Results 1 to 5 of 5

Excel sütun bölme.

Bu sayfada Bilgisayar Programlama kategorisindeki Genel(Code) forumunda Excel sütun bölme. başlıklı konu tartışılıyor; Merhaba. Excel' de hazırlanmış, 3240 satılık bir tablom var. Bu tabloda bazı değişiklikler yapmam gerekiyor, şöyle ki; A sütununda her ...

yeliz78
    Ziyaretçi

Excel sütun bölme.

Merhaba.
    Excel' de hazırlanmış, 3240 satılık bir tablom var. Bu tabloda bazı değişiklikler yapmam gerekiyor, şöyle ki;

A sütununda her satırda 4 karakterli bir grubum var. Benim bu 4 karakteri 2' şer 2' şer ayırıp başka bir sütuna aktarmam gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim.

Şekil olarakta şu anki hali Şekil1, olmasını istediğim hali Şekil2' de gösterdim.

Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler, iyi çalışmalar.

Member
    Katılım tarihi
    18.03.2005
    Nereden
    Bursa
    Like
    0 defa
    1. Yöntem;
    Değerleri aktarmak istediğiniz birinci sütundaki başlangıç hücresine "=left(a1;2)"
    ikinci sutündaki başlangıç hücresine ise "=right(a1;2)" formulünü yazınız. Bu formülleri yazdığınız iki hücreyi (Ctrl+C tuş kombinasyonu ile) kopyaladıktan sonra seçiminizi değerleri aktaracağınız sütunların son satırına kadar genişleterek (Ctrl+v tuş kombinasyonu ile) yapıştırınız.
    Not: "A1" bölmek istediğiniz hücre referansı, 2 ise kaç karakter veya hane almak istediğinizi gösterir. "Left" veya "Right" ise, alıntının referans hücredeki girdinin sağından veya solundan yapılmasını belirler.)

2. Yöntem;
    a-Bölmek istediğiniz sutundan sonra iki boş sütun ekleyiniz.
    b-Bölmek istediğiniz sütunu seçiniz.
    c-"Data->Text to Columns->Fixed Width->Next" menü komutundan sonra, data preview'deki cetvel üzerinden kaç hane (karakter) olarak bölmek istediğinizi belirleyiniz.
    d-"Finish" butonunu tıklayarak işlemi sonuçlandırınız.

Kolay gelsin...
    En son BuraX tarafından düzenlendi: 29-06-2006 saat 13:13

yeliz78
    Ziyaretçi
    Çok teşekkür ederim. Beni çok büyük bir zaman kaybından kurtardınız. Öyle sevindim ki.. Umarım herşey gönlünüzce olur...

Power Member OrkO Avatar
    Katılım tarihi
    22.02.2005
    Nereden
    i öğrenip napacan 2 cay kapıp gelecen sanki. hadi yürü bakalım yürü bak sıra oluştu bi sonraki post için...
    Like
    1 defa
    oldumuya yeliz delphiciye yalıştımı
    farklı kaydetten csv olarak kaydet satır satır al;
    sonra csv formatında başka bis dosyayla ac .. uzun ama programci yolu

V.I.Member lazarus Avatar
    Katılım tarihi
    03.07.2005
    Nereden
    IST@NBUL
    Like
    0 defa