Results 1 to 7 of 7

laptop'a format nasıl atılır?

Bu sayfada İşletim Sistemi&Uygulamalar kategorisindeki Genel(OS) forumunda laptop'a format nasıl atılır? başlıklı konu tartışılıyor; arkadaşımın Asus marka laptop'una vürüs bulaşmış. ben temizlemeye çalıştım ama yeteneksizliğiminde etkisiyle beceremedim heralde kav 6.0 ile tarttım durmadan virüs ...

hARDWAREMANIAC escobar Avatar
    Katılım tarihi
    15.03.2006
    Nereden
    Ankara
    Like
    1 defa

laptop'a format nasıl atılır?

arkadaşımın Asus marka laptop'una vürüs bulaşmış. ben temizlemeye çalıştım ama yeteneksizliğiminde etkisiyle beceremedim heralde kav 6.0 ile tarttım durmadan virüs buluyor ve winlogon.exe dosyasını buluyor. silsem bir türlü skip seçsem bu sefer gene buluyor. Nod32 2.5 aynı şekilde. bende çözümü kökten halletme yoluna gidelim dedim. kabul etti. ancak format atmak laptop'a farklı heralde. servis'i aramış recovery CD'si ile atabilirsiniz demiş. deneyeceğiz. yalnız format nedeniyle dosyaları DVD'ye yazacak. sonra yeniden yükleyecek. e gene virüs bulaşacak di mi?
    napsak?

Cool Member Orachima Avatar
    Katılım tarihi
    24.02.2005
    Nereden
    Ankara
    Like
    0 defa
    Recovery CD'sine muhtaç değilsiniz... Sonuçta dizüstü de olsa, bilgisayar bilgisayardır ve bildiğiniz yollardan sisteminizi kurabilirsiniz... Recovery CD'sinin özelliği; uzun uzun sürücü (driver) yüklemeleriyle uğraşmaktan kurtulursunuz... O bilgisayara aittir o CD (başka bilgisayara yükleyemezsiniz yani) ve tüm sürücüler vs. sistemle birlikte sorunsuzca kurulur... Zaten bir imaj dosyasıdır o recovery dedikleri olay da... İmajı yapıştırır harddiske, hepsi bu...

Açıkçası ben hiç recovery CD'si kullanmadım şimdiye dek... Sistemimi hep klasik yollarla kendim kurdum... Zaten dizüstü ile beraber başka CD'ler de gelmiştir kesin ve onların içlerinde de gerekli sürücüler hazır ve nazırdır... Tabii ki yükleme daha uzun zaman alır bu şekilde, sizin de bileceğiniz üzere...

Seçim sizin...

Virüs problemine gelince; sadece gerekli kişisel dosyalarını yedekleyip, sistem kurulumundan sonra yedekleri geri yüklemeden, DVD'nin içindeyken dosyaları tarama yapabilir... Eğer kendi kişisel dosyalarında bir enfeksiyon varsa (ki hiç sanmam), duruma göre davranılabilir... Kişisel dosyalarımızın (resim, video, müzik, doküman vs...) içinde varsa sadece ofis belgelerinde macro virüsleri olabilir (ki sizin durumunuz için buna pek ihtimal vermiyorum), zaten macro virüsleri de kolayca temizlenebilen türdendirler...

Kişisel tavsiyem; temiz bir kurulum (recovery CD'siz) sonunda, ilk olarak güvenilir bir antivirüs yüklemeniz, yedek verilerinizi de harddiskinize geri yüklemeden taratmanızdır... Temizlenmesi gereken bir enfeksiyon varsa da harddiske kopyaladıktan sonra (mümkünse) temizlemektir (disinfection)...

Sevgilerimle...

Katılım tarihi
    15.03.2006
    Nereden
    Ankara
    Like
    1 defa
    Benim asıl tereddütüm format sonrası DVD'den dosyaları geri yükleme sırasında. eğer bu dosyalar virüslü ise kopyalama sırasında onları ayıklamak zor olmaz mı? yani, eskisi gibi bilgisayara dağılmaz mı? kullanacağım anti-virüs programı bunu engelleyebilirse problem yok tabi. ama asıl korkum bu. bu arada kopyalamak istediğim dosyalar müzik ve video dosyaları..
    çok teşekkür ederim. sevgiler.

Katılım tarihi
    24.02.2005
    Nereden
    Ankara
    Like
    0 defa
    O dosya türlerinin kopyalanması aşamasında herhangi bir enfeksiyon olmaz, rahat olabilirsin... Zaten sadece bir iki yerde okumuştum yanlış hatırlamıyorsam, müzik ve video dosyalarında da virüs olabileceğini... Bana tuhaf gelmişti... Ama olduğunu varsaysak bile (ki çok çok düşük ihtimal), herhangi bir exe vs. çalıştırmadığın için kopyalanma aşamasında sorun çıkartmazlar... Yeter ki enfeksiyonlu bir dosyayı çalıştırma...

Sevgiler...

Katılım tarihi
    15.03.2006
    Nereden
    Ankara
    Like
    1 defa
    yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Katılım tarihi
    24.02.2005
    Nereden
    Ankara
    Like
    0 defa
    Ne demek...

Kolay gelsin...

Cool Member haccck Avatar
    Katılım tarihi
    19.11.2007
    Nereden
    Ankara
    Like
    0 defa

Ynt: laptop'a format nasıl atılır?

virüsler zaten insanın baş belası bide şimdi her yerde virüs programlarının lisansı olduğu için bi problem olmuyo

LinkBacks (?)

1. 09-05-2011, 09:28