Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon
Results 1 to 10 of 26
Like Tree2Beğeniler

Açıköğretim kontenjan sınırlaması ve harçları

Bu sayfada Off Topic kategorisindeki T.T.K. forumunda Açıköğretim kontenjan sınırlaması ve harçları başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar biliyorum bugünlerde çok soru sordum ve çoğu da internette araştırma sonucu öğrenilebilecek şeylerdi. Ama çoğu yerde farklı şeyler yazıyor ...

Silver Member aybensermi Avatar
    Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2

Açıköğretim kontenjan sınırlaması ve harçları

Arkadaşlar biliyorum bugünlerde çok soru sordum ve çoğu da internette araştırma sonucu öğrenilebilecek şeylerdi. Ama çoğu yerde farklı şeyler yazıyor ve yazılanların çoğunun doğru bilinen yanlışlar olmasından korktum.

Şu ana kadar her zaman en doğru ve güvenilir bilgiyi burada edindim. O yüzden gene size sormak istiyorum. Hem bu konu şu üniversite tercih günlerinde önemli ve çoğu kişiye kaynak olur.

Üniversite harçları kaldırılacak deniyor, bu açıköğretim için de geçerli olacak mı ? Ya da herhangi bir örgün öğretimde okuyup aynı anda açıköğretimde 2. üniversite okumak isteyenler için de geçerli olur mu ?

Açıköğretimde bu yıl iktisat ve işletme kontenjan sınırlaması olacak deniyor ama bu ne kadar doğru ? Artık örgün öğretim programlarında okuyanlar aynı anda açıköğretimde 2. üniversite okuyamayacaklar mı ?

Ben Erzurumda İletişim fakültesinde okuyorum örgün öğretimle. Bu sene Eskişehir anadolu üniversitesine sınavsız 2. üniversite olarak iktisat için kayıt yaptırmayı düşünüyordum ama söylenenleri duyunca gerçekten moralim bozuldu.

İktisat, özellikle para politikalarına ve dünyada sermaye akışına odaklandığı için istediğim bir bölümdü. Başka bir bölüm istemiyorum.

Kontenjan sınırlaması geldi mi ? Gelmeyen başka üniversiteler var mı ?

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
    En son aybensermi tarafından düzenlendi: 01-08-2012 saat 18:24
    CafeLatte bu mesajı beğendi.

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2
    Çok canım sıkıldı !!! İktisat resmen kontenjanlı olmuş ! Anlıyorum, kontenjansız olması bir bakıma bölümün değerini düşürüyordu ama 2. üniversite olarak okumak isteyenlere sınırsız olmalı.

Onca senedir devam eden düzeni değiştirecekleri bana mı denk geldi yaa ! Arkadaşlar ne olur daha net bir şey yok ortada, bildiklerinizi falan yazın.

:'(

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2
    Bugün 2 defa anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesini aradım.

Kontenjan sınırlaması getirilmemiş, sadece kredili sisteme geçilmiş.

Kontenjansız olan herhangi bir bölüme Ekim ayında 2. üniversite olarak kayıt yaptırabiliyorum !

İktisat istiyorum ama diğer kontenjansız bölümlere de bakıcam bi defa.

Co.Moderator Blick Avatar
    Katılım tarihi
    21.09.2004
    Nereden
    Güneşli
    Like
    40 defa
    Son sınıf benim de kredili olmuş oldu, boşuna fazladan sınava gireceğiz galiba. Tabii ders geçme aynı mı olur bilemem, öyleyse yine çalışmaya gerek yok

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2
    Alıntı Blick tarafından iletildi. Mesajı göster
    Son sınıf benim de kredili olmuş oldu, boşuna fazladan sınava gireceğiz galiba. Tabii ders geçme aynı mı olur bilemem, öyleyse yine çalışmaya gerek yok
    Ben aslında önceki halini de çok bilmiyorum. Önceden nasıl oluyordu ?

Bir de niye kredili sisteme geçildi ? Yani bunun getirisi falan ne olacak ki ?

Katılım tarihi
    21.09.2004
    Nereden
    Güneşli
    Like
    40 defa
    Önceki sistemde birşey yoktu, en azından ben sadece para yatırıp sınavlara giriyordum o da millet haber verince yani takip ettiğim yok ama kredili sisteme dönüyormuş tüm bölümler galiba, nedenini ise bilmiyorum belki uyumluluk, standart vb. sağlanması için olabilir. Eskiden yıllık bir vize bir final vardı bir de büt şimdi dönelik olacaklar. Bahar döneminin vize-final dönemine hemen hemen çakışır durumdaydı şimdi normal okulla içiçe girmiş bir sistem olur...

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2
    Alıntı Blick tarafından iletildi. Mesajı göster
    Önceki sistemde birşey yoktu, en azından ben sadece para yatırıp sınavlara giriyordum o da millet haber verince yani takip ettiğim yok ama kredili sisteme dönüyormuş tüm bölümler galiba, nedenini ise bilmiyorum belki uyumluluk, standart vb. sağlanması için olabilir. Eskiden yıllık bir vize bir final vardı bir de büt şimdi dönelik olacaklar. Bahar döneminin vize-final dönemine hemen hemen çakışır durumdaydı şimdi normal okulla içiçe girmiş bir sistem olur...

