Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon
Results 1 to 10 of 19

USB Aygıtı Tanınmadı

Bu sayfada İşletim Sistemi&Uygulamalar kategorisindeki Genel(OS) forumunda USB Aygıtı Tanınmadı başlıklı konu tartışılıyor; Arkadaşlar, Pc ye ait 8 usb den herhangi birine harici harddisk, bluetooth, ipod veya usb hub takıldığında service pack 2 ...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    04.10.2005
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Exclamation USB Aygıtı Tanınmadı

Arkadaşlar, Pc ye ait 8 usb den herhangi birine harici harddisk, bluetooth, ipod veya usb hub takıldığında service pack 2 li XP nin verdiği hata şu şekilde; USB Aygıtı Tanınmadı: Bu bilgisayara takılı USB aygıtlarından birisi çalışmadığından Windows aygıtı tanıyamıyor. takılan aygıtları yüklemek için sihirbaz felan açılmıor, zaten bildiğiniz gibi usb hub gibi aygıtlar için driver yükleme ihtiyacı yok, zaten bu çalışmayan aygıtlar laptopımda sorunsuz çalışıyor. bios ta usb enable gösteriyor. 2yıldır formatsız kullanıyorum pc yi ve bu sorun durup dururken çıktı. Anakartım asus a8n5x ve sitesinde usb driver vs update yok. ztn cd side service pack 2 yüklü olduğu için tekrar yüklemeyi iptal edior. baya bi forum okudum, bu sorun baya popüler ancak bi çözüm yolu bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum..

Rookie Member
    Katılım tarihi
    04.10.2005
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

Cevap: USB Aygıtı Tanınmadı

şöyle bir ilerleme kaydettim; aygıt yöneticilerinde Evrensel seri yol denetleyicilerinde
    -standard gelişmiş PCI-USB ana denetleyicisi (board un üstündeki usbler)
    -standard openHCD usb ana denetleyicisi (board un arkasındaki usbler)
    -USB kök hub
    -USB kök hub
    olmak üzere 4 şey var. standardlardan birini kaldırınca bir usb kök hub da kalkıyor, ve windows hata vermiyor, takılan aygıtlar çalışıyor ANCAK usb 1.1 olarak görüyor ve bu aygıt 2.0 a takılırsa daha hızlı çalışabilir diyor. ayrıca bios update ettim yine bi çözüm olmadı.

Rookie Member
    Katılım tarihi
    13.10.2007
    Nereden
    Adana
    Like
    0 defa

Kardeş usb2.0 sürücelrinde sorun olabilir. ayrıca taktığın aygıt usb 2.0 dır ama 1.1 e bağladığın için çalışmayabilir çözümü ne makinanın usb2.0 sürücülerini yenilemen gerekiyor sanırım microsoftun sitesinde bu olayl ailgili bi patch olacaktı ama adını hatırlamıyorum bi araştır microsoft ta

Rookie Member
    Katılım tarihi
    04.10.2005
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

yardımın için saol, microsoft un sayfasından usb ile ilgili driver ve patchleri indirdim, ancak service pack 2 nin üzerine kurmuyor hiçbirini. anakartın usblerine baktım hepsi 2.0. bir de şöle bişey var ki usblere webcam, printer gibi aygıtları takınca görüyor.

New Member
    Katılım tarihi
    13.10.2007
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

ya merhaba aynı sorun bende de var fakat ben sizin dilinizden anlamıyorum sanırım ) bıraz daha açık yazabılır mısınız? benım telefonun kablosu önceden çalışırrken bi anda öle yazı çıkmaya başladı, herşeyı baştan kurdum yenı kablo aldım olmadı?????

New Member
    Katılım tarihi
    17.07.2007
    Like
    0 defa

Ynt: Cevap: USB Aygıtı Tanınmadı

Alıntı insatiable20bu tarafından iletildi. Mesajı göster
    ya merhaba aynı sorun bende de var fakat ben sizin dilinizden anlamıyorum sanırım ) bıraz daha açık yazabılır mısınız? benım telefonun kablosu önceden çalışırrken bi anda öle yazı çıkmaya başladı, herşeyı baştan kurdum yenı kablo aldım olmadı?????
    Benimde aynı önceden çalışyordu birkaç gün önce çalışmamaya başladı yeni kablo almayı düşündüm ama o da işe yaramayacak galiba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

Rookie Member
    Katılım tarihi
    04.10.2005
    Nereden
    istanbul
    Like
    0 defa

cep telefonu ile usb den bağlanamayanlar için söleyebileceğim, aygıt yöneticilerinden telefonu kaldırıp, driverlarını tekrar kurun. eğer olmazsa, sorunun kaynaklanmasındaki olasılıkları yazayım;

donanım kaynaklı
    -power supply ın usblere yetecek kadar gücü verememesi, sorunlu olması.
    -anakartın usblerinin bozuk olması.
    -usblere takılan uzatma kablosunun uzun olması.
    -usb 1.1 ile usb 2.0 ların çakışması

yazılım kaynaklı
    -bios ta usb nin disable olması
    -usb 2.0 driverlarına bişey olmuş olması. (ne olabileceğini anlayamıyorum ayrıca bişey olsa bile sp2 yüklü olduğundan tekrar bi driver yükletmiyor. sp2 yi kaldırıp tekrar yüklemeye çalışmak ise daha çok sorun doğurabilir.)

format atmatı düşünüyorsanız kendinden sp2 li bir XP yükleyin.
    eğer sorun donanımsal ise format bi çare olmayacaktır, ki örneklerini bazı forumlarda okudum. benim sorunumun donanımsal olmadığını düşünüyorum, o yüzden bikaç gün içinde vista kurucam, çünkü bu sorun başka türlü çözülmeyecek sanırım.

New Member
    Katılım tarihi
    10.09.2008
    Like
    0 defa

Ynt: USB Aygıtı Tanınmadı

selamlar
    sırf bu mesajı yazabilmek yardımcı olabilmek için üye oldum foruma...
    ben de başlık başlık bu konuyu araştırırken USB ADSL modemim için bir çözüm buldum microsoft'un sitesinde: Aygıt yöneticisinden evrensel seriyol denetleyicilerini açık hepsini kaldırın... daha sonra pc yi yeniden başlatın.. Bende işe yaradı tavsiye ederim..

iyigünler

New Member
    Katılım tarihi
    14.09.2008
    Like
    0 defa

Alıntı tcgrk tarafından iletildi. Mesajı göster
    selamlar
    sırf bu mesajı yazabilmek yardımcı olabilmek için üye oldum foruma...
    ben de başlık başlık bu konuyu araştırırken USB ADSL modemim için bir çözüm buldum microsoft'un sitesinde: Aygıt yöneticisinden evrensel seriyol denetleyicilerini açık hepsini kaldırın... daha sonra pc yi yeniden başlatın.. Bende işe yaradı tavsiye ederim..

iyigünler

Dostum mrh bende sırf bu msjına teşekkür etmek için bu foruma üye oldum verdiğin çözüm bende de işe yaradı denemeyen varsa fazla kefasını yormadan tcgrk arkadaşın çözümünü denesin çok teşekkürler ayrıca tcgrk klavyene ve emeğine sağlık

New Member
    Katılım tarihi
    17.09.2008
    Like
    0 defa

bu dediğiniz yöntem yani aygıt yöneticisindeki evrensel seriyolları sakın iptal etmeyin benm işletim sistemi vista wireless ile giriyorum evrensel yollardaki bir kaç diriverı kaldırınca int bağlanamıyorum wireless usb den giriyor ve iptal ediyor kendini skn bu yöntemi denemeyin ve hala windows aygıtı tanınmıyor hatası bndede veriyor camın kablosunu taktığımda napcam ben yhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Sayfa 1, toplam 2 12 SonSon