Anakart efsanesi Fatal1ty geri dönüyor

 

Abit’in donanım dünyasına mirası olan Fatal1ty, profesyonel  PC oyuncusu  Johnathan  Wendel’in  imzasını  taşıyan yeni bir anakart modeliyle geri dönüyor.  Efsanevi  kart, Asus elinden çıkmış gibi görünse de  ASRock  tarafından hayata döndürülüyor ve LGA 1155 soket tipi  Sandy Bridge işlemcilerini destekleyen Intel P67 yongaseti  ile donatılıyor.

Asus’un  R.O.G(Republic of Gamers) ve Gigabyte’ın  G1-Killer serisine atıfta bulunan Fatal1ty P67 Professional  anakart, Johnathan ‘Fatal1ty’  Wendel  olarak da tanımlanacak. Eski efsanenin  günümüz teknolojisine izdüşümü olan  yeni  Fatal1ty anakart,  gösterişli bir kırmızı paket içerisinde geliyor. Kartın genel fiziksel tasarımında kırmızı ve siyah’ın mükemmel uyumu ile güç katlarını, mosfetleri, P67 yongasetinin, köprülerin serinlemesini sağlayan pasif soğutma sistemi de algoritmik tasarımı, iletim borusu desteği ve görünüşe kattığı çekicilikle dikkatleri üzerinde topluyor.

Intel LGA 1155 işlemcilerini destekleyen kartın üzerinde 16+2 CPU güç faz dizaynı görülmekte. Dijital PWM ünitesi ile kararlılık, altın kapasitörlerle ise saf enerji elde ediliyor. 4 adet DDR3-2133 bellek slotu taşıyan kartın alt yapısında  yaşlanan BIOS  arayüzü yerine tümleşik genişletilebilir firmware arayüzü(UEFI:  Unified Extensible Firmware Interface). Ayrıca PLX köprü yongasıyla PCIe hatları denetleniyor  ve dolayısıyla USB 3.0 desteği de sağlanmış oluyor.

3 adet  PCI-express x16 VGA genişleme  yuvasını CrossFireX ve 3’lü SLI kurgularına hazır eden  Fatal1ty  anakartı bir de  oyunculara özel  “Fatal1ty USB port” üzerinden 500MHz düzeyinde çalışan mouse türevlerinin kullanımı mümkün hale getiriliyor.

I/O yapılanmasında 6 adet SATA III, 4 adet  SATA II,  çift Gigabit Ethernet, 4 adet USB 3.0 portu(eklenti sayesinde 2’si arka panele yönlendiriliyor), 1 adet FireWire port,  eSATA yer alıyor. 7.1-kanal ses yongası ve THX Studio Pro teknolojisiyle ayrıca  ses kartı kullanmak istemeyenlere kaliteyi öneren kart üzerinde arıza tespitinde kolaylık sağlayan debug LED göstergesi,  onboard  power ve reset butonları  yanı sıra arka panele konumlanan , kasa dışı erişime açık bir CLR CMOS  butonu da yer alıyor, böylece overclock sekanslarına yaşanılması olası tıkanıklıklar kısa yoldan giderilebilecek.

Fatal1ty P67 Professional  anakartının 1 ay içerisinde resmi lansmanının yapılması bekleniyor. Paket içeriğinde 2.5inç’lik bir SSD’nin de eklenebileceği söylentileri bir yana efsanenin  yansıtılan fiyatı 250$ seviyesine konumlanmıyor.