Western Digital, PATA HDD üretimini durduruyor.

HDD-PATA

Her yeni teknoloji bir gün eskiyor. Zamanında büyük bir devrim olarak gördüğümüz PATA (paralel ATA) sabit disk de artık ömrünün sonuna geldi. Sektörün en büyük HDD üreticilerinden biri olan Western Digital, PATA arayüzlü sabit diskleri artık üretmeyeceğini ve satmayacağını duyurdu.

PATA arayüzü yıllar içinda 16MB/sn’den 133MB/sn hızlarına kadar gelişme gösterdi. Ardından gelen SATA (seri ATA) ilk defa 2003 yılında kullanıcı ile buluşurken PATA’nın üretimi devam etti. Bugün bile PATA HDD kullanan PC’ler mevcut. Hatta yeni anakartlardan bazılarında dahi bu arayüz destekleniyor.

Western Digital, 29 Aralık 2013 itibarı ile PATA arayüzüne sahip WD800AAJB, WD1600AAJB, WD2500AAJB, WD3200AAJB, WD4000AAJB ve WD5000AAJB sabit disklerin satışının durdurulacağını açıklayarak bir standardın daha eskimiş olduğunu resmen açıkladı.

Şunu söylemeden geçmemek gerek. Halihazırda kullanılan SATA (Serial ATA) arayüzü de önümüzdeki birkaç yıl içinde birçok donanım üreticisi SATA Express arayüzüne geçiş yapacak. Bu arayüz SATA’nın 6Gb/sn standardına karşı 2GB/sn bant genişliği sunacak.