Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 13
Like Tree1Beğeniler

Fotokopi kağıdı-Tepegöz

Bu sayfada Off Topic kategorisindeki T.T.K. forumunda Fotokopi kağıdı-Tepegöz başlıklı konu tartışılıyor; Merhaba arkadaşlar, Sorumuz: Fotokopi kağıdı(A4) çıktısını tepegöz(overhead projector) kullanarak boardmarkerla yazı yazılan sınıf tahtalarına yansıtmak mümkün müdür? Kalitesi ne olur?...

Cool Member sesmas Avatar
    Katılım tarihi
    12.10.2009
    Nereden
    Ankara
    Like
    2 defa

Fotokopi kağıdı-Tepegöz

Merhaba arkadaşlar,
    Sorumuz: Fotokopi kağıdı(A4) çıktısını tepegöz(overhead projector) kullanarak boardmarkerla yazı yazılan sınıf tahtalarına yansıtmak mümkün müdür? Kalitesi ne olur?
    En son sesmas tarafından düzenlendi: 15-03-2011 saat 00:29

V.I.Member Tuti Avatar
    Katılım tarihi
    16.09.2009
    Nereden
    Istanbul, Turkey
    Like
    41 defa
    Yansıtmak elbetteki mümkündür ama 90 derecelik dik veya buna yakın açılarda yansıtma yapılırsa kesinlikle ışığın geriye yansıması nedeniyle parlama ve dolayısı ile görüntünün düzgün algılanamamsı sorunu çıkacaktır.Görüntünün hafifçe yamulmasını göze alarak 110-120 derece ile yazı tahtasına yansıtma yapılırsa görüntü çok kaliteli olmasa da, izlenebilir hale gelebilir. Bir zamanlar analog projektörümle bu konuda bayağı uğraşmış ve sonunda da paraya kıyıp bu maksat için özel üretim ekran alma yoluna gitmiştim.

Fotoğrafçılar, amatör ya da profesyonel, çok iyi bilirler; flaş ise çekim yapıldığında arka planda 90 derece veya ona yakın açıda düz bir kütle varsa ve hele hele bu kütle beyaz olmasa bile açık tonlarda olduğunda , flaşın parlayan ışığını gerisin geriye yansıtarak çekilen resimin aşırı ışık nedeniyle bozulmasına yol açar. Böylesi durumda düz kütleye karşı bir dik olmayan bir açı oluşturmaya bakarlar ki oradan yansıyan ışık, objektiften içeriye giremesin.

Sizin projektör olayında da izleyicilerin gözlerini fotoğraf makinesinin objektifi olarak görür isek olayın mantığı daha net şekilde ortaya çıkar.

Ama yine de bu tip yazı tahtalarının genellikle parlak yüzeyli olmalarından dolayı alınacak sonuç ne kadar tatmin edici olabilir, buna da deneme yanılma yoluyla bakılması gerek.

Katılım tarihi
    12.10.2009
    Nereden
    Ankara
    Like
    2 defa
    Eyvallah hocam, parlak olmayan bir yüzeyle ve açının dik olmaması koşuluyla ve biraz da deneme yanılma yöntemiyle bu iş olur gibime geliyor.
    Tekrar teşekkürler.

Cool Moderator DonQuichotte Avatar
    Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Parlak zeminli tahtada hiç denemedim, ancak açı nedeniyle ışık kırılarak izleyiciye yansımayacağı için, sorun olmaz.

yalnız, a4 fotokopi kağıdı olmaz, saydam olan asetat kağıdı kullanılır. Bu kağıda aydinger de denilir. Bir de bunların ekranları, karedir, a4 boyutu, tam sığmıyor.
    Mr.D34DLY bu mesajı beğendi.

Katılım tarihi
    12.10.2009
    Nereden
    Ankara
    Like
    2 defa
    @DonQuichotte, a5 kağıdı kullansak ve yazıyı siyah değil de sallıyorum mavi ya da kırmızı yapsak ne olur?
    Ya da ortamın karanlık olması bir fayda sağlar mı?
    Teşekkürler

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    a4 kağıdı sığmıyor demekten kastım, kağıdı tam doldurunca, hepsi çıkmıyor. a4'ün alt bölgesini boş bırakırsan, o sorun da olmaz.

renkli olabilir. ancak oturup da manzara resmi yansıtırsan birşeye benzemez tabii.

ışık olan bir bölgeyi görmek için, etrafının karanlık olması her zaman iyidir. Gündüz Ay ve yıldızları göremiyoruz.

Katılım tarihi
    12.10.2009
    Nereden
    Ankara
    Like
    2 defa
    "Gündüz Ay ve yıldızları göremiyoruz."
    Doğru ya...15.yüzyıldan kalma yöntemlerle ders veren kurs-dershane gibi yerlerden bir farkımız olsun değil mi?
    Soruların asıl amacı anlaşılmıştır umarım

Katılım tarihi
    03.06.2004
    Nereden
    izmir
    Like
    274 defa
    Blog Mesajları
    16
    Alıntı sesmas tarafından iletildi. Mesajı göster
    15.yüzyıldan kalma yöntemlerle ders veren kurs-dershane gibi yerlerden bir farkımız olsun değil mi?
    aktif eğitim. eğitilen yok, eğiten yok, herkes öğrenme sürecinde. işin doğrusu, forum kavramının da karşılığı bu: özgür yurttaşların birlikte sonuca vardıkları yer.

Katılım tarihi
    12.10.2009
    Nereden
    Ankara
    Like
    2 defa
    Aktif eğitim aşama iki
    Yükseklisans hocalarımdan aldığım tavsiyelerle (tepegöz geçen yüzyılın makinası, projektör kullan) tepegözden vazgeçmiş bulunuyorum.
    Vatana, millete hayırlı olsun

Gold Member karaca Avatar
    Katılım tarihi
    15.05.2004
    Nereden
    Bostanlı
    Like
    44 defa
    Blog Mesajları
    3
    tam onu diyecektim ama karışmayayım dedim işinize.

tepegöz mü kaldı allah aşkına ? ayrıca projeksiyon ile beyaz tahtaya yansıtma yaparsanız yansıttığınız ders notları üzerinde çizerek karalayarak öğrencilere anlatma şansı buluyorsunuz ki çok etkili oluyor. Üniversitede bundan 6-7 sene önce bu yöntemle dinlediğim dersler hala aklımda

akıllı tahta uygulamasına yetişemedik ona yanarım

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon