--> ADSL BAGLANTISI KESILMESI
Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 19

ADSL BAGLANTISI KESILMESI

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Network forumunda ADSL BAGLANTISI KESILMESI başlıklı konu tartışılıyor; Sevgili Forum Üyeleri, Bir konuda bana yardımcı olabilirseniz sizlere müteşekkir kalacağım. Geçtiğimiz hafta içerisinde evdeki Compaq Presario 1200 model, Windows ...

New Member
    Katılım tarihi
    02.11.2004
    Nereden
    ANKARA
    Like
    0 defa

ADSL BAGLANTISI KESILMESI

Sevgili Forum Üyeleri,

Bir konuda bana yardımcı olabilirseniz sizlere müteşekkir kalacağım.

Geçtiğimiz hafta içerisinde evdeki Compaq Presario 1200 model, Windows 98 işletim sistemli laptop bilgisayarıma Zyxel 650 R splitterlı bir ADSL modem ve ethernet kart bağlatarak Türk Telekom üzerinden internet servisi almaya başladım.

Benim sorunum, Türk Telekom dan kaynaklanan hat kesilmeleri değil. Internet'e belli bir süre (yaklaşık 1 saat ) bağlı kaldığımda internet bağlantım kopuyor. Ethernet karta bağlantısı olan ADSL modem kablosunu çıkarıp tekrar taktığımda internet bağlantısı geliyor ve bir süre internette kalabiliyorum. Sizden ricam bu kesilmenin sebebinin neden kaynaklanıyor ve nasıl düzeltilmesi gerekiyor konusunda bana yarımcı olmanız. Adsl modem paralel olarak çekmiş olduğum hat üzerinden alıyorum. Evime gelen direkt telefon hattı üzerine splitter takarak bu hat üzerine ev telefonumu bağlatım. ADSL modem ise bir başka odadaki paralel hattan direkt olarak ethernet karta geliyor. Telefonum düzenli olarak çalışıyor bir sorunum yok sanırım hattı doğru olarak bağladık ama bu kesilmelere bir anlam veremiyorum.

Bilgisayarım da AVG isimli firmanın virus tarayıcısı var. Tarama sonucunda Trojan Downloader.Crispi.A isimli bir virüsü buluyor ancak temizleyemiyor. Bu virus programını aktif olarak çalıştırmıyor istediğim zamanlarda aktif hale getiriyorum. Yani internet bağlantım esnasında bu program aktif değil. Sadece Spyware Guard isimli program aktif halde.

Sizden ricam bu ADSL kesintisinin nedeni ve çözümü konusunda bana yardımda bulunmanız ayrıca adı geçen virüsü manuel olarak veya online ücretsiz olarak temizleyebileceğim bir internet sitesi konusunda bilgi vermeniz.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür eder, bizlere bu tür bir siteyi yaratanlara
    teşekkürlerimi sunraım.

Acil cevaplarınızı bekliyorum.

YALCIN

Rookie Member
    Katılım tarihi
    26.10.2004
    Like
    0 defa
    "Adsl modem paralel olarak çekmiş olduğum hat üzerinden alıyorum."

demişsin ama adsl hizmeti paralel hatlarda sorun çıkartır. Telekomdan uyarmadılar mı bu konuda ?

virus konusuna gelince Kaspersky antivirus kur makinene.

V.I.Member safakhan Avatar
    Katılım tarihi
    15.06.2003
    Nereden
    Ankara
    Like
    0 defa
    Hattan gelen Splitter üzerinde Line a bağlancak ve bir ucu ADSL modeme(modem diye yazar) Diğer ucuda kullanmak istediğiniz telefona gidecek...

Güzel bi virus taraması için
    http://www.kaspersky.com/scanforvirus
    http://www.pandasoftware.com/actives..._principal.htm

kullanabilirsiniz...

