Rekabet Kurumu, Aral ile İlgili Raporu Yayınladı

Rekabet Kurumu, Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarının perakende satışını yapan teşebbüsler ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve oyun fiyatlarını yükseltmek amacıyla nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddiası ve tüketici elektroniği ürünleri piyasasında sağlayıcılar LG Electronics Tic. A.Ş., Türk Philips Ticaret A.Ş. ve Vestel Tic. A.Ş.’nin ürünlerinin yeniden satışını gerçekleştiren perakendeciler ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatının belirlendiği iddiası ile ilgili 196 sayfalık raporu yayınladı.

Raporda oyun piyasasında tekel durumunda bulunan distribütör firma olan Aral’ın ürünlerini satan alt firmalara bir daha satış yapmama tehdidiyle en fazla %10 indirime izin verdiği ve bu sayede karını maksimize etmeye çalıştığı anlaşılan yazışmalar yer alıyor. Ek olarak yazışmalar arasında alt firmaların da fazlasıyla fiyat kıran diğer firmaları Aral’a şikayet amacıyla “Vur kafasına şamarı düşsünler…” ile Aral’ın da başka bir yazışmada “Böyle bir fiyat farkı olması mümkün değil. Hemen müdahale ediyoruz…” ifadeleri yer alıyor.

  • Berkan Özüdoğru

    Şu ARAL firması inşallah kapanır yada batarlar. Fiyatları o kadar yüksek ki insanı oyundan soğutuyor. İyi ki Steam, Origin, Uplay, gittigidiyor tarzı yerler var.

  • Mefisto

    İnşallah batarlar dicemde o kadar ekmek yiyen var işte. Almayın kutulu oyun, illa alacaksaınız y.dışından alın kutulu yine geliyor zaten biraz bekleriz ama yapacak bişey yok

  • Blow-II

    Dünyanın en büyük oyun tedarikçileri 60 dolara oyun satıyor ve para kazanıyor. Ülkemiz kuru üzerinden baktığımızda bile neredeyse iki katına oyun satışı yapılıyor. Sıkı bir denetim şart. Ya adam akıllı fiyatlardan oyun satsınlar ya da bu işi bıraksınlar.