Windows 7’nin en çok karşılaşılan 10 problemi ve çözümleri

win7_logoWindows 7’ye Vista’dan terfi ettiyseniz, bazı yükseltme sorunlarının da beraber geldiğini farketmişsinizdir. Bunlar arasında arayüz sorunları, bazı özelliklerin yok olması, tutarsızlıklar gibi problemler var. Aşağıdaki ipuçları bu sorunları büyük ölçüde gideriyor.

1. DVD sürücüsü bulunamıyor.

Bazı durumlarda Windows 7, DVD sürücünüzü algılamıyor. BIOS ayarlarınızda optik sürücünüz görünüyor olsa bile, hatta standart sürücü dosyasını yükleseniz bile sorun devam edebiliyor.

REGEDIT programını açın ve şunları yapın.

HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>ControlClass anahtarını bulun. Sağ paneldeki UpperFilters ve LowerFilters anahtarlarını silin. (UpperFilters.bak ve LowerFilters.bak girdilerine dokunmanıza gerek yok).

Sorun hala devam ediyor mu? Disk yönetim konsolunda DVD sürücünüz görünüyorsa sağ tıklayıp sürücü harfini değiştirin. Bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda Explorer içinde sürücünüz görünecektir. Sürücü harfi sizi rahatsız ediyorsa aynı yöntemle eski harfe dönebilirsiniz.

2. Aero Çalışmıyor

Windows 7 görüntüsü beklediğiniz gibi değil ve saydamlıktan eser yok mu? Belki de Aero özelliği çalışmıyor. Sorun giderici de işe yaramadıysa ve ekran kartı sürücüleriniz güncelse problem yine registry ayarlarında olabilir.

Pencerelerin yarı saydam görünmesini sağlayan, çalışmak istediğiniz pencereyi sallayarak diğer pencereleri korkutup kaçıran Aero Peek özelliği çalışmıyorsa, REGEDIT programını açın ve HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>DWM anahtarına ulaşın. EnableAeroPeek değerinin 1 olduğundan emin olun.

aero-420-90

3. Aero Snap problemleri

Windows 7’nin yeni özelliklerinden biri de tek hareketle pencereleri küçültme ve boyutlandırma. Ancak eğer siz istemeden pencereler sağa sola yapışıyor, dağılıyorlarsa bu işlem kolaylıktan çok işkenceye dönüşebiliyor. Bu sorunu birkaç saniye içinde çözebilirsiniz. Denetim masasından fare veya klavyenizin çalışma özelliklerine ulaşarak pencerelerin ekran kenarlarında otomatik olarak düzenlenmesini engelleyen işlevi aktif hale getirin. Böylece siz istemedikçe pencereleriniz oldukları yerde duracaklar.

itunes-420-90

4. Windows 7’de iPhone eşitleme sorunları

iPhone kullanıcıları, cihazlarının Sync özelliğini Windows 7 altında kullanamadıklarından şikayet ediyorlar. Özellikle P55 yongaseti tabanlı 64bit sistemlerde bu sorun daha çok görülüyor. iPhone sistem tarafından algılanıyor, fakat iTunes cihaza bilinmeyen bir hatadan dolayı bağlanamıyor. Hata kodu ise 0xE8000065.

USB güç yönetiminin iptal edilmesi bu sorunu çözebiliyor. Başlat’a tıklayıp DEVMGMT.MSC yazın. Aygıt yöneticisi açıldığında Görünüm menüsünden aygıtları türe göre görüntüleyin. Evrensel Seriyolu denetleyicisinin altında sırayla tüm USB kök Hub aygıtlarına sağ tıklayarak özelliklerinden Güç yönetimini seçin ve “Güç kazancı sağlamak için bilgisayarın bu cihazı kapatmasını” engelleyin. Tüm USB hub aygıtları için bu işlemi tekrarladıktan sonra bilgisayarınızı baştan başlatın (bazı USB yazıcı ve tarayıcı gibi çevre birimlerinde de bu işlem bağlantı problemlerini giderebiliyor).

5. Windows 7 temaları özelleştirilmiş simgelerinizi değiştiriyor

Windows 7 ile birlikte birçok güzel tema geliyor, Microsoft’un temalar sitesinde bir o kadar daha var. Ancak bu temaları yüklemenin bir de yan etkisi var; Bilgisayar veya Geri Dönüşüm Kutusu gibi sistem simgelerini kendinizinkilerle değiştirdiyseniz bunlar da gelen temanın ikonları ile değişiyorlar. Bunu engellemek için Kişiselleştirme menüsünden  Masaüstü ikonlarını değiştirdiğiniz ekrana ulaşın ve “Temaların masaüstü simgelerini değiştirmesine izin veren” kutucuktaki işareti kaldırın. Böylece kendi tercih ettiğiniz ikonlar, yeni yüklediğiniz temalarla birlikte değişmeyecek.

taskbar-420-90

6. Görev Çubuğu sorunları

Windows 7 ile gelen yeni görev çubuğu, eskisine göre çok daha işlevsel ve daha fazla simge barındırabiliyor. Ancak birçok kullanıcı alttaki simgelerin sistem tepsisinde çalışan bir program mı, yoksa yalnızca görev çubuğuna tutturulmuş kısayollar mı olduğunu ayırd edemediğinden şikayetçi. Siz de aynı sorundan müzdaripseniz, standart görev çubuğu düğmelerini geri getirmenin bir yolu var. Görev çubuğuna sağ tıklayıp Özelliklerinden “yalnızca dolu olduğunda” gruplandırmasını isteyebilirsiniz. Eski hızlı başlat çubuğuna dönmek isterseniz, görev çubuğuna sağ tıklayıp Araç çubukları>Yeni araç çubuğu komutu ile açılan pencerede Quick Launch klasörünü gösterin (bu klasör kullanıcı profil klasörünüzün altında, AppData>Roaming>Microsoft>Internet Explorer>Quick Launch” konumunda bulunuyor).

7. Kayıp Explorer klasörleri

Başlat menüsünden Bilgisayar’a ulaştığınızda Denetim masası veya Geri Dönüşüm Kutusu gibi standart ikonların artık soldaki panelde görünmediğini farkedeceksiniz. Windows’un geri adım atması gibi görünse de geliştiricileri bu durumu kullanıcıların çok rağbet etmedikleri bu simgelerin kalabalık yaratmamaları için kaldırıldığını savunuyorlar (keşke bunu bizi bu simgelere alıştırmadan, 3 sürüm önce düşünselerdi). Açık pencerenin Araçlar menüsünden Klasör seçeneklerine ulaşın ve Tüm Klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Böylece sistem klasörleri de görünür hale gelecek.

essentials-420-90

8. Kayıp Donatılar

Windows 7 çok hızlı yükleniyor ve eski versiyonlara oranla sabit diskinizde daha az yer kaplıyor. Bunun sebeplerinden biri, tahmin edebileceğiniz gibi daha az donatı yüklemesi. Windows Mail, Movie Maker, Photo Gallery gibi uygulamalar artık Windows ile birlikte gelmiyor. Bunları kullanmaya alıştıysanız ve bulamadığınızda eliniz kolunuz bağlanıyorsa (!)  Windows Live Essentials sitesinden indirebilirsiniz. Ancak bunların indirilmesi ile birlikte SkyDrive, Live Sign-in gibi lüzumsuz bazı programlar da yüklenecek. Bu ekstraları da daha sonra denetim masasından kaldırabilirsiniz.

9. Minidump dosyaları

Minidump dosyaları, işletim sisteminiz bir hata sebebiyle çöktüğünde bellek dökümünü tutan dosyalar. Varsayılan olarak Windows 7, son 50 minidump dosyasını saklamak üzere tasarlanmış. Eğer bu dosyaları inceleyerek sorunları kendiniz çözmeyi seviyorsanız 50 dosya sizin için iyi bir rakam olabilir. Ancak kaderinizi yazılım endüstrisinin ellerine bırakanlardansanız minidump dosyaları yalnızca yer kaplayan ve kalabalık yapan metinler. Windows’un yalnızca en son minidump dosyasını tutmasını isterseniz yine REGEDIT programı yardıma koşuyor.

HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Control>CrashControl anahtarına ulaşıp MiniDumpsCount değerini 1 yapın. Bundan sonra Windows yalnızca en son bellek dökümü dosyasını saklayacak.

10. HP yazıcılarla ilgili problemler

Çok işlevli bir HP yazıcınız varsa ve Full Feature Software Solution ya da Basic Driver Solution gibi destek yazılımları ile birlikte geldi ise, kötü haber Windows 7’ye geçişte yazıcınızın artık çalışmıyor olması. Sebep ise yeni işletim sistemine yükseltme sırasında bazı kayıt defteri girdilerinin yok olması. Bu yüzden yazılımın tekrar kurulması da işe yaramıyor. Neyse ki HP bu soruna bir çözüm bulmuş. HP Destek sitesinden yardım alarak yazıcnızı tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

  • badboy74

    ne yapsalar ayrı dert yaw arkadaş 1 tane adam gibi çıkarın onu geliştirmeye çalışın yaw

  • kobealtug

    6. Görev Çubuğu sorunları çok iyi olmuş