Kayıp Çoraplara son: Akıllı Çorap Teknolojisi

Erkeklerin büyük problemlerinden biri, çorap çekmecesinde ellerini attıkları çorabın eşini bulamamak. Tekinsiz çamaşır makinelerinin çorap tekleri ile beslendiği mitleri bir kenara, ayrı yıkanan çorap çiftlerinin de bir türlü kavuşamaması gibi bir gerçekle karşı karşıyayız.

İsviçreli bir çorap şirketi bu soruna bir çözüm vaadediyor. Blacksocks adlı firma, “Smart Socks” veya “Plus+ Socks” adını verdiği çorap ürünlerine bir yonga yerleştirdi.  Bluetooth üzerinden iPhone cihazınıza bağlanabilen bir RFID okuyucu sayesinde çoraplarınızı eşleştirmek artık çok kolay.

RFID okuyucuya eşini bulamadığınız çorabı okuttuktan sonra çorap çekmecenizin karşısına geçip 30cm mesafeden çoraplarınızı tarayabiliyor ve  aradığınız teki bulabiliyorsunuz.

Bu sistem ayrıca çoraplarınızla ilgili istatistik tutmanıza da yarıyor; elinizde tuttuğunuz çorabı en çok sol ayağınıza mı, sağ ayağınıza mı giydiğiniz, çorabın alındığından bu yana kaç kez yıkandığı gibi bilgilerin yanında çorapların fotoğraflarını çekip zamanla renklerinin ne kadar attığını görmek mümkün.

Başlangıç seti RFID okuyucu cihaz ve 10 çift çorapla geliyor ve fiyatı 189 dolar. Her çift çorap ise 19 dolar fiyata sahip.