New Member hoca953 Avatar
    Katılım tarihi
    24.06.2004
    Nereden
    İSTANBUL
    Like
    0 defa
    Blog Mesajları
    1
    Notebook kullandığın için ısınma problemi olabilir mi?;
    Benim başıma geldi de

Silver Member drnoname Avatar
    Katılım tarihi
    03.04.2004
    Nereden
    Al eline TÜRKİYE haritasını bak
    Like
    0 defa
    Modemde ısınma oluyormu? Telefon hattın dışarıdaki kutudan gelip önce spliter'a sonra spliter'ın çıkışından evin içerisindeki telefon veya telefonlara gitmeli. Aksi takdirde telefon açıldığında bağlantın kopar. Virüs içinde safakhan'ın önerdiği sitelere bir göz at...

Senior Member RoCKooN Avatar
    Katılım tarihi
    06.10.2004
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa
    Speed Touch 510'da yaşadığım benzer bir problemi PPP protoktolünün State başlığını Up yaparak çözmüştüm,yarım saatte bir kopmalar yaşıyordum ve yeniden connect yapmam gerekiyordu..Şu an hiçbir problemim yok modemim 10 gündür çalışıyor..Benzer bir sorun olabilir...

New Member
    Katılım tarihi
    02.11.2004
    Nereden
    ANKARA
    Like
    0 defa
    Sevgili dostum,

Konu hakkındaki cevabi mesajına teşekkür ederim. Yalnız bir bilgisayar özürlüsü olarak bana bu işi nasıl yapabileceğimi anlatabilirmisin. Bendeki modem Zyxel 650 R belki aynı sorunu yaşıyorumdur. Bu PPP protokolu nerededir, nasıl erişim sağlayabilirim. Şimdiden yardımların için sonsuz teşekkürler...

New Member
    Katılım tarihi
    02.11.2004
    Nereden
    ANKARA
    Like
    0 defa
    Notebook kullanımından doğan ve ısınma sonucunda bu tür bir problem oluşması olasılığı var mı bilmiyorum. Böyle ise sanırım bir çözümü yok gibi...Siz nasıl çözdünüz sorunu...

Senior Member RoCKooN Avatar
    Katılım tarihi
    06.10.2004
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa
    Modeminize aşina değilim ancak yardımcı olmaya çalışcam..Öncelikle modeminizin yönetim arayüzünüze girmeniz gerek..Her modemin bir IP'si vardır,kullanım klavuzundan sizinkine bakabilirsiniz.Çoğunlukla http://10.0.0.2'dir ancak farklı da olabilir,bakmakta yarar var..explorer'da bunu adres çubuğuna yazdığımızda modemin ayarlarına girmiş oluyoruz,bağlantı sağlayabiliyorsunuz bu yüzden fazla bir şey değiştirmeyin..

İşte olay burada bulanıyor çünkü modemler farklı ancak ben 'DHCP'başlığı altından girdim..Sizde bağlantı arayüzünüzü ayarlayabileceğiniz bir yer olmalı hani PPPoE ayarlarının olduğu setup bölümü..Benim modemimde DHCP penceresi altından DHCP Relay sonra da DHCP Interfaces başlığının altında PPPoE arayüzünü,admin state/oper bilgilerini gösteriyor..Burada PPPoE'nin Admin State ve Oper State bölümlerini Up yaparak sorunu çözdüm..

Tabii ki sizin modeminizin arayüzü farklıdır ancak sorunun DHCP'de olabileceğini ve yazdıklarımın modeminizin arayüzünde en azından DHCP'ye odaklanmanız gerektiğini belirtmek istedim,daha tecrübeli birinden yardım da alabilirsiniz..

Kolay gelsin..

Banned user birkan can Avatar
    Katılım tarihi
    05.08.2004
    Nereden
    bandırma banvit kara ali acar spor salanu BANVİTSPOR
    Like
    0 defa
    modemi tekrar bi rest at

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon

Reklam