Left 4 Dead 2 İncelemesi

_EAx360SLP

Left 4 Dead’in birincisi çıkalı bir yıl olmadan, ikincisi Valve tarafından piyasalara sürüldü. PC ve Xbox 360 için yapılan bu oyun 17 Kasım 2009’da piyasalardaydı. Peki bu kadar erken çıkarılan bu oyun bize umulanı veriyor mu? Gerçekten birinci oyundan çok farkı var mı? İşte bu yazımızda bunu incelemeye çalışacağız.

Left 4 Dead 2 hakkında daha çıkmadan bir sürü, yorum yapıldı. Hatta bazı oyuncular, oyunun sadece DLC’den öteye gitmeyeceğini öne sürerek Steam üzerinden boykot yaptılar. Ama Valve Games ısrarla oyunun bir DLC’den çok farklı olacağını söyledi. Peki bunlardan hangisi haklı çıktı?

Şunu hemen belirtmeliyim ki, Left 4 Dead 1’i oynamış birisi olarak, 2. oyunu oynadıktan sonra 1. oyuna döndüğümde hiçbir zevk alamadım desem yeridir. Özellikle ikinci oyuna eklenen yeni düşmanlar ve oyuncuların kendi arasındaki iletişimlerinden sonra birinci oyun sıkıcı geldi.

image_left_4_dead_2-11881-1851_0001

Oyun tamamen coop üzerine kurulmuş. Eğer siz oyun esnasında çok konuşmayı sevmeyen birisi iseniz, bu oyun size göre değil. Çünkü Coop oynarken, yerinizi arkadaşlarınıza söylemeniz, bulduğunuz eşya, silah vb. şeyleri haber vermeniz, eğer başınız dertte ise bunu arkadaşlarınıza bildirmeniz gerekiyor. Hatta arkadaşlarınızın sözlerine kulak vermeniz eğer onlar yardıma muhtaçsa onlara yardım etmeniz, silah ve cephane buldularsa hemen oraya gitmeniz gerekiyor. Açıkçası Left 4 Dead 2’de coop olarak grup içerisindeki iletişiminiz çok önemli. Hayatta kalmanız ve oyunu kazanmanız buna bağlı. Her şekilde tam bir komünikasyon sağlamalı  ve tam bir grup olarak hareket etmelisiniz. Ölen yada yaralanan arkadaşlarınızı siz iyileştirirken bir yandan da diğer grup üyelerinin sizi korumasını istemelisiniz. Onlar da bu çağrınıza kulak vermeli.

Eğer, oyunu tek kişilik modunda ve ekip arkadaşlarınızı bilgisayarın yönlendirdiği modda oyunu oynamak istiyorsanız, hikaye modunda ki tek kişilik mod tam size göre. Yapay zeka ise arkadaşlarınız kadar olmasa da yine de hatırı sayılır kadar iyi. Düşmanlarınızın yapay zekası ise oyunun zorluk seviyesine göre değişiyor. Normal zorluk seviyesi, oyuna yeni başlayanlara ve ekip işinde o kadar da iyi olmayanlara tavsiyem. Expert’te ise yaşamak için arkadaşlarınızla iletişim kurmalısınız. Yani Expert zorluk derecesi ancak, coop modunda arkadaşları ile mükemmel iletişimi olanlar için geçerli.

image_left_4_dead_2-11881-1851_0002

Daha önceki Left 4 Dead’te ilk başta sadece iki harita COOP ve Versus moduna açık bulunuyordu. Sonra Valve güncelleme yayınlayarak diğer haritaları da Coop ve Versus’a açtı.  Left 4 Dead 2’de ise bütün haritalar Coop ve Versus moduna açık bulunuyor.

Versus mod’da, 4 kişilik hayatta kalma mücadelesi veren bir gruba karşı, onların çıkışa ve kurtuluşa ulaşmasını engellemeye çalışan yine 4 kişilik bosslardan oluşan bir infekte olmuşlar grubu arasındaki maç konu alınıyor. İnfekte olmuşların boss ları arasında, birinci oyundan gelen, Tank, Hunter, Boomer, Smooker, Witch bulunuyor. Yeni eklenen bosslar ise; Jockey, Splitters, Charger. Charger, size koşarak gelip omuz atan, yere düştüğünüz anda sizi tek eliyle alıp yerden yere top gibi sektiren bir arkadaşımız. Jockey ise sırtınıza binip gözlerinizi elleri ile kapatıyor sizin yön dengenizi alt üst ediyor ve sizi arkadaşlarınızdan ayırıp, zombilerin içerisine sürüklüyor. İkisinden de tek başınıza kurtulmanız imkansız, ancak arkadaşlarınızın yardımı ile bu mümkün olabiliyor. Splitter ise, sizin ve arkadaşlarınızın üzerine asit fışkırtıyor. Kendisi öldüğü zaman ise patlayarak yerde bir asit birikintisi oluşturuyor. Bu asitler sizin ve arkadaşlarınızın canını azar azar da olsa alıyor. Enfekte olanlardan oluşan 4 kişilik grup ve kurtulmaya çalışanlardan oluşan 4 kişilik grup arasındaki maçlar inanılmaz derece de zevkli geçiyor. Bölüm hemen bitiveriyor. Bir sonrakine başlamak için adeta sabırsızlanıyorsunuz.

image_left_4_dead_2-11881-1851_0003

Bölümler arasında en çok dikkat etmeniz gereken, Dark Carnival’deki Roller Coaster bölümü ve Hard Rain’in ikinci bölümü olacak. Bu bölümlerde pür dikkat ilerlemeniz ve tam bir ekip çalışması yapmanız gerekecek.

