Seagate, tabletler için 500GB süper ince sabit diskini tanıttı

seagate-mobile-hdd

Seagate bugün yaptığı açıklamayla tabletler için tasarladığı yeni hard disk ürününü tanıttı. Seagate Ultra Mobile HDD adı verilen 2.5″ boyutundaki model, 64GB’lık bir cihazın 7 katı kadar depolama kapasitesi ve bir flash sürücüyle aynı performansı sunuyor.

Performansı arttırmak için yazılım kullanan cihaz, 5mm kalınlığında ve yalnızca 93.5 gram ağırlığıyla 500GB içine 100 bin fotoğraf, 125 bin şarkı sığdırabiliyor. 5400 rpm hızında çalışan disk, 16MB cache bellek ve SATA 6GBps arayüzüne sahip. Paslanmaz çelik kasası ile vibrasyon ve şok önleme özellikleri arttırılan cihaz, ayrıca oyunlarda ve uygulamalarda kullanılan jiroskopik hareketlere karşı da korumalı. Sıfır yerçekimi sensörleri sayesinde sabit disk düşüşü algılayarak 60 milisaniyelik bir süre içinde sürücü kafasını park ederek verilerde oluşabilecek hasarı önleyebiliyor.

Seagate CEO’su Steve Luczo, şirketin bu ince sabit diski mobil cihazlara bir katma değer olarak sunabileceklerini ve mobil pazarı değiştirebilmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Tablet gibi mobil cihazları ince ve hafif tutmak için genel olarak Flash tabanlı diskler kullanılıyor, bunların en büyük dezavantajı kapasite olarak PC’ye yetişememeleri. Eğer Seagate bu mobil sabit diskle bir başarı yakalarsa mobil ve PC pazarı arasında bir köprü daha kurulacak ve duvarlar incelecek.

seagate-mobile-hdd-2