ASUS DSL-N10 – İnceleme

Bu incelememizde ev kullanıcılarının yanı sıra ufak çaplı işletmeleri de ilgilendirebilecek ASUS’un DSL-N10 kablosuz Router modemini inceleyeceğiz.  ASUS DSL-N10, kablolu ve kablosuz kullanımına sahip, Router özelliği de olan ikisi bir arada bir cihaz. 4 porta sahip modemin wireless anteni 5dbi çekim gücüne sahip.  Ürünün genel özellikleri şöyle:

 

Aygıt Türü  Router, Network Switch, ADSL Modem
Ethernet Portu  4 Adet
Ethernet Hızı  10/100 Mbit/s
Wireless Desteği  Evet
Wireless Erişim Standartları  802.11 b/g/n
Wireless Güvenlik Modları  WEP, WPA, WPA2
Wireless Erişim Hızı (Maks)  150 Mbit/s
WAN (Internet) Portu  RJ11 (Telefon)
PPPoE (ADSL) Desteği  Evet
ADSL Standardı  ADSL 2 / 2+
İşletim Sistemi Desteği  Windows 7, Vista, XP, 2000

Modem şık mat, siyah bir tasarıma sahip.  Ön uyarı ışıkları mavi hoş bir led ile renklendirilmiş. Arka kısmında ise duvara sabitlemek için yuvalar da mevcut.  Masaüstü kullanımı için alt kısımlarında ise yüzeyin çizilmesini engellemek için lastik ayaklar yer alıyor. DSL-N10 klasik modem tasarımlarına göre daha hoş bir çizgi sergilediğini söyleyebilirim.

Modemin arka tarafında yer alan 4 adet ethernet port girişleri sarı olarak tasarlanmış. ADSL girişi ise mavi renkli bir girişe sahip. Standart açma kapama düğmelerinin yanı sıra sıfırlama tuşları da arka tarafta konumlandırılmış durumda. Modemin 5dbi’lık güçlü wireless anteni ise sökülebilir olarak tasarlanmış, değiştirmek istediğinizde farklı bir anten ile kullanmak mümkün. Arka kısımda yer alan wireles açma/kapama tuşu sayesinde kablosuz interneti kullanmayacağınız zamanlar kapayabilmek ve normal olarak kullanmak mümkün.

Wireless 802.11b, Wireless 802.11g, Wireless 802.11n kablosuz standartlarını destekleyen modem 150Mpbs kadar ADSL 2 / 2+ standardını da destekliyor. Modemin kurulumu ise oldukça kolay. Cihaz ile gelen yazılım sayesinde kurulumu kolayca yapabiliyorsunuz. İlk kullanımda ürünün arka kısmında yer alan PIN kodunu yazarak kuruluma başlayabiliyorsunuz. Kullanıcıya grafiksel bir arayüz sunan yazılımda modem ayarlarını tıklamalar sayesinde kolayca yapmak mümkün. Tabi 192.168.1.1 arayüzünden de ayarlara kolayca ulaşılabiliyor.

DSL-N10 ile ayrıca uygulamalara öncelik atayabileceğiniz EzQoS adı verilen bir arayüze yer verilmiş. EZQoS, 4 adet seçenek sunuyor ve Quality of Service (Hizmet Kalitesi) (QoS) ayarlarınızı kolaylıkla yapılandırmanızı sağlıyor. Örneğin QoS, internet üstünden karşıdan yükleme hızı ve performansınızı artırıyor. Bu sayede FTP sunucunuz, oyunlar, internet uygulamaları  ya da P2P için önceliklerinizden dilediğinizi kullanımınıza göre atayabiliyorsunuz.

Modemin gelişmiş ayarlar kısmında ise kablosuz, güvenlik, wan, yönetim gibi komple ayarlar yapabileceğiniz ana başlıklar altında alt menüler yer alıyor. Bu sayede filtreleme, gelişmiş DNS ayarları ve mac adresi atayabilme gibi birçok seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

DSL-N10’nun küçük işletmeleri cezbeden yanı ise farklı bandwith atama ve erişim kolaylığı sayesinde dört kişiye kadar kablosuz ağ oluşturmanıza ve her bir ağa farklı derecede bandwith ayırmanıza imkan sağlaması geliyor. Böylece dilediğiniz ağ dilediğiniz hız oranında atadığınız bağlantı, internetten pay alıyor.

Modem genel itibariyle alınabilir biz izlenim sunuyor. 90 lira civarında bulunabilir fiyatı, 5dbi wireless anten sayesinde standartlarına oranla güçlü kablosuz kullanıma imkanı sunabilmesi, kolay kurulum ve web arayüzü sayesinde fiyat/performans kategorisine rahatlıkla girebilecek bir ürün.  Ek olarak modemin 4000v yıldırım koruması olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Tabi bu korumaya hiçbir zaman maruz kalmamayı düşünmek en güzeli. Özetleyecek olursak ASUS DSL-N10, ev kullanıcları ve küçük işletmeler için uygun fiyatıyla ADSL modem almak isteyenlerin öncelik tanımak isteyecekleri bir ürün.

 • KIMONO

  Merhaba ürünle ilgili merak ettiğim. Wirelless bağlantılar için bant genişliği yönetimi sunabiliyor mu? Zyxel modemlerin bir modelinde bu özellik vardır. Ama o modem sorunlu olduğu için satın almamıştım.

 • Bahadır Yaramış

  evet dört kişiye kadar farklı ssid atayabiliyor ve yönetebiliyorsunuz..

  http://ccturk.net/mdm/asus/dsln11.pdf

  http://www.asus.com.tr/Networks/ADSL_Modem_Routers/DSLN10/ yükleme bölümünden manual pdf dosyasını çekerseniz ayrıntıları görebilirsiniz..

 • KIMONO

  Teşekkür ederim bu bilgiler çok işime yarayacak..