aralıklı dokunmuş ama aynı renkler. Sınıfa kamerayla baktığımız zaman bu seyrek dokunmuş perde beyaz görünürken diğer iki perde siyah görülüyor. Nedenini bi türlü anlayamadım.Öncelikle sorunun nedeni ışıkmış gibi geldi ama perdeler yer değiştirincede sonuç değişmiyo. Hocamız bunun web camin çalışma mantığıyla alakalı olabileceğini söyledi. Bu yüzden web camin çalışma mantığı hakkında bir bilgisi olan var mı????? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Silver Member eagle Avatar
    Katılım tarihi
    24.04.2005
    Nereden
    Samsun-İstanbul
    Like
    0 defa

Re: WEb Cam Nasıl Çalışır????

seyrek dokunmuş olan ışığı alıyor ve beyaz gözüküyor,sık dokunanlar ışığı kestiği için web cam e karanlık geliyor ve siyah gibi gözüküyor...

hARDWAREMANIAC muratyayla Avatar
    Katılım tarihi
    23.03.2006
    Nereden
    istanbul / yenibosna
    Like
    0 defa
    Blog Mesajları
    1

başka bir örnek
    benim pc kamera gündüz süper gösteriyor gece göstermiyor hemde hiç sebebi odadaki tasarruf ampuller sony kamera bile göstermiyor gözümüze aydınlık gelen ortamı kamera sensörü görmüyor ama gündüz güneş ışığı girince eve herşey normal zaten yeni kameralara ışık ekleme sebebide budur
    ışık kaynağını göz görsede yetersiz ışık varsa kamera sensörü görmüyor

hARDWAREMANIAC KroninuQus Avatar
    Katılım tarihi
    13.09.2006
    Nereden
    hARDWAREMANIA/Ankara
    Like
    0 defa

Yetersiz ışıktan başka bence fazla ışıktanda olabilir. Şöyleki eğer sık dokunmuş perdenin sağından solundan çok fazla ışık geliyorsa webcam daha az miktarda ışık almak için kısıcaktır kendini (tam adını hatırlayamadım şimdi kısılan yeri, objektif miydi değil miydi emin olamadım ) ozamanda sık dokunmuş perdenin etrafı gözükürken perdenin kendisi gözükmiycektir...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    19.07.2006
    Like
    0 defa

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.Ellerinize sağlıkCevabı öğrenir öğrenmez sizede yazarım

Gold Member BLACKandWHITE Avatar
    Katılım tarihi
    23.11.2002
    Nereden
    İstanbul
    Like
    4 defa

Webcamler yazılımsal veya donanımsal olarak bir nevi sensör bulunur. Işık türünü, miktarını ve mesafesini ölçer ona göre ekrana görüntü yollar. Tabi ucuz camlerde çok kötü sonuçlar veriyor.
    Renk algılaması yapamıyor, arkaplana çok ışık veriyor veya odaklayamıyor nesneyi vs..

New Member
    Katılım tarihi
    01.12.2008
    Nereden
    SAKARYA
    Like
    0 defa

Ynt: WEb Cam Nasıl Çalışır????

arkadaşlar ben hiper 8081 web camerası var ben bunu kuramıyorum driverini kurdum ama yine çalışmıyo bana bi yardımcı olabilirmisiniz

Co.Moderator Angry Avatar
    Katılım tarihi
    30.05.2007
    Nereden
    Ankara/Altındağ
    Like
    33 defa

Alıntı hayaletkursun tarafından iletildi. Mesajı göster
    arkadaşlar ben hiper 8081 web camerası var ben bunu kuramıyorum driverini kurdum ama yine çalışmıyo bana bi yardımcı olabilirmisiniz
    cameralardan pek anlamam sadece sürücüsünü veriyim bi dene arkadaşım
    http://www.1driver.org/link.asp?islem=indir&id=6679

Silver Member giray Avatar
    Katılım tarihi
    18.06.2005
    Nereden
    ank/sincan(eryaman aslında)
    Like
    0 defa

Ynt: Re: WEb Cam Nasıl Çalışır????

Alıntı BLACKandWHITE tarafından iletildi. Mesajı göster
    Webcamler yazılımsal veya donanımsal olarak bir nevi sensör bulunur. Işık türünü, miktarını ve mesafesini ölçer ona göre ekrana görüntü yollar. Tabi ucuz camlerde çok kötü sonuçlar veriyor.
    Renk algılaması yapamıyor, arkaplana çok ışık veriyor veya odaklayamıyor nesneyi vs..
    kendi ışıklarını bile düzgün algılamayan var

hortçuları sevelim koruyalım

V.I.Member apollo 13 Avatar
    Katılım tarihi
    25.08.2008
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Alıntı hayaletkursun tarafından iletildi. Mesajı göster
    Kardeş merhaba bu dediğimi mutlaka yap yüklediğin tüm web cam a ait driver ları sil.Tekrar yükle sonra aygıt yöneticisine gir orda web cam üzerinde sarı ünlem işareti varsa üzerine tıkla sürücü güncelleştir e tıkla driver cd sini tak ve yüklesin olmadıysa driver bozuk olabilir burdan tekrar yükle olmazsa haber et ilgilenirim
    Driver Download: Hiper 8081 8.0 Mp Webcam Driver

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon