Intel, mobil cihazları kablosuz şarj edecek laptop yongaları geliştiriyor.

Kablosuz şarj teknolojisi birçok mobil cihazda gittikçe daha fazla dikkat çeken bir yenilik. Üreticiler de kablo ihtiyacını ortadan kaldırmak adına bu yönde adımlar atıyorlar.

Intel de bu teknolojiye adım atma planları yapıyor. Ancak yonga devinin geliştirdiği teknoloji sayesinde hem dizüstü bilgisayarlar ile telefonlar  şarj edilebilecek, hem de bu cihazların birbirlerine değmeleri gerekmeyecek. Integrated Device Technology (IDT) ile işbirliği içinde geliştirilen bu sistemin 2013 başlarında kullanıcı ile buluşması bekleniyor.

Intel, laptoptan telefon şarj etme konseptini 2008 yılından beri düşünüyor; ancak bunun için ayrı bir mesai ve ekip gerektiğinden IDT ile işbirliğine gittiklerini, masraf ve ebatların küçültülerek tüketici ürünlerine kolayca adapte edebilmenin önemli olduğunu belirtiyor. IDT, geçmişte üretmeyi başardığı tek yongalı kablosuz alıcı ve verici ürünü ile zaten bu alanda deneyime sahip bir firma.

Intel’in teknolojisi, iki nokta arasında enerji alışverişini öngörüyor. Ancak Intel’in yongaseti birbiri ile aynı frekansta rezonansa giren iki bobin kullanıyor. Alıcı bobin, gönderilen enerjiyi 2-3 cm mesafeden bile alabildiği için günümüzde kullanılan (cihazların bir platform üzerinde şarj olmasını sağlayan) indüktif sisteme ihtiyaç duymuyor. Bu teknoloji aslında Intel’in icadı değil, fakat tüketici elektroniğinde kullanılmasında Intel’in öncülük edeceği kesin. Teknolojinin geliştirilmesi ile yakında yazıcılar ve kameralar gibi daha fazla cihaz ve daha uzak mesafelerden şarj da mümkün olabilecek.

Intel henüz bu teknolojinin kullanılacağı cihazlardan bahsetmedi ancak ultrabook, all-in-one ve akıllı telefonlara ağırlık verdiklerini belirtti.