Results 1 to 4 of 4

basit bir server kurmak

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Network forumunda basit bir server kurmak başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar bir maruzatım olucak ben kendı ısım ıcın bır ana pc yapmak ıstıyorum yanı server bağlanıcak kısı sayısı ıse 15-20 ...

Senior Member NOMADT Avatar
    Katılım tarihi
    12.10.2004
    Nereden
    C3h8 propelin
    Like
    0 defa

Talking basit bir server kurmak

Arkadaşlar bir maruzatım olucak ben kendı ısım ıcın bır ana pc yapmak ıstıyorum yanı server bağlanıcak kısı sayısı ıse 15-20 arası bunun ıcın
    p4 3ghz 200gb 2gb ram olan bır pc yeterlımıdır yada ekstra bısey ne olabılır ısletım sıstemı ıcın ıse ,xp mı yoksa win 2003 mu kurmalıyım, butun kullanılan dökumanlar ve belgeler o pc de olsun ve herkes sıfre ve adı ıle bırlıkte o belgelere ulassın ayrıca sanırım cok sey ıstıyorum. bıde dısardan gelen maıllere once oraya ordan da esas alıcılara gıtmesını ıstesem daha cok seymı ısterım bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız.

Gold Member TeknO Avatar
    Katılım tarihi
    06.01.2004
    Nereden
    İstanbul
    Like
    1 defa

Re: basit bir server kurmak

Anlaşılan ağırlıklı olarak file-server tarzı birşey düşünüyorsunuz.

İşlemci ve bellek yeterli. Ancak diski biraz daha büyütmenizi öneririm. Çünkü herkes önemli dosyalarını ve dökümanlarını file-server'a kaydetmeli ve siz sadece file-server'ın yedeğini almalısınız. Diğer 15-20 bilgisayarda disk kapasitesi önemli değil ve insanlara kendi disklerinde sakladıkları bilgilerin sorumluluğunun kendilerine ait olduğu, ancak file-server'a kaydedecekleri bilgilerin hergün yedeği alınacağı için daha güvenden olacağını söylemelisiniz. Ve elbette file-server'daki disk kapasitesi bu nedenle önemli oluyor.

Windows 2003 server kurup, bunu domain controller yaparak, iletişim ağındaki herkesin yetkilendirilmesini, kullanıcı adları ve şifrelerini buradan yönetebilirsiniz. Böylelikle insanlar domain controller'da tanımlanacak kullanıcı adı ve şifreler ile oturum açarlar ve kendilerine verilmiş yetkiler çerçevesinde; paylaşıma açılmış ortak disk alanlarını, yazıcıları v.b. ortak kaynakları kullanırlar. Ve bu şekilde iletişim ağınızı daha rahat kontrol edersiniz.

Üzerine domain controller servisini kurduğunuz Windows 2003 server'ı iletişim ağındaki kimselerin elektronik posta ofisi olarak kullanabilmeleri için exchange server gibi bir e-mail sunucu yazılımı kurmanız gerekecektir. Ancak, çok daha önemli olan; internet üzerinde kayırlı olan domain adınızda MX kayıdını, yani elektronik posta sunucusu IP adresini bu kuracağınız Windows 2003 server'ın sahip olacağı ile değiştirmeniz gerekiyor. Ve elbette windows 2003 server bir şekilde direkt internete bağlı olmalı ve internet üzerinde bu server'ın statik değişmeyen bir IP adrese sahip olması gerekiyor. Windows 2003 server interente bağlanınca da, internete açmış olduğunuz iletişim ağının güvenliği sözkünusu olacak. Windows 2003 server'a takılacak ikinci bir ethernet kartı ile internete bağlayacağınız bağlantıda bir firewall kullanmak şart olacak. Bu yazılımsal (ISA server gibi) veya donanımsal (cisco gibi) bir firewall olabilir. Yani, windows 2003 server'ımı elektronik posta sunucusu yapayım derken, hatırı sayılır bir değişiklik ve para harcama söz konusu olacaktır.

Eğer şu an kullanıcılar çalışma ortamı dışında internet üzerinde kurulu bir elektronik posta sunucusunu kullanıyorlar ise, POP3/SMTP ile outlook kullanmalarında bir sakınca yok. Çoğu ufak işletme ve kuruluşun uyguladığı yöntemde budur zaten bugün için.

Ama illaki kendi iletişim ağımız içerişinde bir elektronik posta sunucusu olsun derseniz, ikinci daha basit bir bilgisayara Linux kurarak, daha ucuza bir elektronik posta sunucunuz olabilir. Ancak, yinede Linux olduğuna kanarak güvenliği daha az düşünemezsiniz, yine bir firewall kurmak gerekecek. ADSL modeminiz üzerindeki firewall denen (aslında alakası yoktur) özelliğe güvenmeyin.

Senior Member NOMADT Avatar
    Katılım tarihi
    12.10.2004
    Nereden
    C3h8 propelin
    Like
    0 defa

Thumbs up Re: basit bir server kurmak

acıklaman ıcın cok tesekkurler bu bana yeterlı sayılabılecek bı anlatım lakın taıkılırsam tekrar sorarım zatı benım dusuncemde serverda sadece ana dökumanalrı tutum calısıldıktan sonrada tek bır yerde toplanmasıdır. mail konusunda suanda kulandıgım bı maıl serverımız var lakın herkes outlook kulanıyo klasık olarak en kötu olarakda o nu hıj uygulamaya katmam yanı maıl olayını daha sonra ayarlama gerektırırse uygulamaya calısırım. bazen fırma dısındanda calısma ımkanı oluyor(nerdeyse herzaman) bunun ıcınde emaıllerı dısardaykende almak bence daha uygun olur gıbı bıze yardımın ıcın sagol

Member
    Katılım tarihi
    10.11.2001
    Like
    0 defa

Re: basit bir server kurmak

simdi bende bu sekil bir seyi kurmak istiyorum. ama ben windows 2003 serveri laptop uzerine kuracagım. core2 duo t5600 ıslemci var uzerinde (1.83 ghz) 2 gb ram. usb den ethernete donsuturen bir kablo buldum hebsiburada.com da acaba bu sekilde serveri kurabilirmiyim. bşrde hp sitesinde windows 2003 server için hiç driver yok. windows 2000 var xp var vista var. acaba driver sorunu yasarmıyım yoks aserveda driver pek gerekemeyen birşeymi. windows kendi halledebiliyormu işi. beni yadınlatabilirseniz çok sevinirim. yaklasık 8 makıne baglanacak aga. tek derdim internet paylasımını bazı makıneler uzerınde kısıtlamak bazılarında ise tamamen serbest bırakmak. paylasacagımız dosyalarda max 5 gb yuksek bir paylasım agımız yok. simdiden tesekkurler usb ethernet kablosnun linki asagıda Hepsiburada.com | Akıllı Alışveriş Burada | BÄ°LGÄ°SAYAR | LADOX LD-2422 USB ETHERNET