3D XPoint Teknolojisini Kullanan İlk SSD Göründü

Intel, 3D XPoint  teknolojisini kullanan ilk SSD modeli olacak Optane DC P4800X serisinin bu yılın ortalarına doğru hazır olacağını duyurdu. İlk olarak veri merkezlerinde kullanılmaya başlayacak SSD modeli daha sonra masaüstü sistemler için de üretilecek. Optane DC P4800X serisi 375 GB, 750 GB ve 1.5TB kapasite seçenekleri ile piyasada olacak.

Micron ile birlikte çalışan Intel, 3D XPoint teknolojisi ile geleneksel DRAM ve NAND teknolojilerinin gelişen donanım teknolojisi karşısında zayıf kalmasının önüne geçerek yeni bir alternatif oluşturmayı hedefliyor. 3D XPoint adı verilen bu teknoloji, 3D dama tahtasında düzenlenen eşsiz bir transistörsüz çapraz nokta mimarisi kullanıyor. Bellek hücreleri, sözcük ve bit satırlarının birleştiği noktada yer alıyor ve böylece hücrelere ayrı ayrı yanıt verilmesini sağlıyor. Sonuç olarak, veriler küçük boyutlarda yazılabiliyor ve okunabiliyor; daha hızlı ve daha verimli okuma/yazma işlemlerine olanak tanıyor.

3D XPoint, mevcut teknolojilerin en iyi özelliklerini bir araya getiriyor. DRAM’den 10 kat daha fazla kapasiteye sahip, NAND’den 1000 kat daha hızlı ve kalıcı; üstelik tüm bunları düşük bir maliyetle sunuyor.

Hızını anlatabilmek için şöyle bir örnek verebiliriz: SSD’nin sizi aya götürmesi 4 gün (386.000 km) sürerken, 3D XPoint teknolojisi sizi aynı sürede Mars’a götürüp geri getirebilir (280 milyon km). 3D XPoint mimarisinin avantajlarından bir diğeri de dayanıklılık. NAND’dan 1000 kat daha dayanıklı olan bu mimari sayesinde şirketler ve güç kullanıcıları bundan böyle okuma/yazma yaşam döngülerinden endişe etmek zorunda kalmayacaklar. 3D XPoint bir motor yağı olsaydı, değiştirmeden yaklaşık 5 milyon km sürüş yapabilirdiniz.