Önceden çok daha iyimiş o zaman, dediğin gibi normal sınavlar zaten sıkıştırıyor. Ama normal sınavlarla çakışacak olursa önce açıköğretime girerim, hastaneden rapor alıp okul sınavlarına sonra girerim. Fakültede hocalar o konuda çok anlayışlı sağolsunlar.

Sen de 2. üniversite olarak mı alıyorsun ? Daha önce Doğu Akdenizdeydin di mi ?

Bölümün ne ? Ben iktisat fakültesine gireyim diyorum ama bölümlere karar veremiyorum.

Bu arada gerçekten herkese soruyorum, şu bölümlerden hangisi daha kapsamlı ve gazetecilikte okurken bana daha fazla getiri sağlayabilir ? Ben iktisatı, dünyadaki para akışına ve ekonomiye daha yakın diye istedim.

İşte bölümleri;

İKTİSAT FAKÜLTESİ (LİSANS)

1. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
    2. İKTİSAT
    3. KAMU YÖNETİMİ
    4. MALİYE
    5. ULUSLARARASI İLİŞKİLER
    En son aybensermi tarafından düzenlendi: 09-08-2012 saat 12:54

Katılım tarihi
    12.08.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    4 defa
    Blog Mesajları
    2
    3 bölüm üzerine yoğunlaştım ve 2 'si arasında karar veremiyorum.

Kamu yönetiminin ders içeriği iletişim fakültesinde aldığım derslere çok yakın ve çoğu aynı. Bu yüzden onu eledim.

Uluslararası ilişkiler ve iktisat arasında kaldım.

Uluslararası ilişkiler gerçekten çok hoş ve yoğun bir içeriği sahip bi bölüm. Gazetecilikte okurken bana çok getirisi olacaktır.

Ama iktisat bölümü de aklımı kurcalıyor. İçeriği çoğunlukla para teorisi, ekonomi ve dünyada para akışına odaklanmış durumda.

Nolur söyleyin, siz olsanız hangi bölümü seçerdiniz ? Ve en önemlisi NEDEN ?

Bu bölümlerde okuyanlar varsa lütfen onlarda getirilerini yazsınlar.

Katılım tarihi
    21.09.2004
    Nereden
    Güneşli
    Like
    40 defa
    Ben İstanbulda okudum, açıkçası aöf ile ilgili sınavlar harici hiçbir ilişkim yok; getirisi götürüsü nedir bilmem bana da çok saçma geliyor hiç ilgim alakam olmayan derslerden bile ne kitap ne not ne de sorulara bakmışlığım yokken geçilen sınavları ben saymam o yüzden bana kattığı bir şey yok gibime geliyor.

Benden farklı düşünenler ve de bir kazanımı olanlar vardır elbette, onlar daha çok yardımcı olabilir ben hobi olsun diye giriyorum, bir de aylık akbil yarı yarıya

ekleme: işletme okuyorum ama geçtiğim dersleri bile bilmiyorum tek iki yıl muh uyg kaldım onu biliyorum

Cool Moderator DonQuichotte Avatar
    Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Her iki bölüm de gazetecilikte çok işe yarar. Uluslararası ilişkiler, tarihteki olayları ve bugünkü pek çok siyasi olayları anlamana yardımcı olur. İşin doğrusu entellektüel birikimin tavan yapar. Ama yine de iktisat, daha doğru düşünmeyi sağlar gibime geliyor. Ancak yine de herşeyin başı, özel ilgi. Özel ilgi yoksa, alacağın yegane şey, bir diploma numarası ve öğretilen bir kaç şablon bilgi olur.

Mesela şu örneği verebilirim: pek çok uluslararası ilişkiler öğrencisine göre, Nazi Almanyası, ari ırkının kutsallığı üzerine yükselmiştir, çoğu iktisat öğrencisi ise, eğer konuyu okurlarsa, bunun sadece bir sonuç olduğunu, 1.Dünya savaşı sonunda, tüm Avrupa'nın kaymağını yiyen bir Yahudi üst sınıfının oluştuğunu ve bunların Almanların sırtından geçindiğini, Nazizm'in buna tepkiden doğduğunu ve ırkçılığın sadece bir araç olduğunu anlar. Tabii iktisat öğrencileri bunu okumaz, o ayrı bir mesele.

Diğer yandan, pek çok iktisat öğrencisi, Nazizm dönemindeki Almanya'nın muazzam gelişmesini ve modernleşmesini olumlu olarak görür, ancak bir uluslararası ilişkiler öğrencisi, bu gelişimin, tüm Almanların birer çiftlik hayvanı gibi çalıştırılmaları gibi bir bedelle sağlandığını anlar. Yönetim ve organizasyon anabilim dalı üzerine doktora yapıp da başarıyı sadece, Almanya'nın gelişimi gibi gören bilim adamları bile var.

Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon