Sayfa 1, toplam 5 12345 SonSon
Results 1 to 10 of 50

Konu: Türk Telekom yasaklı siteler için çözüm

 1. #1
  Silver Member HaLiM Avatar
  Katılım tarihi
  12.09.2004
  Mesaj
  792
  Like
  0 defa

  Türk Telekom yasaklı siteler için çözüm

  Herkese merhaba,

  Son günlerde Türk Telekomun sansürlediği siteler hızla artmakta. Eksisozluk.com, Divxplanet.net, Megaupload.com gibi domainlere erişim engelleniyor.

  Aslında siteler kapanmıyor. Bizler normalde telekom dns lerini kullandığımızdan sansüre takılıyoruz.

  Çözüm ise gayet basit -> http://www.divxplanet.com/sansur/index.html

  Merhabalar,

  Sizlere DNS (Domain Name Server), Türkçe adıyla Alan Adı Sunucusu, Alan İsimlendirme Sistemlerinden bahsetmek istiyoruz. Nereden çıktı bu dediğinizi duyar gibiyiz. Mesleği, hobisi veya ilgi alanı web servisleri olmayan arkadaşlar için hiç de ilgi çekici veya bilinmesi gereken bir şey değil. Zaten çok da sıkıcı bir konu. Öğrenilmesi bir tarafa anlatması bile pek zevkli değil.

  Zaten amacımız teknik bilgilerle sizi boğmak değil. Hatta teknik bir şeyler de anlatmayacağız. Anlattıklarımızın içerisinde hatalı şeyler bile olacak. Bu yüzden konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan özürlerimizi de peşinen dileyelim.

  Bu DNS denen şeytan icadı sistem sayesinde akılda kalması güç ip adreslerini ezberlemek zorunda kalmıyoruz. Aklımızda tutmamız gereken, sadece gitmek istediğimiz sitenin alan adı. Biz sitenin ismini, internet gezginimize yazıp sayfanın açılmasını bekliyoruz. Arkada ne olup bittiği bizi ilgilendirmiyor.
  Ama bu aralar arka planda olup bitenler bizleri de ilgilendirmeye başladı.

  Bu alan adı sistemini, muhtarlıklara, telefon defterine benzetebiliriz. Tüm telefon defterini ezberlememize veya muhtarlıklarda ne kadar kayıt varsa bilmemize gerek yoktur. Lazım olduğunda gider sorar, adresi öğreniriz. Bizim yerimize tüm bu kayıtları tutan, organize eden kişiler, kurumlar vardır. Onların görevi sadece bu işi layığıyla yapmaktır. İşte bu muhtarlık işini internette DNS sunucuları üstlenmiş durumda. Tüm interneti alan adlarına ayırıp merkezi muhtarlıklar ve ona bağlı bölgesel muhtarlıklar, onlara da bağlı ucu mahalle muhtarlıklarına kadar varan bir muhtarlık zinciri kurulmuş durumda.

  Sizin kalkıp merkez muhtarlığa gitmenize gerek yok. Bu sistem sayesinde, mahallenizdeki muhtar amcaya gidip adını soyadını verdiğiniz kişinin adresini öğrenebilirsiniz. Artık adresini bildiğiniz kişiyi de gider ziyaret edersiniz.

  Bu noktada, mahalle muhtarının istediğiniz adresi vermek istememesi gibi bir lüksü DNS sisteminde yani internette olamaz. Veya sizi yanıltması da olası değildir. Görevi; istediğiniz adresi size doğru şekilde vermektir. Sorduğunuz adres var olsa bile; böyle bir adres yok veya böyle bir adres var ama size veremem gibi bir yanıtla size geri dönemez. Eğer merkezde bir kayıt varsa bunu size iletmek zorundadır. Bunu sansürleyemez, bloklayamaz.

  Ama Muhtarınız kafasına göre iş yapmayı seviyorsa, örümcek kafalıysa veya yetersiz birisiyse size keyfine göre hizmet verecektir. Bu yüzden gitmek istediğiniz adrese ya ulaşamayacak ya da geç ulaşacaksınızdır.

  İşte bahsetiğimiz bu muhtar örneğine, telekomun dns sunucuları çok da güzel bir örnektir.

  Son dönem popüler olan, site engelleme, sansürleme, bloklama, banlama, artık adını nasıl anmak istiyorsanız anın, bunun bir sonucudur. Kaydı ROOT DNS SERVER'lar da olan domainlere erişime keyfi bir şekilde engellemek sadece Türklere özgü bir yöntemdir. Madem ortada bir suç varsa ve keyfi hareket edilmiyorsa yansız ve tarafsız ortamlarda davanızı açınız ve o sitenin kaydını tamamen internetten sildiriniz. Elbette bunu yapmak olasıdır. Ama yapabilmek için sağlam delillerle gitmeniz gerekir. Kafanıza göre savcılık veya mahkeme kararını 1 günde çıkartamazsınız. Bu işler sadece Türkiye'de olur.

  Peki biz Türk insanı bu muameleye maruz kalmaya mecbur muyuz? Hangi siteye erişip erişemeyeceğimize, TTNET veya ISS'miz mi (servis sağlayıcımız) karar verebilir? Bizler internette özgür olamaz mıyız?

  Elbette hayır. Her problemin bir çözümü olacağı gibi bununda bir çözümü mevcut. Birinci çözüm internet muhtarınızı değiştirirsiniz. Yasakçı DNS sunucuları yerine, düzgün çalışan DNS sunucularını kullanabilirsiniz.

  Yada;

  Madem muhtarınız yetersiz ve keyfi çalışıyor. O zaman kendi muhtarımız kendimiz oluruz. Aradan mahalli ve bölgesel muhtarlıkları çıkartır direk Merkeze bağlı çalışırız. Böylece de hem özgür oluruz hem de istediğimiz adresleri hızlıca bulur interneti daha hızlı dolaşırız.

  Bu alan adı sunucusu dediğimiz zımbırtıyı sadece kendimize ait olacak şekilde çalıştırabiliyoruz. Basit bir yazılımla kişisel bilgisayarımız kendi dnslerini kendisi çözüyor.

  Programın adı; TreeWalk DNS

  Web sitesi: http://treewalkdns.com/

  Program indirme kısmı: http://ntcanuck.com/downloads.htm

  Windows 2000, XP, 2003 için direk indirme linki: http://ntcanuck.com/download/051111twdns.zip


  Windows 2000, XP, 2003 için yansı 1: http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/051111twdns.zip

  Windows 2000, XP, 2003 için yansı 2: http://confetch.com/download/051111twdns.zip


  Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için direk indirme linki: http://ntcanuck.com/download/BIND-LE.exe

  Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için yansı 1: http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/BIND-LE.exe

  Gelelim Win XP için kurulumuna;
  Kurulum çok basit ama genede kurmadan önce adımları görmek isteyebileceğinizi düşündüm.

  051111twdns.zip (1,19 MB (1.248.367 bayt)) hardiskimize indirdiğimizde Zip'li olduğunu görüyoruz. Zip'i açıp içerisinden TreeWalk.exe'yi uygun bir klasöre çıkaralım. Ardından TreeWalk.exe çift tıkladığımızda bizi aşağıdaki hoşgeldiniz penceresi karşılıyor.

  Resim Eklendi


  Kurulumun düzgün olması için TreeWalk bizi Antivirus ve Firewall programlarımızı disable etmemiz için uyarıyor. İsteneni yapıyoruz. Antivirüs ve firewall yazılımlarımızı kapatıp NEXT sekmesine tıklıyoruz.

  Resim Eklendi

  bizi lisans sözleşmesi ekranı karşılıyor. I accept the agreement seçili yapıp sözleşmeyi kabul ederek NEXT sekmesine tıklıyoruz.

  Resim Eklendi

  Önümüze yazılımla ilgili teknik açıklamalar ve uyarılar geliyor. Bize yeniden hafızada kullanımda bir yazılım bulunmaması gerektiğini hatırlatıyor. TreeWalk'ın Xp ve türevlerinde servis olarak çalışacağını. Dns caching işlemini gerçekleştireceğini öğreniyoruz. Kuruluma devam etmek üzere NEXT sekmesini tıklıyoruz.

  Resim Eklendi

  Tekrar Next ile devam ediyoruz.

  Resim Eklendi

  Karşımıza kurulumdan önce son bilgilerin verildiği pencere geliyor. Next ile devam ediyoruz.

  Resim Eklendi

  Bu son ekranda kurulumun tamamlandığın, bilgisayarımızın başdan başlatılması gerektiğini görüyoruz.
  Eğer bilgisayarımızı yeniden başlatmaya hazırsak Finish'i tıklıyoruz.

  Bilgisayarımız reboot oldukdan sonra eğer firewall yazılımı kullanıyorsak, gerekli izinleri vermek durumundayız.

  Örneğin Zone Alarm;

  Resim Eklendi Resim Eklendi

  verdiği bu iki uyarıda, remember this setting (ayarları anımsa) seçeneğini işaretleyip, Allow (izin ver) tıklayıp sorunsuzca çalışmasını sağladık.

  Hemen ardından daha önce giremediğimiz siteleri kontrol ettik. Artık hepsi sorunsuzca ve hızlıca geliyorlardı

  Yazılım otomatik bir şekilde; yerel ağ bağlantılarımızda TCP/IP ayarlarında dns sunucu ayarımızı 127.0.0.1 yapmış.

  Eğer bir problemle karşılaşırsanız mutlaka bu kısmı kontrol edip, dns sunucu olarak kendi bilgisayarınızı işaret eden 127.0.0.1 nolu loopback, localhost denen ip'yi elle giriniz.

  Resim Eklendi


  Kendi kendimizin muhtarı olmak kadar güzel bir şey yok arkadaşlar

  Yazılımı işletim sistemi yüzünden kuramayan üyelerimize, Ulak Net Kök Dns sunucusunu önermek istiyorum.

  Böylece sansürcü ve yavaş TTNET DNS sunucularından etkilenmemiş olacaksınız

  Girmeniz gereken Ulak Net Kök DNS sunucu adresleri: 193.140.83.251 ve 193.140.83.252
  En son CeM tarafından düzenlendi: 25-04-2006 saat 20:21 Sebep: Dns ler eklendi...

