PlayStation VR – İnceleme

Playstation 4 oyuncularının merakla beklediği Playstation VR sonunda ülkemizde satışa sunuldu. Bizler de fırsat bu fırsat diyerek konsolumuzda sanal gerçekliğe ilk adımımızı atalım istedik. Bildiğiniz üzere sanal gerçeklik gözlükleri geleceğin teknolojileri olarak şimdiden popüler oldular. Oculus, HTC Vive derken yeni üye Playstation VR da bu açığı konsol cephesinde kapattı. Konsol cephesinde diyorum çünkü PC’de olduğu gibi farklı alternatiflere yönelme durumu bu sektörde mevcut değil. Microsoft, Hololens ile hem Windows 10 hem de Xbox One kullanıclarını hedefleyecek olsa da henüz elle tutulur bir donanım kullanıcılar ile buluşmadı. Sony ise hali hazırda 50 milyonu aşkın PS4 kullanıcısının avantajını Playstation VR ile bir adım öteye taşımak istiyor. Böylesine geniş bir yelpazeye sahip oyuncu kitlesinin PS VR’ı ne kadar benimseyeceğini ise elbette zaman gösterecek. Tabii elimize ulaşmışken bu deneyim ile yaşadıklarımızı biz de sizinle paylaşacağız.

Playstation VR oldukça düzenli bir paket içerisinde kullanıcılara sunuluyor. İçerisinde PS VR başlığı, PS VR işlemci ünitesi, VR kulaklığı, bir adet demo diski ve gerekli kurulum kabloları çıkıyor. Kutudan her birini çıkardığınızda oldukça karmaşık bir kurulum bizi bekliyor hissiyatına kapılıyorsunuz. Çünkü bir hayli fazla kablo ile uğraşmak başlangıçta biraz sıkıcı gelebiliyor. Neyse ki Sony durumun farkında olacak ki her bir kablonun üzerine numara etiketleri koymuş. Bu sayede kurulum kitapçığından kolaylıkla işinizi halledebiliyorsunuz. Ek olarak PS VR’ı kullanabilmeniz için PS kamerasına ihtiyaç olduğunu da eklemekte fayda var. Zira kamerayı ayrı olarak satın almanız gerekiyor. Çünkü PS VR ve kamerayı içeren paket ülkemizde henüz satışa sunulmuş durumda değil.

Playstation VR kurulumunu PS4 Pro ve 4K bir TV’de yaptığımızın altını çizelim. Kurulumu tamamladığımızda 4K sinyal almamız için PS VR işlemci ünitesini güncellememiz gerektiği mesajı ile karşılaşıyoruz. Sonrasında ise 4K ayarları TV’miz için çalışır duruma geliyor. Çünkü PS VR işlemci ünitesi ile PS4 Pro’nuzu bağladığınızda RGB kurulumunuz gidiyor. Playstation VR, PS4 Pro ve 4K TV’nizde en fazla 2160p YUV420 seçeneğini bizlere sunuyor. HDR özelliği ise PS VR bağlıyken kulanılamıyor. İşin özeti ise PS VR ve PS4/Pro’da VR aktif olduğunda HDR destekli 4K TV’miz olsa dahi 1080p çıkış alabiliyoruz ve HDR özelliği kullanılamıyor. Eğer PS VR’ı kapatırsak yine 2160p (4K) olarak destekleyen oyunları oynayabiliyor ve 4K çıkış alabiliyoruz. Fakat yine HDR özelliği kullanılamıyor. Eğer HDR özelliğini kullanmak istiyorsak PS VR işlemci ünitesini aradan çıkararak direkt olarak PS4 Pro’yu TV’mize bağlamamız gerekiyor. Her seferinde böyle bir işle uraşmak sıkıcı olacağından VR için HDR’ı feda etmeniz gerekecek. Tabii ben uğraşırım sorun değil diyorsanız ortada bir problem kalmıyor.

