Results 1 to 10 of 10

LG -8525 FIRMWARE UPDATE SORUNU

Bu sayfada Donanım kategorisindeki Optik Aygıtlar forumunda LG -8525 FIRMWARE UPDATE SORUNU başlıklı konu tartışılıyor; MERHABALAR LG GCE - 8525B MODEL BİR CD YAZICIM VAR. LG NIN SITESINDEN FIRMWARE UPDATE INDIRIP YUKLEDIM. ÖNCE SORUNSUZ BIR ...

New Member
    Katılım tarihi
    19.12.2003
    Like
    0 defa

LG -8525 FIRMWARE UPDATE SORUNU

MERHABALAR

LG GCE - 8525B MODEL BİR CD YAZICIM VAR. LG NIN SITESINDEN FIRMWARE UPDATE INDIRIP YUKLEDIM. ÖNCE SORUNSUZ BIR ŞEKİLDE ÇALIŞTI. DAHA SONRA BEN YANLIŞLIKLA BU UPDATE PROGRAMINI YENIDEN ÇALIŞTIRDIM VE DAHA BUYUK BIR HATA YAPARAK BU PROGRAMI CTRL-ALT-DEL LE KAPATTIM. SONRA BILGISAYAR HİÇ BİR ŞEKİLDE CD-RW I GÖRMEDİ VE ÇALIŞTIRAMADI. BIOS DAN DA BULAMIYOR. VE ELEKTRIK GELMIYOR. YANI ÖN PANELDE IŞIK YANMIYOR VE CD ACILMIYOR.

BU KONUDA BILGISI OLAN VARSA YARDIMINI BEKLIYORUM.
    M.DİNÇ

New Member
    Katılım tarihi
    19.12.2003
    Like
    0 defa

Talking

arkadaş cdrw ın board'unu yakmışın afiyet olsun
    ALdığın firmaya gidip, garanti kapsamında olduğu için hemen tamir ettir. Bir daha da firmware update ederken sakın cutoff yapma. Cihazının canına okur.

¯`°²¤Platinum Member¤²°`¯ volcano2K Avatar
    Katılım tarihi
    04.07.2002
    Nereden
    Ataşehir/İstanbul
    Like
    1 defa
    Firmware'i silmişsin yapılacak bşii yok

Garanti dışı kalır bide malesef...

Şunu dene arkadaşlarında aynı model bir CDRW varsa onu tak PCne..Sonra PC ni aç..Windows açıkken CdRWyi çıkartıp kendikini tak sonra çalıştır fireware updateini..Belki olur..Ama tehlikelide olabilir ne biliyim neyse son olsrak denenebilir geldi bana..

Silver Member SkyWarrior Avatar
    Katılım tarihi
    24.12.2002
    Nereden
    Dallas, TX
    Like
    0 defa
    Bu yazıcıyı kurtarabilirsin ancak biraz daha dikkat.

1-http://www.firmware-flash.com/~dhc014/Files/mtk155.zip Bu adresten mtkflash indirilir.

2-CD-RW'ın son firmware güncellemesi indirilir. (Örn:Je5lgd06.hex)

3-PC'ye sadece CD-RW vede Floppy bağlanır. CD-RW primary master olarak takılır.

4-Boş bir diskete mtkflash vede firmware kopyalanır.

5-PC başlangıç disketi ile CD-ROM destekli modda açılır.

6-Firmware vede mtkflash kopyaladığımız disket floppy'e takılır.

7-Komut satırına firmware uzantisi .hex ise
    a:\>mtkflash 1 w /m Je5lgd06.hex
    .hex değil de .bin ise
    a:\>mtkflash 1 w /b vs08.bin
    yazılır vede 10-15 dakika arasında sıfırdan flash yazılır. Buradaki Je5lgd06.hex ve vs08.bin örnektir. Kendi firmwarenizin ismini bunlar yerine yazmalısınız.

8-Bingo ölmüş olan CD-RW ınız geri döndü.

bunu bir başka forumdan aldım deneyen arkadaşlar memnun kaldılar. Denemesi bedava.

New Member
    Katılım tarihi
    19.12.2003
    Like
    0 defa
    1-http://www.firmware-flash.com/~dhc014/Files/mtk155.zip Bu adresten mtkflash indirilir.