 2. #2
  Gamers Unite Blow-II Avatar
  Katılım tarihi
  18.01.2004
  Nereden
  Balasagun
  Mesaj
  29.519
  Like
  473 defa
  Blog Mesajları
  50
  Valla iki gündür divxplaneta giremiyordum fakat .com olarak açıyorum Telekom ne b.. yiyeceğini şaşırdı saçma saçma uygulamalar hizmet etmeyi öğrenemediler ona yanarım...

 3. #3
  hARDWAREMANIAC Bishop Avatar
  Katılım tarihi
  28.12.2003
  Nereden
  İzmit
  Mesaj
  4.665
  Like
  2 defa
  Blog Mesajları
  1
  Kuzey Kore'ye çewircekler bu ülkeyi zaten:

 4. #4
  Silver Member Vito Andolini Avatar
  Katılım tarihi
  29.09.2004
  Nereden
  Sicilya
  Mesaj
  981
  Like
  0 defa
  Sansürlemeden haberim yoktu, haliyle eksisozluğü açamıyordum. bende eksisozluk.com şeklinde yazınca site açılıyordu ama bu durumdan nasibini alan çok site olmuş.
  İşte bu konuyla ilgili birkaç makale...

  http://www.ntvmsnbc.com/news/142276.asp
  http://www.ntvmsnbc.com/news/142390.asp
  http://www.ntvmsnbc.com/news/143343.asp

 5. #5
  Silver Member Warker Avatar
  Katılım tarihi
  19.04.2003
  Nereden
  U.S.
  Mesaj
  686
  Like
  0 defa
  Arkadaş yakında windowsun türkçe versiyonunada yasa getirip internet explorer'ın açılış sayfasını akp nin anasayfası yapıcaklar!
  Yahu ülkemi özliyorum, sonra bir iki böyle haber çıkıyo aman diyorum..

 6. #6
  V.I.Member
  Katılım tarihi
  26.03.2005
  Mesaj
  1.852
  Like
  2 defa
  nasıl yani ? bir haftadır doğru düzgün sörf yapamıyorum. bu engel işi ne zaman başladı ? ve niye ?
  biz internete "sınırsız özgürlük" diye girmiyormuyuz ??? bu ülkede teknoloji anlamında hep ezilicekmiyiz ??? proxy kullan, dns kullan oh ne güzel kendi IIS mizi kuralım da sorun kökten çözülsün

 7. #7
  V.I.Member
  Katılım tarihi
  26.03.2005
  Mesaj
  1.852
  Like
  2 defa
  Arkadaşlar (biraz asi gençlik tarzında olucak ama ) bu olaya "gıcık" olanlar imzamı kopya çekerlerse (yada kendiniz doğaçlama yapın ) ve bu tutumu üye oldukları diğer forumlarda sergilerse sevinirim (hep destek & tam destek ) hatta şu adsl hız kampanyası gibi resimler (türkiyede internet gelişiyor"DU" tarzında) yapılırsa güzel olur. ben tek başıma birşey yapamam ama hardwaremania.com tek başına bişeyler yapabilir (yani güçlerimizi birleştirelim )

 8. #8
  Co.Moderator Blick Avatar
  Katılım tarihi
  21.09.2004
  Nereden
  Güneşli
  Mesaj
  4.388
  Like
  41 defa
  yok yok bu iş anca güzel bir protesto dan geçer
  ya da TT ye sabotaj gerçi bize de çok zararı olur ama
  ek$i sözlük için http://84.44.114.44/ adresini kullanabilioz

 9. #9
  V.I.Member
  Katılım tarihi
  26.03.2005
  Mesaj
  1.852
  Like
  2 defa
  yok yok bu iş anca güzel bir protesto dan geçer
  yukarıda postta yazdım "birlik olalım diye" ama kimsede görmedim. habide şu var : yukarıda imzaları protestoya çevirelim dedim ve hız arttırımındaki örneği verdim ama hız artırımında protesto ettik (hatta hardwaremania gazeteye çıktı ) değişen ne oldu ? yine biz kazıklandık...

 10. #10
  V.I.Member Ruthless Avatar
  Katılım tarihi
  30.05.2002
  Nereden
  İzmir
  Mesaj
  1.234
  Like
  0 defa
  @Simplicity
  Ben katıldım protestoya

Sayfa 1, toplam 5 12345 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevap: 3
  Son Konu: 28-02-2006, 16:03
 2. Cevap: 0
  Son Konu: 26-02-2006, 11:19
 3. STAR WARS K.O.T.O.R 2 TAM CÖZÜM LÜTFEN
  By EviLDoeR in forum Oyunlar
  Cevap: 4
  Son Konu: 30-05-2005, 16:08
 4. Forum'da Resim Göstermek Için çözüm
  By Lacagot in forum hARDWAREMANIA
  Cevap: 8
  Son Konu: 26-04-2004, 22:18
 5. Cevap: 3
  Son Konu: 14-02-2004, 05:21

Tags for this Thread

Gönderim yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •