Results 1 to 10 of 10

işletim sistemi yükleme hatası

Bu sayfada İşletim Sistemi&Uygulamalar kategorisindeki Genel(OS) forumunda işletim sistemi yükleme hatası başlıklı konu tartışılıyor; merhabalar, dun gece hic karsilasmadigim bir sorunla daha tanismis oldum. 40 gblik bir harddiskim var 15 gblik birinci bolum(Windows XP ...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    26.10.2004
    Like
    0 defa

işletim sistemi yükleme hatası

merhabalar,

dun gece hic karsilasmadigim bir sorunla daha tanismis oldum.

40 gblik bir harddiskim var 15 gblik birinci bolum(Windows XP yuklu) 20 gblik 2. bolum(yedekler,programlar vs) ve 5 gblik 3.bolum(Linux bolumlemeleri swap ve ext3 olarak).Herneyse internetten dun pratix linux dagitimini indirdim ve yuklemeye koyuldum iyi yuklemeyi yaptim lilo ayarlamalarinida yaptiktan sonra linuxumu kullanmaya basladim sonra windows a geceyim dedim. ama lilo windowsu baslatamadi bunun uzerine bende mbr yi formatladim ve windows xp kurtarma konsolünü acarak yeni bir boot dosyasi yazdirdim.Ama ne goreyim bilgisayar boot ederken daha boot ekrani gelmeden
    "Error loading operating system" hatasi cikti karsima bir an beynime kan sıçradı yeniden XP kurayim dedim bari ve CD den boot ettim ve system dosyaları harddiske kopyalandı. Ama kuruluma geçmek icin XP kendisini yeniden başlatinca yine o mesaj bu sefer türkçesi "İşletim sistemi yükleme hatası " içimden nasil küfür ediyorum bilemezsiniz.Partition magic 8 disketleri ile bütün bölümleri silip tekrar oluşturup formatladım ama nafile aynı hata en sonunda 98 boot disketi ile boot ettim ve fdisk yaptim ama fdisk ile oluşturabildigim harddisk bölümü 5.9 gb di. fdisk kalan bölümleri göremedi ilginç oysaki eski bölümleri silerken 40 gb yi görmüştü neyse dedim 5.9 la bir 98 kurmayi deniyim dedim ve başarılı bir kurulum oldu artik Windows 98 imi kullanabiliyordum. Sonra partition magic ile kalan alanimida fat32 olarak formatladım ve C yi 20 gb yaptim D yide 20gb ve 98 üzerine XP kurdum suan sorunsuz calisiyorum ama olan benim kaydedilmemis programlar,mp3ler,filmlere oldu neyse bana ders oldu bu ama simdi sunları sormak istiyorum

bana kalırsa biosla ilgili bir durum ama üstatlara sormak isterim bu gibi bir durumla karşılaşmamak için ne yapmak lazım ve neden ben bu gibi bir sorunla karşılaştım

Teşekkürler
    En son y1g1t tarafından düzenlendi: 31-10-2004 saat 13:20

Power Member problem Avatar
    Katılım tarihi
    04.03.2005
    Nereden
    Bursa
    Like
    1 defa
    2004 ten kalma bi sorun şimdi bende var. xp kuruyorum işletim siteme yükleme hatası veriyor. kimöse cevap yazmamış buna. şimndi bilen tecrüe edinen varmı. nette biraz araştırdım. usb leri bıostan kapat deniyo. kapattım. ama çözüm olmadı. me ve 98 rahatkuruluyo bu sisteme ve sorunsuz çalışıyor. xp kurmak istiyorum ama dosyalar kopyalanıpta tekrar boot edecekken işletim sistemi yükleme hatası veriypr. hadi arkadaşlar bi el atın.

Katılım tarihi
    04.03.2005
    Nereden
    Bursa
    Like
    1 defa
    168 kez okunmuş ve hiç yorum yok peki ..

hARDWAREMANIAC mysterious_man Avatar
    Katılım tarihi
    21.08.2004
    Nereden
    söylerim ama öncelikle mangır çalışsın.......
    Like
    2 defa
    Blog Mesajları
    1
    Alıntı problem tarafından iletildi.
    2004 ten kalma bi sorun şimdi bende var. xp kuruyorum işletim siteme yükleme hatası veriyor. kimöse cevap yazmamış buna. şimndi bilen tecrüe edinen varmı. nette biraz araştırdım. usb leri bıostan kapat deniyo. kapattım. ama çözüm olmadı. me ve 98 rahatkuruluyo bu sisteme ve sorunsuz çalışıyor. xp kurmak istiyorum ama dosyalar kopyalanıpta tekrar boot edecekken işletim sistemi yükleme hatası veriypr. hadi arkadaşlar bi el atın.
    Senin sorunun arkadaşın sorunundan farklı. Aklıma elindeki cd nin bozuk olabileceği geliyor...birkaç defa karşılaştım bu gibi sorunla...başka bir cd ile dene birde...

Silver Member sectoreXeN Avatar
    Katılım tarihi
    30.08.2005
    Nereden
    Şimdi NJ - Birazdan NY
    Like
    12 defa
    aynı problem benimde başıma gelmişti 250gb samsung sata2 hdd aldım sisteme 2. hdd olarak bağladığımda sorunsuz çalıştı ama sistemi ona kurmak istediğimde işletim sistemi yükleme hatası verdi fdisk - format - high level format ne varsa hepsini denedim olmadı.. forumlarda araştırma yaptım hiç bi cevap bulamadım bu hdd nin arızalı olduğundan başka. hdd yi aldığım yere götürüp işletim sistemi yükleme hatası veriyor dediğimde hiç bişey söylemeden harddiski değiştirdiler.. yeni gelen hdd ise sorunsuz çalıştı.. bilmiyorum bi şekilde düzeltebilen arkadaşlar varmıdır ama bu problem hakkında okunma sayısına bakıp yorum yapmak yanlış.. dediğim gibi bu konu hakkında kesin bi çözüm bildiğim kadarıyla yok hdd yi değiştirmekten başka.

Katılım tarihi
    04.03.2005
    Nereden
    Bursa
    Like
    1 defa
    farklı cd lerdende denedim. sonuç aynı. sectorexen sen haklısın. low level format da dahil herşeyi denedim sonuç alamadım. sonrada bıos hdd i görmemeye başladı. anladım ki bu hdd den bana yar olmayacak. duvar süsü yaptım. yeni hdd ile hayatıma devam ediyorum. bu da demektirki diger donanımlarda ve cd de bi sorun yok. olay hdd arızası.

hARDWAREMANIAC mysterious_man Avatar
    Katılım tarihi
    21.08.2004
    Nereden
    söylerim ama öncelikle mangır çalışsın.......
    Like
    2 defa
    Blog Mesajları
    1
    Alıntı problem tarafından iletildi.
    farklı cd lerdende denedim. sonuç aynı. sectorexen sen haklısın. low level format da dahil herşeyi denedim sonuç alamadım. sonrada bıos hdd i görmemeye başladı. anladım ki bu hdd den bana yar olmayacak. duvar süsü yaptım. yeni hdd ile hayatıma devam ediyorum. bu da demektirki diger donanımlarda ve cd de bi sorun yok. olay hdd arızası.
    iyi de bu hdd ye 98 ve me kurabildiğini, akabinde sorunsuz çalıştığını söylemiştin. bu durumda hdd çalışıyor olması lazım! hdd yi çöpe atman garip geldi bana...en azından ikincil hdd olarak kullanabilirsin...

Katılım tarihi
    04.03.2005
    Nereden
    Bursa
    Like
    1 defa
    evet ilk zamanlar öyleydi. sadece xp kurulmuyordu. ama daha sonra me kuruluyken modem driverini tanıtmak istedigimde mavi ekran hatları çıkmaya başladı. problemler çıktıgı için formatladım zaten makineyi. daha sonrası malum . hiç biçimlenmedi. ikinci hdd olarak takıp (xpde )biçimlendirmeyi denedim. mavi ekran ve restlendi. xp cd siyle kurulum aşamasındada biçimlendiremedim. sonrada BIOS o hdd i görmemeye başladı. ondan dedim bozuldu heralde diye.

Co.Moderator magic_ocean Avatar
    Katılım tarihi
    08.10.2004
    Nereden
    Istanbul, Turkey, Turkey
    Like
    1 defa
    Blog Mesajları
    1
    eger xp kurarken mavi ekran hata gelıyorsa bellek hatası deil kesınlıkle ıde kablolarını yanlıs baglmıssınızdır eksık dosya ve hata ise cd veya optic sürücünüzde problem vardırr

Katılım tarihi
    04.03.2005
    Nereden
    Bursa
    Like
    1 defa
    bendeki sorun hdd. kesin. aynı sistem , aynı kurulum cdsi sadece yeni hdd taktım ve sorunsuz, normal çalışan bi sistemim oldu. ( windowsun hatasız çalışması normalmidir o da ayrı konu)

Reklam

<