Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon
Results 1 to 10 of 21

Geniş Alan Kablosuz Ağ Kurulumu

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Network forumunda Geniş Alan Kablosuz Ağ Kurulumu başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar... Kafamda bir proje var ve bunu hayata geçirmek için yorumlarınıza ihtiyacım var. 200 metre çapında bir alanda kablosuz network ...

Gold Member karaca Avatar
    Katılım tarihi
    15.05.2004
    Nereden
    Bostanlı
    Like
    44 defa
    Blog Mesajları
    3

Geniş Alan Kablosuz Ağ Kurulumu

Arkadaşlar...

Kafamda bir proje var ve bunu hayata geçirmek için yorumlarınıza ihtiyacım var.

200 metre çapında bir alanda kablosuz network kurmak istiyorum.bu 200 metre çapındaki alan üzerinde 75 adet dubleks bina bulunmakta.Binalar birbirine çok yakın değil duvarlarda neredeyse kağıttan gibi.

Ben bu işi accesspoint falan kullanmadan yapmak istiyorum.Çünkü açık alanda kablo çekmem gerekecek yada AP leri koyabileceğim biryer ayarlamak ve onlara elektrik getirmek zorundayım (milletin evine girmek istemiyorum salağın biri fişini falan çeker yada gelir elektrik parası ister katil olurum)

Şu anda modemin antenini dikebileceğim 10-11 metrelik bir yüksekliğim var ve tam merkezde.evlerin çatı seviyesinden yaklaşık 5 metre daha yüksek.

Şimdi sorularım :
    * Bu tarz bir ağ kuran var mı? Amaç sadece interneti herkese ulaştırmak.
    * Herhangi bir ürün önerebilirmisiniz?
    Yaptığım araştırmalarda Linksys ürünlerinin bu yönde kullanım için özel antenleri kabloları vs olduğunu gördüm.Ancak uzatma antenlerle mesafenin ne olacağı hakkında hiçbir bilgi bulamadım.Bilgisi olan var mı?
    * Başka neler önerebilirsiniz? Öncelikli niyetim tek modem ve güçlü bir anten ile bunu başarmak.

saygılar.

Gold Member e-diablo Avatar
    Katılım tarihi
    24.10.2002
    Nereden
    Ankara, Turkey
    Like
    3 defa
    Blog Mesajları
    1
    yapmanının bırcok yolu var

cok guzlu anten kurmak ıornek 12 lık
    bırcok poınt kullanmak net ıcın yeterlı baglantıyı verecektır
    yayın guclendırıcı kullanmak
    tek yonlu 12 lık ozel anten yapmak chıpın gecen sayılarından bırısınde vardı.

vs vs vs vs vs vs vs proje olarak bıze gelırsen donanım ve kurulum konusunda fıyat cıkartırız. www.simet.com.tr

Moderator diablo Avatar
    Katılım tarihi
    11.01.2002
    Nereden
    Japonya
    Like
    17 defa
    @karaca

önemli olan sayfasını verdiğin linkys modemler değil ... önemli olan anten .. ne tür anten kullanmak isteiğin ve ne kadar para ayırdığın bu işe .. 200metre ciddi bir mesefa .. 300-400 dolardan başlar antenler 4000 dolara kadar çıkar .. belki de daha fazlasına ... eğer daha önce kurmadıysan ve bu işide bilmiyorsan (ki anladığımkadarıyla yabancısın biraz) o zaman profesyonel firmalardan destek al derim. Çünkü dikkat etmen gereken bilmen gereken gerçekten çok şey var. Bunu klima satıcılarına benzetebilirsin. Sen cihazı alsan bie takamazsın onların eve gelip ön araştırma yapmaları lazım. Aynı durum bu olay içinde geçerli. 200metre için tek bir anten bile yeterli olmayacatır belkide. O antenlerin birbirine loop yapmamaları filan lazım.