Realizm mod ise, size yardımcı olacak olan etraftaki tüm, sağlık, silah, cephane ögelerini yok ediyor. Bu şekilde oyunu bitirmenizi istiyor. Çok daha eğlenceli olsa da, oldukça zor olduğu kesin olan bu modu ancak oyunu bir kaç kez bitirmiş olanlara tavsiye ediyoruz.

Left 4 Dead 2’nin size sunduğu en büyük yeniliklerden birisi, yakın dövüş silahları oluyor. Bunlardan bazıları, ninja kılıcı, motorlu testere, beyzbol sopası, demirden manivela kolu, pala, levye sayılabilir. Bunlarla zombilerin kafalarını dağıtmak, onları ikiye ayırmak ise inanılmaz derecede zevkli. Özellikle onlar tarafından etrafınız sarılmış haldeyken bu silahlar bir shotgundan daha etkili olabiliyor.

Diğer silahlarımız arasında ise, shotgun çeşitleri, Ak-47, M4, Sniper silahı, Magnum gibi etkili tabancalar sayılabilir. Bunların içerisinde yeni olarak bu oyunda, Grenade Launcher var. Yakın mesafe de ve arkadaşlarınızın üzerinde kesinlikle denemek istemeyeceğiniz bu silah, zombiler üzerinde ise oldukça etkili. Ancak, çok yavaş bir şekilde şarjörü doluyor ve ancak bir tane bomba bir seferde yüklenebiliyor. Her atıştan sonra yeniden şarjörü doldurmanız gerekiyor. Bu yüzden oldukça uzak mesafelerde kullanılması gereken ve özellikle boss larda çok işe yarayan bir silah.  Mesela Tank üzerinde oldukça etkili.

image_left_4_dead_2-11881-1851_0004

Fırlatabileceğimiz silahlarımız arasında ise sayılabilecek molotof kokteyli, pipe bomb ve yeni asit bombası var. Pipe bombası yine çıkardığı ses ile zombileri üzerine topluyor ve toptan imhada mükemmel işe yarıyor. Asit bombası ise The Splitter’ın sizin üzerinizde yarattığı etkiyi, sizin zombiler üzerinde yaratmanıza yarıyor.

Oyunda bazı cephane paketleri var. Bunları kurulmamış halde buluyorsunuz. Ancak bunları almanız halinde sağlık paketinizi bırakmanız gerekiyor. O yüzden bulduğunuz yerde bunları kurmanızı ve sağlık paketinizi geri almanızı öneririz. Bunlardan bir tanesi ateşli mermiler cephane paketi. Bunu kurduğunuz ve arkadaşlarınızla beraber aldığınız anda sınırlı sayıda merminiz ateşli hale geliyor. Vurduğunuz zombiler cayır cayır yanmaya başlıyor. Yanarak da olsa üzerinize koşuyorlar. Aman dikkat size değmesinler, yoksa siz de yanmaya başlıyorsunuz.

Oyun birinci oyuna göre çok daha aydınlık bölgelerde geçiyor. Bu sayede etrafın ve düşmanlarımızın grafik ve çizim detayları daha çok ortaya çıkmış. Bu bizce oyuna bir eksiden  çok artı getirmiş.

image_left_4_dead_2-11881-1851_0005

Yine bazı düğmelere bastığınız anda düşman yığınla üzerinize saldırıyor. Açıkçası hiç bir oyunda bu hava yok. Sürü ile üzerinize koşan zombiler bir yandan çığlıklar atıyorlar. Kükreyen Tank üzerinize koca kayalar fırlatarak geliyor. Jockey’in insanın sinirini bozan gülme krizleri kulağınızda, bir yandan arkadaşlarınız yardım ve ateş edin çığlıkları atıyorlar. Her yer karman çorman olmuş. Kime ateş ettiğiniz belli değil. Yağmur gibi zombi yağıyor. Cadı’nın ise insanın sinirlerini alt üst eden ağlama sesleri kulaklarınızı tırmalıyor. Bu atmosfer inanılmaz. Çok zevkli. Valve yine çok iyi bir iş başarmış. Oyun kesinlikle birincisine göre çok çok iyi ve kaçırılmaması gereken bir oyun olmuş.

Oyunun müzikleri ise yine çok etkileyici. Bir boss u beklerken yada zombi atağı başlamadan önce müziğin tonunun değişmesi ve atak başladığı anda yine çılgın ritimlerle kulağınızda dolaşması oldukça etkili. Karakterlerin ve düşmanların seslendirilmesi ise çok kaliteli bir şekilde oyuna yansıtılmış.

image_left_4_dead_2-11881-1851_0006

Gelelim oyunun puanlamalarına;

Grafikler: 8,0 / 10
Seslendirme ve Müzikler:  9,5/10
Kontrol ve Oynanış: 9,5/10
Uzun süre ve Tekrar Oynanabilirlik: 10/10
Oyunun Konusu, Hazırlanış ve Bize Sunulması: 9,0/10
Genel Puan: 9,2/10

Şimdilik bu kadar diyoruz ve herkese iyi oyunlar diliyoruz.

Kaynak