Ekran: OLED
Ekran Boyutu: 5,7 inç
Çözünürlük: 1920 x RGB x 1080 (960 x RGB x 1080)
Yenileme Hızı: 120 Hz, 90 Hz
Görüş Alanı: Yaklaşık 100 derece
Mikrofon: Entegre
Sensörler: İvme ölçer, jiroskop
Bağlantı: HDMI, USB

VR gözlüğü: Yaklaşık 187×185×277 mm (genişlik × yükseklik × uzunluk, çıkıntılı parçalar hariç, kafa bandı kısa halindeyken). Yaklaşık 610 g (kablo hariç).

İşlemci ünitesi: Yaklaşık 143×36×143 mm (genişlik × yükseklik × uzunluk, çıkıntılı parçalar hariç). Yaklaşık 365 g.

İşlemci Ünitesi İşlevi

3D ses işleme, Sosyal Ekran (yansıtma modu, ayrı mod), Sinematik mod

Playstation VR oldukça şık bir tasarıma sahip. HTC Vive ve Oculus ile karşılaştırdığımızda kişisel olarak PS VR’ı daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. Tasarımının yanı sıra kullanımı ve ergonomik yapısı da kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Yumuşak süngerli kafa bandı ve VR ön kısmı rahatlıkla ayarlayabilmek için yaklaştırma/uzaklaştırma ve ileri/geri seçeneği sunuyor. Kullanıcı kendisi için rahat konumu ayarladığında ise kafa bandının arka kısmından sıkılaştırma yaparak kayma gibi problemlerin önüne geçiyor. PS VR’ın hoşuma giden bir diğer özelliği ise kullaklık ile birlikte gelmesi oluyor. Bu sayede oturarak oynadığınız oyunlar ve sinema modunu kullandığınız zaman oldukça işlevsel bir kullanım sunuyor. Entegre mikrofon girişi ise kablo üzerindeki uzaktan kumanda ile rahatlıkla açılıp kapanabiliyor. Yine bu kumanda sayesinde ses kısıp-açma fonksiyonunu da kontrol edebiliyorsunuz.

Sinematik Mod

Playstation VR, kendine has oyunların yanı sıra sinematik olarak adlandırdığı modu kullanıcılarına sunuyor. VR deneyimi kadar bu modu merak ettiğimden ilk etapta sinematik modun ayrıntılarını sizinle paylaşacağım. Sinematik modu üç farklı görüntü seçeneğini bizlere sunuyor. VR ayarlarından küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı alternatiften birini tercih etmek mümkün. Küçük seçeneği geniş bir TV ekranı gibi bizi karşılıyor ve kafa hareketimize göre ekranın yönü değişiyor. Orta ve büyük seçeneği ise sinema salonu havasını fazlasıyla kulanıcılara sunuyor. Büyük seçeneği oldukça yakın bir ekran deneyimi sunduğundan orta seçeneği bana göre en sağlıklı görünümü veriyor. Tıpkı dev ekran bir projeksiyon veya sinema perdesi hissiyatını fazlasıyla alıyorsunuz. Ben ilk etapta hemen bir blu-ray ve youtube’dan videolar açarak denemek istedim. Görüntü kalitesini de oldukça tatminkar bulduğumu söyleyebilirim. Yani sinematik moddan TV’nizden aldığınız yüksek çözünürlük kalitesini ve netliğini tam olarak beklememelisiniz. Adı üzerinde ‘sinematik mod’ o yüzden iyi bir projeksiyon kalitesine sahip diyebilirim. Youtube’un 360 derecelik seçeneğini tercih ettiğinizde ise 360 derecelik videoları izleyebiliyorsunuz. Yine Store’da VR desteğiyle Hulu ve Jaunt gibi uygulamalar yer alıyor. Çok fazla tatmin edici olmasa da arada sağlam videolar denk gelebiliyor.

