--> Bilgisayarın güvenliğini en iyi şekilde nasıl sağlıyabiliriz?
Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon
Results 1 to 10 of 26

Bilgisayarın güvenliğini en iyi şekilde nasıl sağlıyabiliriz?

Bu sayfada İşletim Sistemi&Uygulamalar kategorisindeki Genel(OS) forumunda Bilgisayarın güvenliğini en iyi şekilde nasıl sağlıyabiliriz? başlıklı konu tartışılıyor; Öncelikle bilgisayarımız da hangi programlar bulunmalı bu programın ayarları nasıl olmalı korumak için windows ayarları nasıl yapılmalı bunlar hakkında yardımda ...

Member GEDA Avatar
    Katılım tarihi
    22.02.2005
    Nereden
    DÜNYA
    Like
    0 defa

Bilgisayarın güvenliğini en iyi şekilde nasıl sağlıyabiliriz?

Öncelikle bilgisayarımız da hangi programlar bulunmalı
    bu programın ayarları nasıl olmalı
    korumak için windows ayarları nasıl yapılmalı bunlar hakkında yardımda bulunabilecek arkadaşlara teşekkür ediyorum

Gold Member e-diablo Avatar
    Katılım tarihi
    24.10.2002
    Nereden
    Ankara, Turkey
    Like
    3 defa
    Blog Mesajları
    1
    Alıntı GEDA tarafından iletildi.
    Öncelikle bilgisayarımız da hangi programlar bulunmalı
    bu programın ayarları nasıl olmalı
    korumak için windows ayarları nasıl yapılmalı bunlar hakkında yardımda bulunabilecek arkadaşlara teşekkür ediyorum

Valla bu konuda sıtede tonalrca yazılım tanıtımı tonlarca ayzı var arastırsan tam bır guvenlık uzmanı olacak kadar bılgıye erısırsın lakın su varkı bırcok kısı sıngle kullanıcıda hard fırewall tercıh etmesıne akrsın ben tek kullanıcıda ve 10 kısıden az sırketlerde soft fıre wallı tercıh ederım zone yıde tek gecerım

Silver Member sayborg2 Avatar
    Katılım tarihi
    06.08.2004
    Nereden
    Ankara
    Like
    0 defa
    Vallahi iyi koruma istiyorsanız:

1- Kaspersky veya Antivir adlı antivirüs yazılımlarının son sürümleri gerekiyor. Yalnız bilgisayarınız çok kuvvetli değilse Kaspersky'i sakın kullanmayın. Çünkü hem bilgisayarı yoruyor, hem de bilgisayar kuvvetsizse kilitleyebiliyor. Antivir hem iyi tarama yapıyor hem de bilgisayarı hiç ama hiç yormuyor.

2- ZoneAlarm'ın son sürümü gerekiyor. Bayağı gelişmiş bir güvenlik duvarı.

3- Spybot Search&Destroy. Bu program da bilgisayardaki virüs tarayıcılara ve güvenlik duvarlarına rağmen bilgisayara girmiş olan casus yazılımları siliyor. Bayağı iyi. Hem de Türkçe dil desteği var.

4- Windows XP Service Pack 2. Bunu her Windows XP kullanıcısının bulundurması gerekiyor. Bir de sürekli Windows Update yapmalısınız.

Bu saydıklarımı bilgisayarınızda bulundurursanız virüslerin değil bilgisayarınıza zarar vermesi, bulaşması bile neredeyse imkânsız.

Power Member
    Katılım tarihi
    30.05.2002
    Nereden
    Ankara,Izmir
    Like
    0 defa
    Ben su kombinasyonu kullaniyorum.Hem performans dususu az hemde guvenli.

1-XP SP2 ve tum update'leri.(Yada win2000 SP4 ve tum update'leri)
    2-ZoneAlarm Pro firewall
    3-McAfee Virusscan 8.0i Enterprise
    4-Ad-Aware 6.0 Professional ve Ad-Watch devamli acik.
    5-Modemin firewall'uda acik

V.I.Member Nachdenklich Avatar
    Katılım tarihi
    26.02.2005
    Nereden
    Karsiyaka
    Like
    1 defa
    Zamanında tekno abi cok yazi yazmisiti f secure yada mcafee security suiteyi deneyebilirsin hersey hepsi bir pakete daha hos deilmi

Gold Member TeknO Avatar
    Katılım tarihi
    06.01.2004
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa
    Öncelikle %100 güvenlik yoktur, bunu bilmekte fayda var. Kullandığınız yazılımlardan çok kendinize güvenmelisiniz ve kafanızı çalıştırmalısınız Abuk sabuk sitelere girip, her önüne gelen dosyayı sorgulamadan çeken biriyseniz istediğiniz kadar en iyi yazılımları kullanın fayda etmez.
    Aşağıda vereceğim yazılımlar sadece dikkatli davranan ve internette riskli işler yapmayanlar içindir. Bunun dışındaki insanlar isterlerse en iysini veya en kötüsünü kullansınlar sonuç değişmez onlar için...

Öncelikler işletim sisteminizin son güncellemelerini yapın. Share edilmiş yada türkçesi paylaştırılmış kaynakları kapatın. Bilgisayarınızı administrator veya sistem yöneticisi hakları ile kullanmayın, kendinize hakları kısıtlı bir kullanıcı yaratın ve normal zamanda onu kullanın. Sadece program yükler ve kaldırırken administrator yetkilerini kullanın. Şifrelerinizi güçlü şifrelerden (mesela; A5+k%-Ar++A gibi) seçin ve belli periyodlar ile değiştirin.

Bunlar gibi daha antivirüs ve firewall'a GELMEDEN işinizi sağlama almışsanız size birlikte sorunsuz çalıştığını bildiğim ve test ettiğim birkaç alternatif önerebilirim.
    1. Kaspersky Antivirus Pro 5.0.20 + Agnitum Outpost Pro 2.5 + Ad-watch 1.05
    2. McAfee Virusscan Enterprise 8.0i + McAfee Desktop Firewall 8.0 veya ZoneAlarm Pro 5.5 + Ad-watch 1.05 + Ewido Security Suite 3.0
    3. F-Secure Internet Security 2005 (OEM versiyonu Türkiye'de 7 Euro+KDV)

Sağlıcakla kalın....

(Bilgisayarınızı seviyorsanız; Microsoft antispyware, giant veya spy&bot KULLANMAMANIZI öneririm)

Member GEDA Avatar
    Katılım tarihi
    22.02.2005
    Nereden
    DÜNYA
    Like
    0 defa
    Alıntı TeknO tarafından iletildi.
    [B]Share edilmiş yada türkçesi paylaştırılmış kaynakları kapatın. Bilgisayarınızı administrator veya sistem yöneticisi hakları ile kullanmayın, kendinize hakları kısıtlı bir kullanıcı yaratın ve normal zamanda onu kullanın. Sadece program yükler ve kaldırırken administrator yetkilerini kullanın. Şifrelerinizi güçlü şifrelerden (mesela; A5+k%-Ar++A gibi) seçin ve belli periyodlar ile değiştirin.[/B]

verdiğin bilgiler için çok sağol hoca ama yukarıdaki bölümü tam olarak anlıyamadım türkçesi paylaştırılmış kaynak ne oluyor ve kendimizi nasıl kısıtlayacağız

Gold Member TeknO Avatar
    Katılım tarihi
    06.01.2004
    Nereden
    İstanbul
    Like
    0 defa
    Kendini kısıtlamayacaksın. Bilgisayarında varolan paylaştırılmış kaynakları kapatacaksın yani paylaştırılmış ise paylaşımı iptal edeceksin.

Ben ingilizce işletim sistemi kullanıyorum. Bendeki kontrol edebileceğin ve kaldıracağın yeri şöyle;

Türkçesi tam nedir bilemem, bilen yardımcı olsun...

Gold Member e-diablo Avatar
    Katılım tarihi
    24.10.2002
    Nereden
    Ankara, Turkey
    Like
    3 defa
    Blog Mesajları
    1
    Aslında bu tür bir baglantı paylasımı kaldırmak pekte mantıklı degıl bunun yerıne lokal agınızda her bılgısayara kullanılmayan ama bırkac yetkı ıle donetılmıs ve user kısmından sılınmıs bır kullanıcı acın ve gelısmıs dosya paylasımını kullanın kullanıclar sıfrelı olsun bu sekılde agda bırısı bılgısayarınıza ulasmaya calıstıgında sıfre ve kullanıcı ekranı ıle karsılassın aynı sey wan ve man ıcınde gecerlı olacaktır elbette vpn kurulu bır agınız yada uzaktan erısım hakkı olan bır agınız var ıse ama bunun dısında "paylasımları" kapatmak yada kullanım ıdısı bırakmak pekte mantıklı degıl sonucta bırsey paylasmıyacaksan gırer modemden bırıdge ve ag ıcın router ozellıgını devre dısı bırakırsın ama payalsım ve guvenlık ıstıyorsan ozaman dedıgım gıbı gelısmıs dosya paylasımını kullancaksın ve wındowsu sureklı guncellıyeceksın bunun dısında wan ve manda sızın kullanıcız acıkken bır skeılde ulasılmasın ıstıyorsan ozaman herzaman zoneyı tek gecerım

V.I.Member ANJIN Avatar
    Katılım tarihi
    23.02.2005
    Nereden
    germany ama akli izmirde..
    Like
    0 defa
    Blog Mesajları
    34
    1. Kaspersky Antivirus Pro 5.0.20 + Agnitum Outpost Pro 2.5 + Ad-watch 1.05
    +100

Sayfa 1, toplam 3 123 SonSon