İki güneşin etrafında dönen gezegen

NASA, Kepler Uzay Rasathanesi görevi sırasında iki güneşin etrafında birden dönen bir gezegen keşfedildi.

Kepler-16b adı verilen gezegen Dünya’dan 200 ışık yılı uzakta. Gazlardan oluşmuş olduğu ve hayat barındırmadığı tahmin edilen gezegenin keşfi, onlarca yıldır süregelen teoriyi ispatlamış oldu; zira toplanan veriler ışığında çift yörüngeye sahip gezegenlerin varlığı araştırmacılar tarafından teoriye dökülmüş fakat doğrulanamamıştı.

Kepler-16 sistemi, (Dünya’dan gözlendiğinde) birbiri ile tutulma halinde olan ve Güneşimizden daha küçük boyutlarda iki yıldızdan oluşuyor. Daha küçük olan yıldız diğerini kısmen gölgede bıraktığında birinci tutulma gerçekleşiyor. İkinci tutulma ise büyük yıldızın diğerini tamamen kapatması ile oluşuyor.

Gezegenin keşfi ise şöyle gerçekleşti: Kepler Uzay Teleskopu, bu yıldız sisteminin parlaklığının tutulma olmadan bile düşük seviyelerde olduğunu, bunun ise üçüncü bir gök cisminin varlığına işaret ettiğini gösterdi. Yıldızlar farklı konumlardayken de düzensiz aralıklarda gerçekleşen ve ışığın azalmasını sağlayan diğer olaylar, üçüncü bir gök cisminin her iki yıldız etrafında da geniş bir yörüngede döndüğünü gösterdi. Çekim kuvvetinin çok düşük olması sebebiyle bilim insanları üçüncü cismin ufak bir kütleye sahip olduğunu söylüyorlar ve Kepler-16b gezegeninin yaklaşık Saturn ebatlarında, oldukça soğuk, %50-50 oranında gaz ve kayadan oluştuğunu belirtiyorlar.

Kepler-16b her iki gezegen etrafında 229 günde dönüyor. Yıldızlardan biri Güneş’in %69’u, diğeri ise %20’si büyüklüğünde. Gezegenin bir yılı Venüs ile (225 gün) benzerlik gösterse de Kepler-16b, üzerinde su olmayacak kadar uzak bir yörüngede döndüğü için üzerinde hayat olmadığı söyleniyor.