Sinematik mod ile normal oyunlarımızın nasıl göründüğüne de değineyim. Örneğin PES 2017 oldukça başarılı bir oyun deneyimi sunuyor. Dev bir projeksiyonda futbol oyunu oynamanın hayalini eminim her oyuncu kurmuştur. En azından futbol düşkünleri. O yüzden oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. Yine Final Fantasy XV, Driveclub, Last Guardian, Journey oldukça etkileyici gözüken oyunlardan. Tabii yazının girişinde bahsettiğim üzere sinematik mod ile oynadığınız oyunlarda TV’nizden aldığınız o temiz ve net görüntüyü alamıyorsunuz. Yani bir projeksiyonda oyun oynamak nasılsa VR ile sinematik modda oyun oynamak aynı kaliteyi sunuyor. Bu modun bir diğer güzel kısmı ise geç saatlerde oyun oynuyorsanız TV’nizi de kapatıp eğlencenize VR ile devam edebilmeniz oluyor. Bu sayede hem elektrikten tasarruf edebiliyor hem de TV ışığından rahatsız olabilecek aile fertlerini dert etmenize gerek kalmıyor.

VR Oyunları ile Sanal Gerçeklik Deneyimi

Gelelim Playstation VR özel oyunlarına. PS VR paketinin içerisinden bir adet demo diski çıkıyor. İçerisinde; Battlezone (Rebellion), DriveClub VR (SIE WWS), Eve: Valkyrie (CCP Games), Headmaster (Frame Interactive), PlayStation VR Worlds (SIE WWS), Rigs Mechanized Combat League (SIE WWS), Tumble VR (SIE WWS) ve Wayward Sky (Uber Entertainment) oyunlarının kısa süreli demoları yer alıyor. VR Worlds’u ayrı değerlendireceğim için bu oyunlardan en çok Battlezone, DriveClub VR ve Eve: Valkyrie’dan etkilendiğimi söyleyebilirim. Eve: Valkyrie tam bir uzay simulasyon oyunu. Bir uzay aracı kullandığınız hissiyatına fazlaca sizi sokuyor. Atmosfer, patlamalar ve mücadele kesinlikle çok iyi. Battlezone ise tam olarak stres atmanızı sağlayacak bir oyun. Tanklardan hoşlanıyorsanız ve biraz Tron efekti hoşunuza giderse tam size göre diyebilirim. En merak ettiğim oyunlardan DriveClub VR ise gerçekten bir aracın içinde olduğunuzu size hissettiriyor. Tek kötü yanı ise oyunun düşük çözünürlüğü ve yetersiz grafikleri oluyor. Tabii gerçek bir yarış oyunu ile VR deneyimi yaşamak istiyorsanız en iyi alternatifiniz diyebilirim. Dirt Rally için gelen VR desteğini deneme fırsatı bulamadığım için bir şey söyleyemeyeceğim.

Şu sıralar oldukça popüler olan ve başarılı bir satış grafiği yaratan Resident Evil 7: Biohazard‘ın VR deneyimi ise kesinlikle ‘anlatılmaz, yaşanır.’ kıvamında. İliklerinize kadar titriyorsunuz. VR ile oyunu oynadıktan sonra TV’de oynamak isteyeceğinizi pek sanmıyorum. Aynı deneyimin daha az streslisini yaşamak istyorsanız da Until Dawn: Rush of Blood sizi bekliyor.

