7 TB kapasiteli dizüstü bilgisayarlar önümüzdeki yıl standart olabilir.

SSD disklerin fiyatları günden güne düşüyor. Bunun karşılığında HDD fiyatlarının da düştüğünü söylemek mümkün, ancak aynı hızda değil. 2TB ve 3TB  sabit disklerin fiyatları geçen seneden bu yana pek değişmedi. Makul fiyata daha yüksek kapasiteli mekanik disk bulmak da zaten imkansız.

iSuppli tarafından kısa süre önce yayınlanan bir rapora göre geçtiğimiz birkaç yıl içinde HDD yoğunlukları oldukça arttı . Önümüzdeki 4 yıl içinde bu yoğunluğun en az 2 kat daha artacağı belirtiliyor. Rapora göre 2011 yılında inçkare başına (kabaca 6.5 santimetrekare) 744 Gigabit olan veri yoğunluğu 2016 yılına gelindiğinde 1800 Gigabit’e ulaşacak. Seagate zaten geçtiğimiz aylarda 1Tb seviyesini gördü. Bu hesapla önümüzdeki yıl dizüstü HDD disklerde 7TB, 2016 yılına gelindiğinde ise 14TB gibi depolama alanları olabilecek.

Peki tüm verilerimizi 14TB kapasiteli bir diskte saklayıp yumurtaların hepsini bir sepete koyacak mıyız, yoksa RAID opsiyonları daha fazla mı kullanılacak? Öte yandan, SSD teknolojisinin ucuzlaması 2016 yılına gelindiğinde HDD diskleri piyasadan silemese bile en azından zoraki olmaktan kurtaracak mı?