Sayfa 1, toplam 4 1234 SonSon
Results 1 to 10 of 36

Rem ne demek işlemci ne demek çekirdek ne demek ??? Böyle teknik terimler hakkında hiç bir fikrim yok.

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Notebook forumunda Rem ne demek işlemci ne demek çekirdek ne demek ??? Böyle teknik terimler hakkında hiç bir fikrim yok. başlıklı konu tartışılıyor; Rem işlemci çekirdek ve bu tarz teknik terimler hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar. Laptop alacağım fakat bu terimlerin manalarını ...

Silver Member aybensermi Avatar
    Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2

confused Rem ne demek işlemci ne demek çekirdek ne demek ??? Böyle teknik terimler hakkında hiç bir fikrim yok.

Rem işlemci çekirdek ve bu tarz teknik terimler hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar. Laptop alacağım fakat bu terimlerin manalarını bilmeden nasıl birşey almaya karar veremem kesinlikle. Sizden bana laptop önermekten çok bu terimleri açıklamanızı rica ediyorum. İnanın çok yardımı olacak. Lütfen teknik konularda iyi olanlar bu ve buna benzer terimlerin ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını açıklayıversinler. Ayrıca arasıra kıyaslama yaparsanız daha iyi anlayabilmeme yardımcı olacaktır. Mesela 250 mb ram i olan bi makinayla 2 gb ram i olan bir makinayı kıyaslayabilirsiniz. Yani lütfen önce bu özelliklerin manalarını sonrada aralarındaki farkları açıklayın. Gazetelerdeki laptop ilanlarında aman bilmem kaç ram, kaç işlemci, televizyon kartı, çift çekirdek falan gibi yazılar görüp sonrada bunları merak etmekten bıktım usandım. Lütfen şu laptop ilanlarındaki karmakarışık yazılara bir tercüme yapıverin..

hARDWAREMANIAC muratyayla Avatar
    Katılım tarihi
    23.03.2006
    Nereden
    istanbul / yenibosna
    Like
    0 defa
    Blog Mesajları
    1

Ynt: Rem ne demek işlemci ne demek çekirdek ne demek ??? Böyle teknik terimler hakkında hiç bir fikrim yok.

ram yüksek olması iyi çekirdeğin çok olması hızlı olması iyi ekran kartının iyi olması oyun için iyi hdd kapasitesi yüksek olması iyi
    ondan sonrası laptopun artıları wireless kamera blutoth v.s en önemlisi marka tabi
    toshiba sony hp acer gibi

Power Member
    Katılım tarihi
    01.07.2008
    Like
    1 defa

Ynt: Rem ne demek işlemci ne demek çekirdek ne demek ??? Böyle teknik terimler hakkında hiç bir fikrim yok.

Ram: Sistemin fiziksel belleği demektir...Yani windows geçici işlemleri ram üzerinde gerçekleştirir...Bu devirde hızlı bir sistem için en az 1 GB ram gerekir...Ayrıca Ramlerinde hızlarına göre çeşitleri vardır...Kapasite ve hız...Örn kapasite olarak 256 MB 512 MB 1 GB 2 GB vs...Hız olarak 400 mhz 533 mhz 800 mhz 1066 mhz vs...Bu değerler anakartın desteğine göre değişir...Ben senin anlayacağın şekilde kısaca anlattım...

İşlemci(cpu):Kısacası bilgisayarın beynidir...Yani mause yi oynatmamızı bile cpu sağlar...Cpu lar da kendi aralarında tek çift üç(amd) dört vs çekirdekli olarak ayrılırlar...Sen çift çekirdekli(core 2 dou) seçersen yetecektir...Tabi cpu larda mhz(hız) olarak kendi aralarında gruplandırılırlar...örn 1600 mhz 2000 mhz 3000 mhz vs...

HDD(Sabit Disc):Bilgisayarımızdaki herşeyin resim müzik windows dosyaları vs herşeyin kaydedildiği disctir...Tabiki kapasitesi ne kadar fazla olursa bizim için o kadar ii olur...HDD lerin birde veri okuma ve yazma hızları vardır...tanıtımlarında yazar örn 7200 rpm...7200 normal bir değer olacaktır ve yeterlidir...Ama ne kadar hızlı olursa okadar ii olur...Kişiye göre değişir...