PlayStation VR Worlds ise eğer PS VR sahibiyseniz kesinlikle almanız gereken oyunların başında geliyor. Beş farklı oyun paketinden oluşan VR Worlds ailenin her ferdinin hoşlanacağı türden seçenekler sunuyor. The London Heist; Londra’nın kasvetli yer altı dünyasında, şehrin doğu yakasında bulunan bir gangsterin yerine geçiyoruz. Sonrasında ise işler biraz karışıyor. FPS türünde aksiyon seven oyuncular için oldukça eğlenceli diyebilirim. Ocean Descent; Bir okyanus macerasına konuk olduğumuz oyunda askıda duran bir köpek balığı kafesi içinde etkileyici bir deniz macerasına atılıyoruz. Scavengers Odyssey; Gezegenin ucra köşesinde uzay aracımızla ava çıkıyoruz. Platformlar arasından geçiş ve aksiyon sahneleri oldukça başarılı bir şekilde yansıtılıyor. Paket içerisindeki en etkileyici oyun diyebilirim. Tek sıkıntısı ise uzun süre oynayınca Eve: Valkyrie’da olduğu gibi baş dönmesi ve bulantıya sebep olması oluyor. Sanırım bu tarz oyunlarda görülen bir yan etki. VR Luge; Tehlikeli yollarda, asfaltın birkaç santim üzerinde kayak yaptığımız oyunda bitiş noktasına güvenli bir şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. Zamanla usta olunabiliyor. Danger Ball; Farklı bir spor mücadelesi olarak karşımıza çıkıyor. Kafamızla birbirinden etkili rakiplerimizin toplarını karşılamaya ve skor yapmaya çalışıyoruz. Kişisel fikrim, sırf bu oyun için bile VR Worlds alınabilir. Ek olarak tek başınıza ya da partnerinizle oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar içeren THE PLAYROOM VR da ücretsiz olarak PS VR sahiplerini bekliyor.

Playstation VR oyunlarının yanı sıra interaktif uygulamalar da Store’da yer alıyor. Hikayelerin anlatıldığı bu içerikleri de mutlaka denemelisiniz. Ek olarak VR oyunlarını kablosuz oyun kolumuz ile rahatlıkla oynayabiliyoruz. Tabii çift Move destekleyen oyunlar da mevcut. Eğer hazırda move aparatlarınız var ise atmosferi daha çabuk yakalayabilirsiniz. Yine PS VR kullanımı için odamızın çok ufak olmaması gerekiyor. Rahat bir ortam ve etrafta çarpacağınız nesnelerin olmaması sağlıklı bir VR deneyimi için şart.

Sonuç

PlayStation VR, PS4 sahiplerinin önümüzdeki yıllarda sıkça konuşacağı donanımların başında geliyor. Şimdiden bu eğlencenin bir parçası olmak ise tamamıyle bütçeniz ile alakalı bir durum. Şu an PS VR ülkemizde 1700 Lira etiketiyle satışa sunulmuş durumda. PS VR kulanımı için PS kameraya ihtiyaç duyduğunuzu daha önce söylediğim üzere hatırlatmalıyız. Zira PS Kamera 280 lira gibi bir fiyattan satışta. Yine bir adet de oyun aldığınızı düşünürsek başlangıçta 200 lira da ona ayırmanız gerekiyor. Yani PS VR bir PS4 oyuncusuna en az 2200 lira gibi bir rakama mal oluyor. Şu dönemde yurt dışında 400 dolara satılan bir ürün için ülkemiz şartlarında oldukça yüksek bir meblağ ödemek zorunda kaldığımızı söylememiz gerek. En azından ileride kamera, move ve vr worlds oyununu içeren Bundle paket satışa sunulduğunda bu olumsuz etkiden kurtulunabilir. Onun dışında bütçeniz el veriyorsa Playstation VR kesinlikle her PS4 kullanıcısının mutlaka edinmesi gereken bir teknoloji. Oyun yelpazesinin genişlemesi ve AAA yapımlarının artması ile birlikte vazgeçilmez olacağını söylersek abartmış olmayız. İkinci nesil VR deneyiminde ise Sony’nin aklımızı başımızdan alacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Not: Playstation VR deneyimini siz de yaşamak istiyorsanız 2-5 Şubat tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde ikincisi düzenlenecek GIST (Gaming İstanbul) oyun fuarında şansınızı deneyebilirsiniz.