Sapphire HD 7970 Dual-X OC Edition modeli çift BIOS ile göreve hazır

Sapphire yeni HD 7970 ekran kartını, özgün OC Edition serisinde yorumladı ve Dual-X OC Edition model adıyla sahneye çıkardı. AMD’nin 28nm üretim ölçekli Graphics  Core Next  (GCN)  mimarili Tahiti XT grafik işlem birimini taşıyan kart üzerinde toplamda 2048 adet paralel işlem birimi için 32 adet GCN ünitesi bulunmakta. Fabrika çıkışı hız aşırtılan kartın GPU frekansı 950MHz iken 3GB kapasiteli GDDR5 yığını 5.7GHz efektif çalışma frekansına sahip ve 384-bit bellek arayüzü kullanmakta.

PCB üzerinde bulunan Dual BIOS sivici sayesinde Sapphire HD 7970 Dual-X OC Edition kartının ikinci BIOS yongasına kaydedilen ayarlar doğrultusunda GPU hızı 1GHz, bellek hızı ise 5.8GHz düzeyine kolayca yükseltilebiliyor ancak tali BIOS ayarları devreye sokulduğunda,  fan profili  daha agresif bir hal alarak gürültü düzeyinde belirgin bir artış gözleniyor çünkü maksimum OC limitine varılmış oluyor.

Firmanın özgün soğutma çözümü Dual-X ile donatılan kart, iki slotluk hacim kaplıyor. Geniş hacimli alüminyum heatsink, 5 adet  bakır ısı iletim borusuyla, GPU ile direkt temas halinde bulunan bakır bloğa irtibatlı ve 2 adet büyük fanla serinletilmekte. Tüm Radeon HD 7970 ekran kartlarında olduğu gibi 1 adet 6-pin, 1 adet 8-pin PCIe güç konektörüyle PSU’dan beslenen Sapphire HD 7970 Dual-X OC Edition’un çıkış panelinde DVI, HDMI ve 2 adet mini DisplayPort bulunmakta. Sapphire’in referans HD 7970 kartının fiyatı 550$ seviyesinde ancak fabrika çıkışı OC edilmiş çift BIOS’lu yeni kartın fiyatı henüz açıklanmadı.