Ekran Kartı:Üzerinde bir grafik işlemcisi(hatta son zamanlarda çift çekirdekli olanlarıda var) ve bellek bulunur...Bu kartlar görsel açıdan bilgisayarı zorlayacak oyunlar vs lerde bize yardımcı olur...Yani oyun meraklısıysanız çok iyi bir ekran kartı gerekir...Yani senin anlayacağın oyunda donmamasını istiyosan ve en yüksek çözünürlükte sorunsuz oynamak için bize iyi bir ekran kartı gerekir...

Senin anlayacağın dilden anlatmaya çalıştım...Umarım yardımcı olmuştur...

Cool Member chona Avatar
    Katılım tarihi
    08.07.2008
    Nereden
    Evden
    Like
    0 defa

Ram (random access memory - rastgele erişimli bellek) ram bilgisayarın verileri geçici olarak depoladığı alandır. mantık olarak depolama alının ne kadar büyük olursa o kadar rahat edersin. benzetme yapacak olursak 5 kg lik bidondamı daha rahat süt satma işi mi yaparsın yoksa 50 kg likmi. elbette 50 kg lik. yani ram ne kadar fazla ise pc o kadar hızlı.(tabi belirli bi noktaya kadar)

işlemci(Proccesor): bilgisayarın en önemli parçası. butun hesaplamalar işlemler dizis. bu birimde yapılır. bu da ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olur. bunuda işyerinizdeki müdürünüz ne kadar zeki ise o kadar iyi iş yaparsınız şeklinde düşünebilirsiniz.
    şimdi aklına ben işlemci almam ram alırım sorurusu gelebilir ama işlemci düşük oldukdan sonra dünya kadar ram olsa farketmez. sütü satan adamın akıllı olması lazım
    (bu arada ben sütçü felan değilim)

HDD(Harddisk):verilerinizin kalıcı olarak depolandığı alandır. aklına ramda verileri depoluyrdu sorusu gelebilir. ramdeki veriler elektrik kesintisi sonucu silinir ama hdd de bu veriler sabit kalır. o zaman neden ram e ihtiyaç warki hdd kullansınlar sorusu gelebilir. onunda cevabı işlemci ram deki verilere hdd dekilerden daha hızlı ulaşır bu nedenle ram kullanılır.

ekran kartı: oyun vs. oynadığınız zaman oyununuzun grafiklerini çizen oluşturan birimdir. mesela bir ressam ne kadar kabiliyetli ise o kadar iyi resim çizer. ayrıca hem kabiliyetli hemde hızlı ise tadından yenmez bu nedenle ekran kartıda önemli bir parçadır. özellikle oyun oynamak isteyenlere. piyasanın haklimi bu arlaar nvidia be ATI olarak göze çarpıyor(süt piyasasındaki sütaş ve içim süt gibi :) laptop alırken onboard ekran kartı ibaresini görebilirsin bunun anlamı o bilgisayardaki ekran kartı bellek ihtiyacını kullandığınız ram dan alıyor demektir. mesela 128 onboard bi ekran kartınız war ve 512 ram iniz warsa siz raminizin 512-128=384 ünü kullanırsınız kalanını ekran kartı kullanır
    ekran kartınız onboard değilse kendi belleği vardır. şimdi aklına neden onboard ekran kartına ihtiyaç olsunki sorusu gelebilir. herkes oyun meraklısı olmayacağı ve ekonomik olacağı çin ekran kartını anakartın içine takmışlardır. o yüzden pc de oyun oynamayacaksan onboard ekran kartı almak daha mantıklı gelebilir. ama performans istyrum ben oyunlarda diyorsan ekran kartın harici olacak

erindemeden üşenmeden bunları yazdın sen biraz bilgilen diye umarım faydam dokunmuştur.

sütünüzü içmeyi unutmayın

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Özellikle sana chona benzetmelerin gerçekten süperdi. Sadece komik olması açısından değil. Gerçekten insanın aklına daha iyi yatmasını sağlıyor. Ama bundan sonra 1 ay kadar süt içebileceğimi zaneetmiyorum. Arkadaşlar buraya kadar herşeyi anladım ama bir laptop sadece bu özelliklerden ibaret olmasa gerek. Bu yüzden daha fazla özelliği daha da ayrıntılı bir şekilde açıklayarak bana yardımcı olacağınızdan kuşkum yok. Şu ana kadar yardımcı olan herkese kalpten teşekkürler. Devamını bekliyorum..