2-CD-RW'ın son firmware güncellemesi indirilir. (Örn:Je5lgd06.hex)

3-PC'ye sadece CD-RW vede Floppy bağlanır. CD-RW primary master olarak takılır.

4-Boş bir diskete mtkflash vede firmware kopyalanır.

5-PC başlangıç disketi ile CD-ROM destekli modda açılır.

6-Firmware vede mtkflash kopyaladığımız disket floppy'e takılır.

7-Komut satırına firmware uzantisi .hex ise
    a:\>mtkflash 1 w /m Je5lgd06.hex
    .hex değil de .bin ise
    a:\>mtkflash 1 w /b vs08.bin
    yazılır vede 10-15 dakika arasında sıfırdan flash yazılır. Buradaki Je5lgd06.hex ve vs08.bin örnektir. Kendi firmwarenizin ismini bunlar yerine yazmalısınız.

8-Bingo ölmüş olan CD-RW ınız geri döndü.

BUNU DENEDİM .. LG NİN SİTESİNDEN FIRMWARE UPDATE INDIRDIM. YALNIZ BU UPDATE WINDOWS ALTINDA CALISAN BIR EXE PROGRAMI ONUN ICINDEN DE .HEX UZANTILI BIR DOSYA CIKIYOR.. BU DOSYAYI DISKETE KOPYALADIM MTKFLASH DOSYASINI DA AYNI DISKETE KOYDUM.
    BAĞLANTILARI DA PRIMARY MASTER OLARAK YAPTIM. KOMUT SATIRINA SOYLENDIGI GIBI KOMUTU YAZDIKTAN SONRA ENTER BASTIM. SONRA SADECE BİR ANLIK BİR DİSKET OKUMASI YAPIP MTKFLASH HAKKINDA BİR SATIRLIK BİR UYARI ÇIKTI. PROGRAMIN VERSİYONU FİLAN YAZIYOR. BUNUN DIŞINDA DİSKETİ OKUMUYOR VEYA HERHANGİ BİR GELİŞME OLMUYOR. YAKLAŞIK YARIM SAAT BEKLEDİM HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMADI. BU PROGRAMI ÇALIŞTIRMIŞ OLAN BİRİ VARSA BANA NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİR Mİ.

TAMİR İÇİN UFOTEKTEKİ AMCALARI ARADIM 40 DOLARLIK CD YAZICIYA 25 DOLAR TAMİR PARASI İSTEDİLER.
    BİR FİKRİOLAN VARSA LÜTFEN YARDIM ETSİN

ÇOK TEŞEKKÜRLER..

New Member
    Katılım tarihi
    07.05.2005
    Nereden
    ankara
    Like
    0 defa
    horsanali yle aynı sorunu yasıyorum suan da
    mtk flash programını bende denedim ama program versiyonu ve yazan adamın adı oylece duruyor ekranda.
    baya bi bekledim ama bir degisiklik de olmadı lutfen anlayan arkadaslardan yardım bekliyorum...

New Member
    Katılım tarihi
    01.02.2006
    Like
    0 defa
    Alıntı horsanali tarafından iletildi.
    MERHABALAR

LG GCE - 8525B MODEL BİR CD YAZICIM VAR. LG NIN SITESINDEN FIRMWARE UPDATE INDIRIP YUKLEDIM. ÖNCE SORUNSUZ BIR ŞEKİLDE ÇALIŞTI. DAHA SONRA BEN YANLIŞLIKLA BU UPDATE PROGRAMINI YENIDEN ÇALIŞTIRDIM VE DAHA BUYUK BIR HATA YAPARAK BU PROGRAMI CTRL-ALT-DEL LE KAPATTIM. SONRA BILGISAYAR HİÇ BİR ŞEKİLDE CD-RW I GÖRMEDİ VE ÇALIŞTIRAMADI. BIOS DAN DA BULAMIYOR. VE ELEKTRIK GELMIYOR. YANI ÖN PANELDE IŞIK YANMIYOR VE CD ACILMIYOR.

BU KONUDA BILGISI OLAN VARSA YARDIMINI BEKLIYORUM.
    M.DİNÇ
    kardeş sorununu çözebildin mi? AYNI ŞEYİ BENDE YAPTIM VE CD-RW UÇTU, LÜTFEN SORUNUNU HALLETTİYSEN NASIL OLDUĞUNU YAZARSAN SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

New Member
    Katılım tarihi
    01.02.2006
    Like
    0 defa

sorun çözüldü

arkadaşlar sorunu hallettim cevap yazmanıza gerek kalmadı.

HumBaba
    Ziyaretçi
    Alıntı bulentunsal06 tarafından iletildi.
    arkadaşlar sorunu hallettim cevap yazmanıza gerek kalmadı.
    nasıl problemi çözdüğünü anlatabilir misin. bende de vatandaşın adı ve 1.55 sürüm adı var başka da bii işlem olmadı

New Member capicino Avatar
    Katılım tarihi
    03.12.2005
    Nereden
    İzmir
    Like
    0 defa
    arkadaşlar benimde aynı olay başımdan geçti ve youkendrick nickli bir arkadaş sayesinde sorun çözüldü. bana yazmış olduğu bilgileri sizlerede aktarayım:

bios güncellerken dediği olay olduysa cdrw biosu %100 göçmüş demektir. yeniden bios yüklemesi gerekir. arkadaşın cd diye kastettiği anladığım kadarıyla donanım olarak cdrw'yi kastediyor. neyse soruları cevaplarsa yardımcı oluruz.
    1- cdrw windowsta görünüyormu.
    2- cdrw bilgisayara restart attıktan sonra ilk açılış ekranında görünüyormu.
    3-cdrw modeli ne

bi ara bir hardware forumunda yazdığım yazıdır. dikkatlice oku. yapabileceğine inanıyorsan gerekli açıklamaları yaparım.

LG HASARLI BİOS KURTARILMASI MÜMKÜN

arkadaşlar size bir müjdem daha var.yanlış firmware yükleyen veya yükleme yaparken problemle karşılaşıp (elektrik kesilmesi, yada yüklemenin birşekilde yarım kalması vs. ) LG yazıcısını sisteme tanıtamayanların işini görecektir.önce neler olduğunu anlatayım sonra konuya döneriz.
    elimdeki , 32* yazan 8320b 'yi firmware yüklemesi yaparak 40* olan 8401b 'ye yükseltmiştim.fakat şeytan dürttü.bunu 48* olan 8480b 'ye yükseltebilirmiyim diye merak ettim.ve 8480b 'nin firmware'ni eskiden 32* olan 8320b ye yükledim.(8401b halininin üzerine).firmware yüklendi ancak sistem yazıcıyı görmemeye başladı.kısacası 8320b yi 8480b yapamıyorsunuz.biraz YUSUF vaziyeti aldıktan sonra aklıma dün gece MTKFLASH programıyla yaptığım yükseltimler geldi.denemeye karar verdim çünkü yazıcı elden gidiyordu.MTKFLASH kullanırken yazıcının bağlı olduğu portu komut içersinde manuel olarak giriyorsunuz.dolayısıyla otomatik tanıma diye birşey yok.arkadaş gidiyor hangi port belirtilmişse oraya firmware 'yi yüklüyor.şimdi nasıl yapılacağını anlatıyorum.
    MTKFLASH programını arama motorlarından indirin. yazıcınız için geçerli olan firmware'yi indirin.
    MTKFLASH ve .hex uzantılı dosyayı örneğin c:/lg klasörünün içine atın.
    ve dos ortamına geçin. lg klasörünün içine cd lg diyerek girin.
    verilecek komut şu :
    mtkflash?*?w?/m?------.---
    komutu açıklıyorum.
    1: ? olan yerlere boşluk bırakılacak
    2: * olan yere yazıcınız primary master bağlı ise 1
    primary slave bağlı ise 2
    secondary master ise 3
    secondary slave ise 4 yazılacak
    3: -----.--- görülen yere .hex uzantılı dosyanın adı yazılacak. örn j6lg102.hex gibi

eğer firmwareniz .bin uzantılı ise örneğin j6lg102.bin
    dosyamız .bin uzantılı olduğu için bir harf eklentisi yapacağız.yani komut:
    mtkflash?*?w?/b?/m?-----.---
    olacak.
    enter tuşuna bastığınızda işlem başlayacak. reboot edip yazıcınızı kontrol edin.�.9 çalışacaktır.ben LG için yaptım ve yazıcıyı kurtardım. hepinize başarılar .
    not :MTKFLSH programı normale lite-on markasının flash yazılımı.lg de de işgörüyor.diğer markalar için birşey diyemeyeceğim.ihtiyacı olan yinede bir denesin.lg de iş görmesinin sebebi belkide lg ve lite-on markasının aynı bios çipini kullanıyor olmasıdır.

açıklama 1 sene öncesinin zaten. açıklama sadece ön bilgi için. ben yardımcı olucam sırayla merak etme. şimdi
    1- bir üstteki mesajdaki linkten mtkflash adlı dosyayı indir.
    2-kendine 1 adet win 98 açılış disketi hazırla
    sonra tekrar görüşelim.

program linki:
    http://rapidshare.de/files/5259836/mtkflash180.exe.html

şimdi programı indirdikten sonra birkaç sorum daha var.
    1- cdrw hangi ide portunda bağlı. yani primary master secondary master gibi.
    2- elindeki firmware dosyasının uzantısı .hex 'mi yoksa .bin'mi. bu ikisi çok önemli bilgiler. olmazsa olmaz yani.ok.bunları belirle ve bana yaz.

peki şimdi bazı şeyleride bildiğini kabul ederek bir yazı hazırlamam gerekiyor. bunu okuduktan sonra aklına takılan soru olursa sor. birazdan görüşürüz. (eğer kasayı açabiliyorsan her ihtimale karşı cdrom'u sök. nolur nolmaz.) yazıyı cdrw'nin slave bağlandığını düşünerek yazıyorum. sen yinede araştırmaya devamet.ok.

şimdi önce şunu yap.
    1- mtkflash dosyasının adını mtk.exe olarak değiştir.kolaylık açısından.
    2- sonra c: sürücüsü altına lg adlı bir klasör aç.
    3- bu klasörün içine mtk.exe ve .hex uzantılı dosyayı koy.
    4- sonra açılış disketiyle tekrar başlat ve dos altında bilg. açılsın.
    5- c: komutu ver
    6- cd lg komutu ver. lg klasörünün içinde olman lazım şimdi.
    burdan sonrası önemli.
    7- şimdi bir komut yazacağım dikkatli oku
    mtk?*?w?/m?------.---
    buradaki sembollerin açıklamaları şöyle:
    a)mtk : flash'ı yükleyecek program
    b) ? : bu soru işaretlerinin yerine bir boşluk bırak
    c) * : buraya cdrw hangi ide portuna bağlıysa onun numarası gelecek. sen slave bağlı diyorsun
    o halde ya 2 yada 4 olmalı.
    d) w : olduğu gibi (w) yazılacak
    e) / : olduğu gibi (/) yazılacak
    f) m : olduğu gibi (m) yazılacak
    g) ----.---: buda .hex uzantılı flash dosyamızın ismi.(.hex uzantısıyla beraber.)
    örnek yazıyorum. yazman gereken komut:

mtk 2 w /m lg8520.hex
    gibi.

2 yerine 4'te gelebilir. onu kesinleştiremedin malesef. bu durumda deneme yanılma yapman
    gerekecek. mesela önce 2 sonra 4 deneyerek.

c:
    komutu verip c sürücüsüne ve
    cd lg
    yazıp lg klasörüne geçmelisin.
    lg dosyasını c sürücüsü altına açmıştık hatırlarsan.
    diskette aradığına göre sanırım bunları yapmamışsın.

youkendrick arkadaşım,
    ve kötü başlayıp kötü giden filmimizin sonu mutlu sonla bitti. cd sürücüyü senin sayende kurtardım. sana ne kadar tşk. etsemde azdır. çok çok TEŞEKKÜRLER.
    şimdi olayı nasıl gerçekleştirdiğimi anlatayım. sana cd sürücü ile harddisk aynı kabloya bağlı demiştim. bilgisayar çalıştığında cd sürücü çalışmadığı için harddiski bile engelliyordu. yani kasa üzerindeki kırmızı harddisk lambası devamlı yanıyordu. bende cd sürücüyü diğer slota yani sizin değiminizle secondary girişine slave olarak bağladım ve verdiğiniz talimat doğrultusunda 4 yazarak enter dedim. ne göreyim başladı % liklerle saymaya ve bitirdi. cd sürücünün kapak açma düğmesine bastım açılıyor.

Reklam

<