Results 1 to 8 of 8

2 tane windows un 1 ini silmek

Bu sayfada İşletim Sistemi&Uygulamalar kategorisindeki Genel(OS) forumunda 2 tane windows un 1 ini silmek başlıklı konu tartışılıyor; bugun 2 tane derdime çare oldunuz . ben bilgisayardan cok anlamam ama kullanmayı bilirim. format atmadan windowsu yükliim derken yanlışlıkla ...

Member
    Katılım tarihi
    26.12.2007
    Like
    0 defa

2 tane windows un 1 ini silmek

bugun 2 tane derdime çare oldunuz . ben bilgisayardan cok anlamam ama kullanmayı bilirim.

format atmadan windowsu yükliim derken yanlışlıkla 2 tane windowsum oldu. ikiside (D) klasöründe . windows açılırken birini seçip enter a basmam gerekiyor. bunu kolay yoldan silmem nasıl gerçekleşebilir ? tşk

evdeki bilgisayarımdada aynı sorun var. c ye format atamadım çünkü bilmemne yüklü o yüzden atamazsınız gibi bir şey soylemişti. bende yeni windowsu e ye kurdum. şimdi c de kalan windowsu nasıl silebilirm. tşk

saygılar

Gold Member Indra Avatar
    Katılım tarihi
    29.03.2004
    Nereden
    Somewhere In The Middle Earth
    Like
    34 defa

Ynt: 2 tane windows un 1 ini silmek

Başlat/Çalıştır'a msconfig yaz. Gelen ekrandan Önyükleme kısmına gel. Burada seçim yaptığın ekrandaki işletim sistemleri gözükecektir. Düzenle diyerek hangisini kullanmıyorsan o satırı sil. Yanlış şeyi silme. Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar bak emin değilsen.

Member
    Katılım tarihi
    26.12.2007
    Like
    0 defa

Alıntı Indra tarafından iletildi. Mesajı göster
    Başlat/Çalıştır'a msconfig yaz. Gelen ekrandan Önyükleme kısmına gel. Burada seçim yaptığın ekrandaki işletim sistemleri gözükecektir. Düzenle diyerek hangisini kullanmıyorsan o satırı sil. Yanlış şeyi silme. Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar bak emin değilsen.
    sistem yapılandırma yardımcı programını açtım çaşıştırdan ..

genel / system.ini / win.ini / boot.ini / hizmetler / başlangıç diye başlıklar var. hangisinde oldugunu bulamadım kardeşim bana biraz daha anlayacagım şekilde izah edebilir misiniz

boot.ini başlıgında 2 tane windowsun oldugu bişey var ama . oradada hangisine ne yapacagımı bulamadım. sil gibilerinden bir şey yok delete e bassanda silinmiyor.

yardımlar için tşk . ama daha fazlasına ihtiyacım var

saygılar

Gold Member BenCesur Avatar
    Katılım tarihi
    10.09.2004
    Nereden
    Istanbul
    Like
    89 defa

Başlat > Çalıştır : c:\boot.ini yaz Enter
    Karşına alttaki yazıların olduğu bir .ini dosyası çıkacak

[boot loader]
    timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\SISTEM
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\SISTEM="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\SISTEM="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin
    Şimdi sen burada birini silmeden önce kullandığın doğru işletim sisteminin hangi bölümde olduğunu bulacaksın...

Meselaa c:\ dekini kullanıyorsan bu satırı sileceksin : multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\SISTEM="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin

Yok d:\ diskindeki sistemi kullanıyorsan bir üstteki şu satırı sileceksin: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\SISTEM="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Burda senin boot.ini dosyanda rdisk(0) yerine başka bir rakamda olabilir mesela (1) , (2) gibi.. İşte senin için burda önemli olan hangi diskteki işletim sistemini kullandığın..

Eğer sen burda hangi windowsu kullandığını bulamazsan şöyle yap :
    Önce alttaki kırmızı yerlere kendine göre isimler ver.. Meselaa sistem 1 , sistem 2 gibi..

[boot loader]
    timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\SISTEM
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\SISTEM="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\SISTEM="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin
    Sonra dosyayı kaydet ve bilgisayarı yeniden başlat ve açılışta sistem 1 ve sistem 2 den açılış yaparak hangi sistemin doğru olduğuna bak.. Ve baştan anlattığım gibi gereksiz olanı sil..

New Member
    Katılım tarihi
    22.02.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

dediklerinizi aynen yaptim ve pc yi acarken 2 tane windows cikmiyo am malesef c de 5 gb ayziyo ama baktimda 2.7 var yani windowx tam silinmemis ve hala pc yavas isliyo

bakin

untitled..jpg

untitled1..jpg

bunu nasil duzeltirim nasil gorunmuyen windowsu silerim eyer olmaza yeniden format mi atayim lutven yardim edin

Gold Member Indra Avatar
    Katılım tarihi
    29.03.2004
    Nereden
    Somewhere In The Middle Earth
    Like
    34 defa

Bu işlem Windows klasörünü silmez zaten. Sadece açılmasını engeller. İstemediğiniz Windows'un dosyalarını elle silmeniz gerekir.

New Member
    Katılım tarihi
    22.02.2010
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

iyi de gorunmuyen dosyalari nasil sileyim 2.6 gb gorunmuyen dosya var ve hala pc zor calisiyo bilen varmi

hARDWAREMANIAC hami10 Avatar
    Katılım tarihi
    02.08.2004
    Nereden
    ŸašaĶ BöLG3
    Like
    0 defa

Gizli ve korunun işletim sistemi dosyalarını göster diyebilirsiniz lakin format ile tamamen silmek daha faydalı elle silinmelerde bir sür sorna problemeler çıkabiliyor.