Sayfa 23, toplam 30 İlkİlk ... 1317181920212223242526272829 ... SonSon
Results 221 to 230 of 295

Bilgisayardan Televizyona Görüntü ve Ses Aktarmak..

Bu sayfada HM kategorisindeki Önemli Konular! forumunda Bilgisayardan Televizyona Görüntü ve Ses Aktarmak.. başlıklı konu tartışılıyor; arkadaşlar elimde hp dv6700 notebook var hdmı çıkışı ile lcd tv ye bağladım görüntü ayarları için ne tavsiye edersiniz? Birde ...

New Member
    Katılım tarihi
    17.10.2008
    Like
    0 defa

Ynt: Bilgisayardan Televizyona Görüntü ve Ses Aktarmak..

arkadaşlar elimde hp dv6700 notebook var hdmı çıkışı ile lcd tv ye bağladım görüntü ayarları için ne tavsiye edersiniz?

Birde sesi tv den alamıyorum sadece laptoptan gelior sesi tv den almam için ne yapmam gerek

New Member
    Katılım tarihi
    11.11.2008
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

slm arkadaşlar bende ati radeon 512lik e.kartı var. gösterilen menü 'C'program filesten açılmıyı başka nerden açabilirim o menüyü cvp bklrm şimdiden tşk...

Cool Member BaTMaN_07 Avatar
    Katılım tarihi
    18.01.2008
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa

Laptopla tv arasında bağlantı yapmak istiyorum ama laptopta sadece mavi renkli cıkış var,tvde(tüplü) ise scart giriş var.

Bu işi nasıl yapabilirim?

New Member
    Katılım tarihi
    18.07.2008
    Like
    0 defa

slm kardeş bn de bir sorum olucak bn de renkli fakat sadece kırmız ve siyah renkler var AV a iki kez basıyorum birinde siyah-beyaz ve diğerinde kırmızı-siyah ..... bunu nasl çözebilirim

New Member
    Katılım tarihi
    14.12.2008
    Like
    0 defa

Alıntı ANJIN tarafından iletildi. Mesajı göster
    "Bilgisayardaki görüntüyü pc ye aktarma" nasil gerceklestirilir,kisa ve basit bir dille anlatmaya calisacagim..Öncelikle Sahip oldugunuz ekran kartinin Tv out cikisi(S-Video) olmali,bu yolla görüntüyü tv ye veya baska bir cihaza aktarmak mümkün..

Ikinci olarak Televizyonunuzda s-video girisi (s-video,video in veya EXT1-2, Composite video girisi veya baska ifadelerle belirtilmisdir) ya da en kötü ihtimalle bir scart girisine sahip olmaniz yeterlidir..
    Hem ekran kartimin tv out (video)cikisi hemde uygun bir televizyona sahibim diyorsaniz yolun yarisini geride biraktik demektir..Simdi ihtiyacimiz olan sey video ve audio bilgilerini televizyona aktarabilecegimiz bir kablo..Kendi kullandigim kablo 10 metrelik ve hicbir sinyal kaybi olmadan max düzeyde görüntü aliyorum..Simdi kablonun bilgisayara baglanan(bilgisayar tarafinda 2 uc-video-audio) uclari; sagdakini ekran kartimizin tv out cikisina yerlestiriyoruz(pinli girise-yukaridaki resimde gösterilen yere),digeri ise resimde görüldügü gibi audio baglantisi,onuda bilgisayarimizda uygun yere bagliyoruz..

Diger ucu ise Televizyonumuzun scart girisine bagliyoruz..Piyasada bulunan kablolarin cesitliligine(ekran kartinizin composite cikisindan görüntü almak isterseniz yine farkli bir kablo) göre ya scart cikisli yada ikinci resimde görüldügü gibi kirmizi beyaz sari cikisli oldugu takdirde ilgili bölmelere,egerki onlar yoksa resimde görüldügü gibi bir ön parca alarak scart girisimize baglayabiliriz..(Böyle bir parcaya ihtiyac duyarsaniz pratiklik acisindan in out anahtari olan bir parca almanizi öneririm,yada cesitli kombinasyonlara sahip parcalar da var ve bu sekilde görüntü 2inci bir televizyona da aktarabilmeniz mümkün(maksat fantezi olsun )

Bilgisayar ile Televizyonumuzu birbirine bagladik,simdi bilgisayarimizda ilgili son ayarlari yapacagiz..Bunun icin Desktopumuzda(Bendekiler farkli) bos bir alana sag tiklayip Özellikler/Ayarlar/Gelismis i seciyoruz..

Resimlerde görüldügü gibi(tam emin degilim ama ekran kartiniza göre sanirim 2.secenek icin farkli bir ikon olabiliyor) 1 ve 2 Monitör seceneklerimiz mevcut,burda 2 secenegi sectikten sonra asagidaki isaretsiz kutucugu isaretliyoruz(son resimde okla gösterilen) yere tikliyoruz(Türkce olarak ne yazdigindan emin degilim,ama suna benzer bir secenek olmali; "Windows Desktopu bu monitöre aktar" ya da arkadaslar düzeltirse daha da iyi olur) ve son olarak Ok ledikten sonra olayi bitiriyoruz..(daha bitmedi )
    Bu islemler icin cesitli programlar var,hepimizin sikca duydugu isim ise Tv tool,illaki programla denemek istiyorum derseniz indirmek icin (ben programsiz devam ediyorum )h.o.t - home of tvtool
    Programi indirirken hangi kartlari destekledigine dair bilgilerde var(maalesef her karti desteklemiyor)
    Simdi Tv de uygun ayarlari yapmak icin kumandamizin AV tusuna basiyoruz..

Görüldügü gibi AV-1 de birsey yok AV tusuna basiyoruz bir kez daha,AV-2 de görüntü siyah-beyaz,bir kez daha AV tusuna bastigimizda ise AV-2 S de bilgisayarimizdaki görüntüyü net ve renkli olarak televizyonumuzda görüyoruz..
    Görüntüyü aktardik simdi filmlerimizi tv de nasil izleyecegimizi ögrenecegiz(yada bundan sonra Televizyonuzun ekranini nasil kullanacaginiz size kalmis,isterseniz büyük ekranda oyun oynamaya baslayabilirsiniz)..Bsplayer ile herhangi bir filmimizi acalim..Simdi ben desktopumun görüntüsünü sizlerle sunacagim

Görüldügü gibi gayet ilginc,sanki televizyonda monitörün yanindaymis gibi..devam ediyoruz..

Bsplayerla actigimiz film ekranini mause ile tutup sag tarafa cekip birakiyoruz(daha iyi irdelenmesi acisindan ben ekrani ortada biraktim)

simdi ise film ekranini komple sag tarafa cekip birakiyoruz(yani bilgisayar ekraninda bsplyr film ekrani kaybolmus durumda olacak ve siz bunun paralel olarak tv ye kaydigini gözlemleyebilirsiniz),ve film ekranini büyütmek icin üzerinde herhangi bir yere mause sol 2 kere tikliyoruz,su an filmimiz tam ekran Televizyonumuzda..

Ve son olarak zzzzzz sesinden kurtulmak icin anten fisini televizyondan cekiyoruz..
    Nette okudugum bilgiler cercevesinde ;"ekran kartinizin tv out cikisi olmadan da cesitli araclar geregiyle görüntüyü tv ye aktarabilmeniz mümkün.."
    Su an vaktim cok dar oldugu icin yaziyi kisaca bitirmeye calisacagim..Bir zamanlar bende acaba nasil yapiliyor diye ugrasip duruyordum,hala ayni düsüncede olan arkadaslar icin umarim yararli olur..Farkli yöntemleri veya eksiklikleri eminimki arkadaslar ekleyeceklerdir,ben de vakit buldugum takdirde devam etmeye calisacagim..Saygilar

Tv'da sadece S kanalları var ve ben ara kablo yüzünden veya bu sebepten bu işi henüz beceremedim.
    Eğer tv 'nun AV1 ve RGB kanalları var AV-S kanalı yoksa da olur mu?

New Member
    Katılım tarihi
    11.11.2008
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

eyvallah verdiğin bilgilr için teşekkür ettim anjın

New Member
    Katılım tarihi
    14.12.2008
    Like
    0 defa

Anjin çok sağol verdiğin bilgiler için sorun kabloda imiş içinde temassızlık varmış , bu tür sorun çeken arkadaşlar için buda bir uyarı olur inşallah

Member
    Katılım tarihi
    27.04.2008
    Nereden
    ankara
    Like
    0 defa

Thumbs up Ynt: Bilgisayardan Televizyona Görüntü ve Ses Aktarmak..

emeğine sağlık

Member
    Katılım tarihi
    27.04.2008
    Nereden
    ankara
    Like
    0 defa

dostum vermiş olduğun bilgi benim için çok önemli idi teşekür ederim

New Member
    Katılım tarihi
    27.12.2008
    Like
    0 defa

arkadaslar burda yazan herseyi denedim allahın cezası tv de goruntu renklı olmuyo hala çıldırmak üzereyim. İlk uygulamayı arkadas yaptı bagladı herseyı renklıydı goruntu ertsı gün ben yaptım hiç bi şeyi değiştirmedim s-video cıkısını pc ye bagladım sadece tv nin ekranı sıyah beyaz kendısıne de ulasamıyorum su ara nolur yardım edin. Ekran kartım ati, tv de hd ready yenı tv, tv de laptop da pal b ye secılı, cözünürlüğü de burda yazanlara gore ayarladım,tv nin renk ayarlarına baktım. Ya tüm mesajları okdum hepsini denedim olmuyo bi türlü allah rızası için yardım edin çıldırcam