Cool Member chona Avatar
    Katılım tarihi
    08.07.2008
    Nereden
    Evden
    Like
    0 defa

Alıntı babyofjackie tarafından iletildi. Mesajı göster
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Özellikle sana chona benzetmelerin gerçekten süperdi. Sadece komik olması açısından değil. Gerçekten insanın aklına daha iyi yatmasını sağlıyor. Ama bundan sonra 1 ay kadar süt içebileceğimi zaneetmiyorum. Arkadaşlar buraya kadar herşeyi anladım ama bir laptop sadece bu özelliklerden ibaret olmasa gerek. Bu yüzden daha fazla özelliği daha da ayrıntılı bir şekilde açıklayarak bana yardımcı olacağınızdan kuşkum yok. Şu ana kadar yardımcı olan herkese kalpten teşekkürler. Devamını bekliyorum..
    ee boşamı öğretmenlik okuyoruz.. demekki işe yarıyormuş okul. biraz olsun öğetme becerisi kazanmışım

Gold Member GaNDHi Avatar
    Katılım tarihi
    30.04.2003
    Nereden
    TháLîÒñ
    Like
    1 defa
    Blog Mesajları
    1

Laptop alacaksanız, alırken, Ekran panelinin çeşidine ve kalitesine (mat, parlak vs), kasasında kullanılan malzemenin kalitesine, satış sonrası hizmet politikasına, teknik destek ağının yeterli olup olmadığına, yeni nesil platformu desteklediğine, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabileceğine dikkat ediniz.

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2

Rem işlemci çekirdek ve bu tarz teknik terimler hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar. Laptop alacağım fakat bu terimlerin manalarını bilmeden nasıl birşey almaya karar veremem. Lütfen teknik konularda iyi olanlar bu ve buna benzer terimlerin ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını açıklayıversinler. Ayrıca arasıra kıyaslama yaparsanız daha iyi anlayabilmeme yardımcı olacaktır. Mesela 250 mb ram i olan bi makinayla 2 gb ram i olan bir makinayı kıyaslayabilirsiniz. Yani lütfen önce bu özelliklerin manalarını sonrada aralarındaki farkları açıklayın. Gazetelerdeki laptop ilanlarında aman bilmem kaç ram, kaç işlemci, televizyon kartı, çift çekirdek falan gibi yazılar görüp sonrada bunları merak etmekten bıktım usandım. Lütfen şu laptop ilanlarındaki karmakarışık yazılara bir tercüme yapıverin..

Arkadaşlar ayrıca bu yazdıklarımın yanında ben autocat le çizim yapacağım. Bu yüzden lütfen bana ekran büyüklüğü 17 inch ten küçük olmayan ve ekran kartı çok güçlü paylaşımsız bir kart olan laptop önerilerinizi getirin lütfen. Bu terimleri de aslında fazla bildiğim söylenemez ama bi arkadaşım basitçe açıklamaya çalıştı. Öneri ve açıklamalarınızı bekliyorum.

Power Member banek1 Avatar
    Katılım tarihi
    20.04.2008
    Nereden
    ANKARA
    Like
    1 defa

kardes bunları sana burdan nasıl anlamamızı beklıyorsun bi bilgisayarcıya gır tanıdıgın olursa daha iyi olur sana gostersın gorsel olarak olursa unutmazsın

hARDWAREMANIAC saykomatriXX Avatar
    Katılım tarihi
    14.07.2002
    Nereden
    ANKARA
    Like
    11 defa

arkadaş benim 20 yılda öğrendiğimi 1 konuda istemiş. Kusura kalmayın ama sizin sorduğunuz bilgilerin tamamını güzelce öğrenmek için insanlar kurslara gidip para veriyorlar. Ha basit bir şekilde açıklanmaya çalışır ama iş sadece RAm, İşlemci, hdd ne değil neyazıkki. Birde frequency, Bus, MHz, bit, byte, usb, fireware, gibi dallı budaklı pek çok konu var. Size önerim tüm bunları görsel olarakta açıklayabilecek, kendi bilgisayarımı nasıl toplarım tarzında bir kaynak bulmanız.

Üşenmeyip cevap yazanlara da hakkını vermek lazım. Ama rulman, blok, dinamo,piston, krank mili diyerek nasıl araba anlatılamazsa parçaları sayarakta bilgisayar ve çalışma metodu pek açıklanamaz.

Sayfa 1, toplam 4 1234 SonSon