Katılım tarihi
    15.05.2004
    Nereden
    Bostanlı
    Like
    44 defa
    Blog Mesajları
    3
    hocam kablosuz çok ağ kurdum.özellikle aynı bina içerisinde sorun yok...iki katta bir AP ile kablosuz ağ oluşturmak çok sorunsuz.açık havada kullanılacak Ap ler ise biraz tuzlu ve dediğim gibi elektrik olayı problem.istiyorum ki bir tek yerden sorunum çözülsün.

edit : hocam antenin şekli şemali çok önemli değil 10 11 metre yüksekliğe bağlayacağım gözümüzün önünde olmayacak yani.sadece açık havaya uyumlu olması yeterli.

@e-diablo : reklam sezdim ama... bir fikir oluşturup maliyet çıkarabilirmisin?
    En son karaca tarafından düzenlendi: 25-07-2006 saat 11:32

Katılım tarihi
    15.05.2004
    Nereden
    Bostanlı
    Like
    44 defa
    Blog Mesajları
    3
    yaw bu modemlerin kullanma klavuzlarında açık havada 300 m diyor.yoksa benmi yanılıyorum

tek antenle çözebileceğimi düşünüyorum hala...bu işi daha önce yapmış olanlardan fikirlerini bekliyorum.

V.I.Member CrKN Avatar
    Katılım tarihi
    11.10.2004
    Nereden
    216
    Like
    2 defa
    Blog Mesajları
    1
    arkadaslar yanlissam duzeltin ama bu tip bi paylasim icin yasal duzenleme yok mu ? ayrica sadece net paylasimi yapacaksan wimax i bekle bence. tam oturduktan sonra 200 metre bi yana yuzlerce kilometre capta onlarca megabit yakalamak cok kolay olacak. aman paralar havaya ucmasin..

Moderator diablo Avatar
    Katılım tarihi
    11.01.2002
    Nereden
    Japonya
    Like
    17 defa
    Alıntı CrKN tarafından iletildi.
    arkadaslar yanlissam duzeltin ama bu tip bi paylasim icin yasal duzenleme yok mu ? ayrica sadece net paylasimi yapacaksan wimax i bekle bence. tam oturduktan sonra 200 metre bi yana yuzlerce kilometre capta onlarca megabit yakalamak cok kolay olacak. aman paralar havaya ucmasin..
    yoo neden yasal düzenleme olsun ... istediğn yerde wireless network kurarsın ... wiimaz la kıyaslanmaz bu ... çok pahalaı ve çok geç gelcek bir yatırımdır o ... ayrıca her siteyenin kurabileceği bir sistem değildir.. TT , superonline gibi firmalar kurabilecek o sistemleri ... ve networkten öte interneti dağıtmak için kullanılcak...

Katılım tarihi
    15.05.2004
    Nereden
    Bostanlı
    Like
    44 defa
    Blog Mesajları
    3
    yok hocam sanıyorum ki yasal yaptırım sadece abonelik sahibinin şikayetinde ortaya çıkıyor diye biliyorum.

ayrıca kurulacak yere wimax 20 sene sonra belki gelir öyle biryer yani...

şu an için adslport bekliyorum.gelsin elimdeki standart Linksys WAG54G ile denemelere başlayacağım.

V.I.Member CrKN Avatar
    Katılım tarihi
    11.10.2004
    Nereden
    216
    Like
    2 defa
    Blog Mesajları
    1
    iide diablocan bizim arkadaslar evden eve network kablosu atmislardi diye telekom aracla geldi merdivenle kabloyu kesip atti. simdi kabloyla paylasim yapinca laf yapiolar da kablosuz paylasim yapinca mi yapmicaklar ? telekom gormedigi seye inanmaz mi diyosun ?

ayrica yazmisim net paylasimi diye. yani sadece internet icinse wimax tabii ki. dsl gibi bisey. local networkle alakasi yok.

Gold Member e-diablo Avatar
    Katılım tarihi
    24.10.2002
    Nereden
    Ankara, Turkey
    Like
    3 defa
    Blog Mesajları
    1
    Reklam degıl eger bır sorunun var ve asamıyorsan konus bızım proje ekıbı ıle cozumde ve kurulumda yardımcı olsunlar.

Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon